reklama

Drinky bez jídla: Řešení českých žen je extra zhoubné

Pijete, abyste nejedli. Nebo nejíte, abyste mohli pít. Nakonec je to jedno: obojí je extrémně nezdravé a nebezpečné.

Foto: Isifa/Thinkstock

Pijete, abyste nejedli. Nebo nejíte, abyste mohli pít. Nakonec je to jedno: obojí je extrémně nezdravé a nebezpečné.

Jde totiž o nemoc, jejíž název alkorexie napovídá, že se jedná o děsivou kombinaci alkoholismu a anorexie. Má  průvodní jevy obojího najednou, a tím pádem dvojnásobné riziko, že špatně skončí.

Nástrahy bílého vína

Začátky jsou ovšem nevinné. Určitě jste si všimli, že sklenička alkoholu zažene hlad. Aspoň na čas. Dvojku vína místo večeře vyzkoušelo podle jednoho průzkumu jako záchranu před chutí se najíst až 60 % dotázaných žen. Jenže po jedné dvojce brzy  následuje další a další, až se vypité množství zastaví u celé láhve (nebo ještě hůř, krabice).

Toto řešení je typické pro ženy a nejen mladé - šíří se jako "zaručený návod", jak se večer nenacpat a tím pádem nepřibírat napříč mezi všemi věkovými kategoriemi. Jenže s pitím roste chuťa množství spotřebovaného alkoholu - většinou se jedná o "dietní" bílé víno - je čím dál vyšší.

Doporučujeme: Alkohol je v ČR problém, počet uživatelů drog se snížil

Druhou stránkou mince je vynechávání jídel během běžného týdne, aby se mohly pořádně napít na večírcích, které často trvají celý víkend. Alkohol totiž obsahuje velké množství energie a známá "odulost" a  tloušťka z prázdných alkoholových kalorií prozradí nadměrnou konzumaci dost brzy.

Drink místo jídla?

Proto zejména mladé dívky a ženy ve stylu partygirls vynechávají jídla, aby se přísun kalorii z alkoholu neprojevil na jejich postavě. Vysoký obsah kalorií mají především oblíbené koktejly, jako mojito, cuba libre a podobně - je v nich totiž obrovské množství cukru.

Náš tip: Chlastej jako prezident aneb Jak se pozná alkoholik?

Ale i tak vysoký obsah cukru nezabrání podvýživě: mohou začít vypadávat vlasy, zhrubne pleť a naopak na ní začnou růst chlupy, ztratí se menstruační cyklus, výkyvy nálad přesahují až k bludům a dalším duševním nemocem.

Oslabený organismus je pak ještě o to náchylnější k poškození z nadměrného užívání alkoholu. Ničí nejdřív játra, pak mozek, zvyšuje pravděpodobnost nádorového bujení jak děložního čípku, tak prsu. Přesun velké části případů obou zhoubných nemocí do nižších věkových kategorií někteří odborníci přisuzují právě časté konzumaci alkoholu.

Ženy a závislost na alkoholu

Tato kombinace dvou duševních poruch se někdy také nazývá drunkorexie. Mezinárodní asociace poruch příjmu potravy se jí vážně začala zabývat v roce 2006. Tehdy jí podle statistik trpělo 20 % studentů středních a vysokých škol. Dnes se v této skupině mluví až o 35 % pacientů - nebo spíš pacientek - a jejich počet stále roste.

Přitom je známo, že především u žen vzniká závislost na alkoholu velmi rychle. Zatímco u dospělého trvá vznik závislosti většinou od jednoho do pěti let, u 15letého člověka je to jen asi půl roku. "Čím dříve začne mladá žena pít, tím je vyšší pravděpodobnost vzniku závislosti. Obecně můžeme říct, že závislost na alkoholu se u žen rozvíjí po kratší době pití a menších dávkách alkoholu," upozorňuje neurolog MUDr. Zdeněk Mlčoch.  

Ženské tělo má větší zastoupení tuků. Má také menší játra, nižší obsah vody v těle a méně aktivní enzym alkoholdehydrogenázu (odbourává etanol v játrech)  v žaludku. Z toho důvodu se ženy rychleji opíjejí a déle opilé zůstávají. Rychleji u žen po delší době pití dochází k jaterním onemocněním, vysokému krevnímu tlaku. Hrozí také více rakovina prsu, zlomeniny kostí a rozvíjejí se aktivněji duševní onemocnění. Stejně jako u mužů, i u žen se může objevit alkoholická epilepsie v rámci toxicko-nutritivního poškození mozku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Tohle všechno s námi provádí alkohol. Sledujte!

Stres může být špatný i dobrý. Který z nich ovládá vás?

Horoskop srpen 2013: Co vás asi čeká v druhé polovině prázdnin?


"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama