reklama

Jak nedat šanci energetickým upírům: Poznejte je včas a udržte si odstup

Možná je znáte taky. Po setkání s nimi máte pocit abnormální únavy, bolí vás hlava, nálada se pohybuje kolem nuly nebo dokonce klesne do minusu. Jste zdánlivě bezdůvodně vyčerpaní a někde uvnitř cítíte špatný pocit. Řeč je o energetických upírech.

Foto: iStock

Nejde o nic nového. Energetičtí upíři byli, jsou a s největší pravděpodobností stále budou. Jde o lidi, které běžně potkáváte. Upírem parazitujícím na vaší vlastní energii může být třeba kolega z práce, nadřízený, spolucestující v autobuse, ale i příbuzný či kamarád.

Každý máme svou vlastní energii, kterou běžně získáváme několika způsoby. Ať už je řeč o "hmatatelném" zdroji (jídlo a pití), anebo jiném - nehmotném. Tam patří zejména pozitivní emoce a příjemné pocity, radost, láska nebo třeba sdílení zážitků s milovanou osobou. Tohle je v pořádku, běžné a nezbytné. 

Když potkáte upíra…

Člověk je tvor společenský a málokomu dělá dobře, je-li delší dobu sám. Proto je běžné se setkávat s druhými lidmi, komunikovat s nimi a spolupracovat na nejrůznějších úrovních. Při takovém setkávání může ale občas dojít k tomu, že se s druhým člověkem, přesněji řečeno po kontaktu s ním, cítíte nepřiměřeně unaveni. Proč?

Odpověď se sama nabízí. Jde o člověka, který vás energeticky vyčerpal, přestože jste třeba jen seděli u kávy. Pravděpodobně jste měli tu čest s energetickým upírem, jedincem, který - ať už vědomě, anebo častěji nevědomky - parazitoval na vaší vlastní energii.

Proč vám dokáže vzít energii?

Energie není koláč, proto vám ji nemůže někdo jenom tak vzít. K jejímu odčerpání dochází, dáte-li vy sami k tomu svolení, většinou ovšem na nevědomé úrovni.

Nejste dostatečně chráněni, vaše energetické pole je otevřené. Možná jste v takový okamžik vnitřně oslabeni, třeba máte silnou touhu druhému jakkoli pomoci vyřešit problém. Anebo jste se dostali do kontaktu se zkušeným citovým manipulátorem. Lidé, které můžeme nazvat energetickými vampýry, se dělí do několik skupin:

Ten, který trpí

Takových je celá řada. Lidé, kteří si neustále mají nač stěžovat. Když je horko, chtějí zimu. A když je zima, nemohou se dočkat léta. Káva chutná jako bláto, v práci jsou nespravedliví a ta nová lektorka jógy působí hrozně neprofesionálně! V restauraci je číšník záměrně neobsloužil a poštu zavřeli o minutu dřív. S partnerem se hádají a děti jsou teď od něj naočkovaní a tak dále… a tak pořád dokola. Po setkání s takovými lidmi máte pocit, že na světě neexistuje jiná než černá barva. 

Ten, který se dotýká

Hojně komunikuje a nenechá si ujít žádnou příležitost, aby se vás mohl v rámci rozhovoru jen tak mimochodem dotknout. Tu poplácání po ramenou, tady pohlazení hřbetu ruky nebo stehna. Druhému člověku to bývá spíše nepříjemné, protože mnohdy jde o narušení jeho osobní zóny a energetického pole. Také setkávání s takovým člověkem vás vyčerpá a oslabí. On naopak čerpá právě z doteků.

Ten, který provokuje

Může být až neobvykle urputný ve snaze vyprovokovat ve vás negativní emoci. Provokuje, rýpe, mívá nemístné poznámky. Je nepříjemný a tvrdý. Potěší ho vaše zlost a dobíjí vaše impulsivní jednání, křik či hádka. Parazituje na vašem rozčílení a odčerpává z vás energii celkem transparentním způsobem.

Ten, který manipuluje

Manipulátor je zvlášť zákeřný typ energetického upíra. Umí to s vámi, dokáže najít skulinku ve vašem sebevědomí a na tu se napojit. Ví přesně, jaká slova použít, aby vás nějakým způsobem zasáhl a využil vašeho pocitu viny. Hraje si s vámi a čím hlouběji se propadáte, tím více na vašem propadu dotyčný profituje.

  Pomocí energie, bdělosti, sebekontroly a sebeovládání si moudrý člověk vytvoří ostrov, který ani povodeň nedokáže smést. Buddha Buddha

Ten, který se podbízí

I takový typ energetického upíra dokáže být pěkně záludný. Hraje si na přítele, ladí se s vámi na stejnou vlnu. Hledí do očí, chápe, pokyvuje. Dokáže se přizpůsobit vašemu temperamentu a okamžité náladě. Bývá dobrým psychologem a se svou obětí pracuje. Je sdílný, ale mnohdy až vtíravý a obtížný. Vyčerpává vás, ale nedokážete mu "odolat". 

Jak se jim bránit

Určitě bychom našli ještě další typy energetických upírů, často jde o kombinaci několika uvedených charakteristik. Nezřídka jimi bývají i přátelé, mnohdy jde o starší osoby a výjimkou nejsou ani rodiče nebo jiní příbuzní. Zdaleka ne vždy si jsou vědomi svého negativního dopadu na okolí. Jen je jim po kontaktu s vámi tak nějak lépe. Na rozdíl od vás.

Základem toho, jak se úspěšně chránit před takovými lidmi, je uvědomit si danou skutečnost. Následně se pak snažit eliminovat kontakt s osobami, po setkání s nimiž cítíte "bezdůvodně" špatně.

Ne vždy je to ale možné. Pro takové případy je třeba vybudovat si vlastní ochranný mechanismus ideálně pomocí imaginace. Ať už si představíte, že máte kolem sebe bílé světlo anebo jste zahaleni do neproniknutelného pláště, bude to fungovat. Je však důležité na takové ochraně cíleně pracovat a představit si ji třeba i opakovaně, vyskytne-li se ve vašem okolí potenciální energetický upír.

Když darujete dobrovolně

Ne vždy je však třeba chránit si svou energii jako oko v hlavě. V životě se běžně dostáváme do situací, kdy se na nás někdo obrátí s prosbou o pomoc. Potřebuje třeba jen vyslechnout nebo si "jednorázově" postěžovat.

Pak je přirozené, že takovému člověku vyjdete vstříc, obejmete ho a tak mu předáte "kus" své energie, která pomůže léčit například zlomené srdce. Jen vás to nesmí vyčerpávat a stát se každodenní rutinou.

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama