reklama
 

Dospělí, kteří nikdy nedozráli: Nespolehlivost a agrese

Nespolehliví, konfliktní a často agresiní: takoví jsoi lidé, jejichž mozek nedozrál ani v dospělosti.

Foto: Isifa/Thinkstock

"Však z toho vyroste." mávají lidé rukou nad "divokými" dětmi s hyperaktivitou. Jenže co když ne?

Také vás rozčilují řidiči, kteří bezohledně předjíždějí, riskantně spěchají bez ohledu na ostatní? Nesnášíte kolegu, který si celý den hraje hry na počítači a brouzdá po netu a práci neodevzdá včas? Vadí vám lidé, kteří nedodržují termíny, chodí na schůzky pozdě  - dokonce i o několik dní? Nemůžete se spolehnout na partnera, že se dokáže postarat o běžný chod rodiny a domácnosti?

Polovina případů přetrvá i v dospělosti

Třeba nejde o slabost, lenost a hloupost, ale o léčitelnou chorobu - poruchu pozornosti s hyperaktivitou. Označuje se zkratkou ADHD z anglického Attention Deficit Hyperactivity Disorder a patří mezi tzv. neurovývojové poruchy. Jedná se o vrozenou vývojovou nevyrovnanost centrální nervové soustavy, zjednodušeně řečeno každá část mozku si zraje jinak rychle, přičemž si jednotlivé části vyměňují informace pomaleji, než je potřeba.

Doporučujeme: Nejhorší partneři pro život: Kteří to jsou?

Dlouhou dobu byla tato porucha považována za onemocnění dětského věku, ale může přetrvávat i do dospělosti. Podle závěrů nedávné Psychofarmakologické konferenci českých odborníků v Jeseníku existují nezvratné důkazy, že tomu tak je minimálně v polovině případů! Jen už pak není tak výrazná hyperaktivita, zato přetrvávají poruchy pozornosti a emoční labilita.

Lidé trpící ADHD nenaplňují svůj osobní, studijní, pracovní i sociální potenciál, přestože jsou inteligentní.. Dnes už existuje odborný postup, jak tuto poruchu rozpoznat, a také ji řešit. Důležité proto je, aby lidé trpící příznaky možného ADHD věděli, že jde o řešitelný problém, a aby pro své potíže vyhledali odbornou pomoc u psychiatra.

Typické jsou časté konflikty

Nejdřív vás na těchto lidech ale nejspíš zarazi jejich irmpulzivnost. Jsou netrpěliví, skáčou lidem do řeči, rychleji jednají, než myslí. Rozhodují se bez rozmyšlení a často tak udělají něco, co by jinak neudělali. Snadno se dostanou do konfliktu. I když následků svých unáhlených činů litují, tak se neumí ovládnout a příště opět jednají stejně.

To je opakovaně přivádí do nepříjemných situací, jako jsou spory s partnery nebo v práci, promiskuita, časté partnerské rozchody, nadměrné nakupování, experimentování s drogami, riskování a zranění (např. v autě anebo ve sportu) anebo impulzivní trestné činy.

Náladovost jako nemoc

Základní příznaky jsou kromě impulzívnosti také nepozornost a hyperaktivita. S nimi se často spojují další problémy:

  • porucha osobního, pracovního a sociálního fungování.
  • nepřiměřené výkyvy nálad
  • pocit vnitřního napětí a neklidu
  • další duševní poruchy - úzkost, deprese, poruchy chování, poruchy osobnosti
  • návykové poruchy (alkohol, drogy)
  • problémy se zákonem

Takoví lidé nejsou schopné regulovat svoje chování, většinou působí konfliktně až agresivně. Nedaří se jim udržet vztahy a jejich osamělost ještě více zvýrazňuje sociální obtíže. Mají problémy s dodržováním obecně platných pravidel a norem chování. Někdy se projevuje i neuvážené nakládání s finančními prostředky. Vzdorovitost a neschopnost respektovat autority patří k dalším příznakům, mezi důsledky patří třeba vyšší úrazovost

Jak problém řešit?

Informace o příznacích a projevech ADHD u dospělých mohou pomoci nejen pacientovi, ale i jeho blízkým. Někdy dokonce stačí  jako léčba.  U intenzívnějších obtíží se využívá převážně kognitivně-behaviorální terapie, kde nacvičují zejména potlačení nevhodných schémat a nácvik nových, žádoucích dovedností.  Slouží k tomu individuální terapie i skupinové aktivity. Důležité je však problém přijmout, pojmenovat a začít řešit s psychiatrem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Mám hyperaktivní dítě, nebo je to nevychovaný spratek?

Následky mírné zimy: Domácí plíseň vede k rakovině

12 zlozvyků, které z vás postupně udělají blázna

Náprsenka dokonale kopírující každou křivku. Zendaya ohromila na cenách kritiků | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama