reklama
 

E-cigarety s odvykáním nepomohou. Dohled bude přísnější

Přestáváte kouřit v rámci novoročních předsevzetí nebo "jdete naproti" blížícímu se zákazu kouření? Na e-cigarety s nikotinem raději moc nepoléhejte.

Foto: Thinkstock

Elektronické cigarety jsou na trhu již několik let. Po jejich rozšíření se ukázalo, že opravdu mohou pomoci se zlozvykem jménem kouření přestat. Jejich dlouhodobý účinek na lidské zdraví ale zatím není známý.

Jelikož se jedná o produkt obsahující nikotin, který je návykový a jedovatý, rozhodla se Evropská unie zavést nová sjednocující pravidla pro prodej, nákup i užívání elektronických cigaret. Těmito nařízeními se státy snaží zejména zabránit rozšíření tohoto typu kouření mezi děti a nekuřáky a pravdivě informovat veřejnost o složení výrobku a jeho rizik.

Konec lží

Elektronické cigarety budou stále dostupné jejich uživatelům. Podle nových pravidel bude ale více kontrolován obsah jejich náplní a lidé budou lépe informováni o tom, co který produkt obsahuje.

Doporučujeme: Co se děje v těle, když přestanete kouřit

Z reklamních kampaní se může zdát, že elektronické cigarety jsou zcela bezpečné a bez rizik. Náplně obsahující nikotin jsou ale stále stejně návykové jako obyčejné cigarety a nikotin je pro člověka jedovatý. Při testování jednotlivých výrobků se ukázalo, že množství nikotinu uvedené na obalu ne vždy odpovídá pravdě.

Navíc dlouhodobé účinky těchto cigaret na člověka nejsou zatím známé. Zavedením nových pravidel si Evropská unie slibuje lepší dohledatelnost jednotlivých produktů a jejich účinků na zdravotní stav.

Omezení prodeje mladým

Užívání elektronických cigaret může být také prvním krokem k závislosti mladých lidí a původně nekuřáků na tabákových výrobcích. Například studie prováděná na pařížských středních školách poukazuje na zvyšující se oblibu inhalace páry mezi studenty. Za rok 2013 se jejich počet zdvojnásobil na téměř 18 %. Otázkou je, jestli tito mladiství již předtím kouřili cigarety, či zda se jednalo o původní nekuřáky.

Otázka množství

Nově bude také stanovena maximální dávka nikotinu, kterou mohou elektronické cigarety obsahovat. Hranicí je 20 mg této látky na 1 ml náplně. Uvedená koncentrace se ukázala jako dostačující pro většinu kuřáků, kteří elektronickými cigaretami nahrazují ty klasické. Náplně s vyšším množstvím nikotinu budou dostupné pouze v lékárnách.

(jez)

Zdroj: ec.europa.eu

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Odvykání kouření bez vzteku: Pomůžou bylinky

Manželství má smysl, nevěra se nevyplácí

Voňavé koření Vánoc: Zkuste jeho léčivé účinky

Náprsenka dokonale kopírující každou křivku. Zendaya ohromila na cenách kritiků | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama