Dospělí, kteří nikdy nedozráli: Nespolehlivost a agrese
Nespolehliví, konfliktní a často agresiní: takoví jsoi lidé, jejichž mozek nedozrál ani v dospělosti.
"Však z toho vyroste." mávají lidé rukou nad "divokými" dětmi s hyperaktivitou. Jenže co když ne?
Také vás rozčilují řidiči, kteří bezohledně předjíždějí, riskantně spěchají bez ohledu na ostatní? Nesnášíte kolegu, který si celý den hraje hry na počítači a brouzdá po netu a práci neodevzdá včas? Vadí vám lidé, kteří nedodržují termíny, chodí na schůzky pozdě - dokonce i o několik dní? Nemůžete se spolehnout na partnera, že se dokáže postarat o běžný chod rodiny a domácnosti?
Polovina případů přetrvá i v dospělosti
Třeba nejde o slabost, lenost a hloupost, ale o léčitelnou chorobu - poruchu pozornosti s hyperaktivitou. Označuje se zkratkou ADHD z anglického Attention Deficit Hyperactivity Disorder a patří mezi tzv. neurovývojové poruchy. Jedná se o vrozenou vývojovou nevyrovnanost centrální nervové soustavy, zjednodušeně řečeno každá část mozku si zraje jinak rychle, přičemž si jednotlivé části vyměňují informace pomaleji, než je potřeba.
Doporučujeme: Nejhorší partneři pro život: Kteří to jsou?
Dlouhou dobu byla tato porucha považována za onemocnění dětského věku, ale může přetrvávat i do dospělosti. Podle závěrů nedávné Psychofarmakologické konferenci českých odborníků v Jeseníku existují nezvratné důkazy, že tomu tak je minimálně v polovině případů! Jen už pak není tak výrazná hyperaktivita, zato přetrvávají poruchy pozornosti a emoční labilita.
Lidé trpící ADHD nenaplňují svůj osobní, studijní, pracovní i sociální potenciál, přestože jsou inteligentní.. Dnes už existuje odborný postup, jak tuto poruchu rozpoznat, a také ji řešit. Důležité proto je, aby lidé trpící příznaky možného ADHD věděli, že jde o řešitelný problém, a aby pro své potíže vyhledali odbornou pomoc u psychiatra.
Typické jsou časté konflikty
Nejdřív vás na těchto lidech ale nejspíš zarazi jejich irmpulzivnost. Jsou netrpěliví, skáčou lidem do řeči, rychleji jednají, než myslí. Rozhodují se bez rozmyšlení a často tak udělají něco, co by jinak neudělali. Snadno se dostanou do konfliktu. I když následků svých unáhlených činů litují, tak se neumí ovládnout a příště opět jednají stejně.
To je opakovaně přivádí do nepříjemných situací, jako jsou spory s partnery nebo v práci, promiskuita, časté partnerské rozchody, nadměrné nakupování, experimentování s drogami, riskování a zranění (např. v autě anebo ve sportu) anebo impulzivní trestné činy.
Náladovost jako nemoc
Základní příznaky jsou kromě impulzívnosti také nepozornost a hyperaktivita. S nimi se často spojují další problémy:
- porucha osobního, pracovního a sociálního fungování.
- nepřiměřené výkyvy nálad
- pocit vnitřního napětí a neklidu
- další duševní poruchy - úzkost, deprese, poruchy chování, poruchy osobnosti
- návykové poruchy (alkohol, drogy)
- problémy se zákonem
Takoví lidé nejsou schopné regulovat svoje chování, většinou působí konfliktně až agresivně. Nedaří se jim udržet vztahy a jejich osamělost ještě více zvýrazňuje sociální obtíže. Mají problémy s dodržováním obecně platných pravidel a norem chování. Někdy se projevuje i neuvážené nakládání s finančními prostředky. Vzdorovitost a neschopnost respektovat autority patří k dalším příznakům, mezi důsledky patří třeba vyšší úrazovost.
Jak problém řešit?
Informace o příznacích a projevech ADHD u dospělých mohou pomoci nejen pacientovi, ale i jeho blízkým. Někdy dokonce stačí jako léčba. U intenzívnějších obtíží se využívá převážně kognitivně-behaviorální terapie, kde nacvičují zejména potlačení nevhodných schémat a nácvik nových, žádoucích dovedností. Slouží k tomu individuální terapie i skupinové aktivity. Důležité je však problém přijmout, pojmenovat a začít řešit s psychiatrem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Mám hyperaktivní dítě, nebo je to nevychovaný spratek?
Následky mírné zimy: Domácí plíseň vede k rakovině
12 zlozvyků, které z vás postupně udělají blázna