reklama

Druhá šance: Daniela žije se srdcem v kabelce

Daniela dostala druhou šanci na život. V kabelce nosí umělé srdce, které jí pumpuje krev do celého těla.

Foto: Profimedia.cz

Daniela se bez své kabelky neobejde, zachránila jí život. Uvnitř se ukrývá pumpa, která posílá krev do celého těla a plní funkci levé srdeční komory. Její srdce totiž před časem začalo selhávat.

Nevzdávat nic do poslední chvíle, s tím jistě teď souhlasí i mladičká Daniela Vargová, s kterou si osud nepříjemně pohrál. Nyní je šťastná a může být se svou rodinou, i když potřebuje transplantaci srdce. Její kabelka vše ohlídá.

První selhání

V roce 2012 se u Daniely objevil kašel a velké bolesti na hrudníku. Sama netušila, co se s ní děje. "Když už jsem nezvládala běžné denní činnosti, bylo mi jasné, že není něco v pořádku," uvádí Daniela pro Daily Mail. Cestou do nemocnice se její stav ještě zhoršil. Srdce už dál nezvládalo svou práci a zastavilo se.

Tehdy byli lékaři optimističtí. Diagnostikovali jí ventrikulární arytmii, poruchu srdečního rytmu a jak sami tvrdili, řešení bylo jednoduché. Daniela dostala kardiostimulátor. Od té doby mělo být vše v pořádku, ale...

Ohrožení na životě

Daniela dorazila domů a užívala si pocitu, že je jí konečně lépe. Ale celková úleva se nedostavovala, naopak, příznaky se zhoršily a ona opět skončila v nemocnici.

Sama si nepřipouštěla, že jde o něco vážného, ale verdikt lékařů byl jasný, dilatační kardiomyopatie, což znamená, že její srdce je příliš slabé na to, aby zvládalo pumpovat krev do celého těla. Jedinou možností byla transplantace.

Nekonečné čekání

Ve chvíli, kdy Danielu převezli do nemocnice Harefiled, její srdce pracovalo jen na 10 %. "Řekli mi, abych svolal rodinu, že to Daniela nejspíš nepřežije," popisuje situaci manžel Feliks.

Po třech měsících strávených v nemocnici přišel velký zlom, další zástava. V tu chvíli se lékaři rozhodli jednat, na transplantaci se dál čekat nemohlo. Pomoci mělo umělé srdce.

Nový život

Společně s manželem v nemocnici potkali několik pacientů, kteří měli VAD (umělou pumpu), vypadali, že jim vlastně vůbec nic není. Věděli, že jde v podstatě o zázrak, ale před zákrokem se stejně dostavily velké obavy.

"Těch deset hodin, co byla manželka na sále, se mi zdálo nekonečných. Čekal jsem v malé místnosti a šíleně se bál. Ale když se probudila, věděl jsem, že dostala druhou šanci," vypráví Feliks.

Záchranný balíček

"VAD je mechanická pumpa, která podporuje selhávající srdce. Používá se u pacientů, jako je Daniela, kteří čekají na transplantaci. Díky tomuto přístroji mohou lidé opustit nemocnici a nadále si žít svůj život, chodit do práce, do školy. Bohužel je vážný nedostatek dárců orgánů, proto pacienti žijí s umělým srdcem i několik let, " dodává André Simon, ředitel transplantačního oddělení u Royal Brompton.

A jak se Daniele žije s novou kabelkou? Nikdo si ničeho nevšimne. Přístroj je ukrytý uvnitř, do těla vede jen malá a nenápadná hadička.

"Kabelka s pumpou váží 2,5 kg, takže se občas pronese. Musím myslet i na baterie, které se vyměňují každých šest hodin. Pokud někam jdu, je třeba vzít i náhradní. Jinak jsem nesmírně šťastná, že díky 'záchrannému balíčku' mohu na transplantaci čekat v klidu doma se svým manželem a rodinou," dodává Daniela.

Přejeme Daniele hodně zdraví a síly na dlouhé cestě za novým srdcem.

Co byste Daniele vzkázali vy? Máte i vy zkušenosti s podobným osudem? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Svatá matka: Sedm postižených dětí a manžel sebevrah

13 tipů, jak využít zbytky citronu

Dětská logika: Teď nemám čas, píšu prezidentovi!

Bittnerová: Vložky zdarma? Pro spoustu žen je menstruace stigma, muži diskuzi hrotí | Video: Emma Smetana
reklama
reklama
reklama