reklama

Dusí nás smog: Nejhorší je pro astmatiky

Už téměř tři tři týdny dusí Českou republiku smog. Jak moc, je často vidět v ovzduší pouhým okem! Znovu nás zabíjí  znečištění vzduchu. Úmrtnost teď roste až o 4 procenta!  

Foto: Profimedia.cz

Už téměř tři tři týdny dusí Českou republiku smog. Jak moc, je často vidět v ovzduší pouhým okem! Znovu nás zabíjí  znečištění vzduchu. Úmrtnost teď roste až o 4 procenta!

Dlouhá léta se odborníci přou, zda smog je nebezpečnější pro astmatiky, alergiky, děti, či staré lidi. Otázkou také je, zda smog astma vyvolává, nebo ho "jen" zhoršuje?

Rozhoduje roční období

Smog vzniká lidskou činností. Díky ní se do vzduchu se dostávají cizorodé, zdraví škodlivé složky. V zimních obdobích je typický tzv. londýnský smog - směs městského a průmyslového kouře s mlhou, popílkem - a velmi často je spojen s teplotní inverzí.

Méně znatelný je smog letní (losangelský), vyskytující se hlavně v parných, slunečních, letních dnech ve velkých městech. Vzniká působením slunečního záření na některé složky výfukových plynů a vyznačuje se namodralým oparem. Letní smog je pro astmatika nebezpečnější!

Astma ve světě

Smog londýnský obsahuje velké množství popílku, který usnadňuje putování škodlivých plynů ze smogu až do nitra plic. V tomto období se zvyšuje výskyt nebo zhoršování stavu pacientů s chronickými záněty dýchacích cest.

Losangelský smog vyvolává značné dráždění bronchů, očí a působí toxicky na řadu orgánů. Lidé si stěžují na zhoršené dýchání, pálení očí, pocit úzkosti či zhoršení obranyschopnosti. Mnohem citlivější na složky tohoto smogu jsou alergici a astmatici.

Dříve vládla domněnka, že lidé žijící v oblasti s častým výskytem smogu trpí mnohem více astmatem než lidé ze zdravého životního prostředí. První názor potvrzují studie například z Nového Zélandu.

Smog může jen za něco

Vědci zde sledovali nemocnost astmatem u dětí ze škol v zamořených oblastech a z oblastí s čistým vzduchem. Nebylo překvapením, když výsledky potvrdily vyšší počet astmatiků v rizikových oblastech.

V poslední době však převažují studie dokazující, že smog sice astma nezpůsobuje, zvyšuje ale počet astmatických záchvatů u lidí s touto již prokázanou nemocí.

Pomozme si sami

V letních měsících ohrožuje smog až 85 % lidí. Dlouhodobě je proto důležité snižovat emise výfukových plynů a zplodin spalování.

Pro astmatika je ale též nepostradatelná životospráva, protože smog se během dne mění. Nejlepší vzduch je po ránu a dopoledne, potom se smogový stav horší. Astmatici by proto měli nejvíce chodit ven ráno či dopoledne. Pro sport toto platí dvojnásobně.

více na uLékaře

 


CHLAPCI V NEVÝHODĚ

V dětství je astma nejčastějším chronickým onemocněním - trpí jím zhruba 10 % dětí a to většinou chlapců. Tento rozdíl se postupně obrací a v dospělosti již mezi nemocnými značně převažují ženy. Čím později se astmatické projevy objeví, tím je pravděpodobnější, že jsou z určité části způsobeny specifickou alergickou reakcí. U dospělých se astma objevuje zhruba u 5 % populace.
 

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama