reklama

Hanu zradilo tělo. Williams se kvůli tomu zabil

Vyhlídky při Parkinsonově nemoci jsou tak zoufalé, že před pár dny přivedly slavného herce Robina Williamse až k sebevraždě.

Foto: Aktuálně.cz, Isifa/Thinkstock

Ztuhlost končetin a zpomalení pohybů, obtížné mluvení, neovladatelný třes, porucha stability a chůze.  Vyhlídky jsou tak zoufalé, že před pár dny přivedly slavného herce Robina Williamse až k sebevraždě.

Toto vážné neurodegenerativní onemocnění se netýká jenom seniorů. Až 10 % pacientů postihne už před čtyřicítkou.  Haně z Kyjova zjistili Parkinsonovu nemoc už v 35 letech - v době, kdy byla na vrcholu profesionální basketbalové kariéry.

Jako alkoholička či narkomanka

"Na začátku jsem si nepřipouštěla, že jsem nemocná. Parkinsonova nemoc se však brzy začala projevovat naplno a počáteční zpomalenost se rozvinula v mimovolní pohyby, které jsem najednou neměla pod kontrolou. Navenek jsem vypadala jako alkoholička nebo drogově závislá," vzpomíná dnes, ve svých 49 letech, bývalá sportovkyně. 

Její stav se postupně zhoršoval a už neměla sílu starat se o rodinu a své  dvě děti. Od známých se však dozvěděla o hluboké mozkové stimulaci (DBS = z angl. Deep Brain Stimulation). Unikátní operaci, která od roku 1998 pomohla téměř 350 českým parkinsonikům, podstoupila v roce 2012. 

Doporučujeme: Téma:  Mozek

První část operace probíhala bez uspání, aby lékaři dokázali přesně lokalizovat mozková centra a některá z nich nenarušili. "Být při vědomí a slyšet zvuky operatérského náčiní bylo hodně nepříjemné, ale věděla jsem, že DBS je moje jediná naděje," říká Hana.

Elektřina do mozku

Odhodlání a bojovnost, získaná při sportu,  se jí vyplatily - úlevu pocítila téměř okamžitě. "Mimovolní pohyby ustaly a já jsem mohla po letech konečně normálně spát. Celkově mi terapie umožnila návrat k normálnímu životu," dodává Hana. I když Parkinsonovu nemoc nemohla zcela porazit, dokázala zvítězit v jednom velkém životním zápase.

"Metoda spočívá v zavedení tenkých elektrod do přesně vymezených míst v mozku, které jsou napojeny na neurostimulátor, umístěný v podkoží na hrudníku. Ten vysílá rychlé elektrické pulzy a mění chování stimulovaných mozkových center. Díky tomu dochází ke zlepšení klinických projevů nemoci," vysvětluje docent MUDr. Robert Jech, PhD., lékař specializovaného centra Neurologické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze

Elán na rozdávání

Příznaky komplikují život až 25 000 parkinsoniků v České republice. "Tato metoda nemoc sice nevyléčí, přesto vede u správně vybraných pacientů k výraznému zlepšení klinických příznaků," dodává docent Jech.

Soutěživý duch Haně zůstal a spolu s více než 220 parkinsoniky z České republiky, Slovenska, Maďarska, Rakouska a Polska se utkala počátkem srpna v několika sportovních disciplínách na 7. ročníku Parkinsoniády v Dubňanech. Na ní se každoročně setkávají pacienti s touto nelehkou diagnózou, kteří neztratili chuť žít a svůj elán se snaží předávat ostatním.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Lenost není hřích. Válejte se a nedělejte nic

Zázračná Chia: Každé jídlo s nimi bude zdravější

Čtyřka léků, na kterých jsme nejčastěji závislí

Lockdown je jediná šance. To, k čemu směřujeme, je smutné a tragické, říká Levínský | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama