reklama

Expertka čínské medicíny: Nejlepším důkazem je pacient bez potíží

Jde hlavně o jiný přístup, co jí získává body: Na rozdíl od našich klasických doktorů se lékaři čínské medicíny soustředí na každého pacienta pomalu a důkladně.

Foto: iStock

Přesně tak přistoupila doktorka Štefánia Ebenová z Kliniky Meridian i ke zaslaným čtenářským dotazům. Její rady si můžete přečíst v on-line rozhovoru dole pod článkem. 

Z dotazů bylo znát, že mnoho lidí je zklamaných oficiální medicínou, která nedokázala odhalit a vyřešit jejich problém, a nyní zjišťují, zda  jim může pomoci právě tradiční čínská medicína (TČM), která je založená na hledávní skutečných vnitřních příčin nemoci..

Nejčastěji pomohou byliny

Její jemné a šetrné metody přinášejí úlevu mnoha lidem, kteří se bezvýsledně léčili běžným způsobem, ať už se jedná i sníženou imunitu, bolesti zad a pohybového aparátu, alergie a spousty dalších. Doktorka Ebenová mnohokrát potvrdila, že i když chorobu nelze vyléčit, rozhodně umí zmírnit potíže a přinést úlevu. A to dokonce i při léčbě rakoviny, kdy pomáhá odstranit negativní následky agresivní terapie. 

Velmi často  dosahuje odstranění příznaků přírodními prostředky - pomocí bylin, jejichž využití je jedním z hlavních léčebných postupů. Setkat se také můžete s akupunkturou, akupresurou, moxou čili aplikací tepla, masážemi, změnou stravy a životního stylu, a s doporučením speciálního cvičení.

Rozdílný přístup

Lékařka, která se čínské medicíně úspěšně věnuje po letech v klasickém zdravotnictví, v jedné ze svých odpovědí popsala rozdíl mezi oběma směry: "Když to vezmu pragmaticky, když si člověk za vše, co od doktora TČM dostane, musí zaplati, velmi dobře si rozmyslí, jestli mu to za to stojí. Pro mně je mnohem lepší pacient vyléčený, protože když se mu náhodou zase něco přihodí, vrátí se a pošle rodinu a známé. Nespokojený pacient nejenže už k Vám nepříjde, ale také nikoho nepošle, naopak řekne - tam nechoďte… Takže my musíme být úspěšní, aby se lidé vraceli, ne neúspěšní, aby zůstávali - oni přece nezůstanou… Podnikání je léčit dobře, aby přišli další pacienti a stoupal věhlas metody."

TČM má za sebou historii, vývoj a zkušenosti dlouhé přes tři tisíce let. Lékaři tohoto směru se snaží brát pacientovo tělo jako celek, kde vše souvisí se vším. Stejně jako v západní medicíně i zde se vychází z komplexního vyšetření a léčby, důraz je kladen i na prevenci.

Ovšem pak už se přístup mění, důraz se klade na proudění energie. Což je právě problém, protože to se nedá dost dobře prokázat a změřit.  Nejlepším důkazem však bývají pacienti bez potíží. 

Naše odbornice

MUDr. Štefánia Ebenová, Ph.D.

Vystudovala Lékařskou fakultu UK v Hradci Králové. Má sedmnáctiletou praxi v všeobecné a cévní chirurgii a kardiochirurgie, 13 let na Klinice kardiovaskulární chirurgie IKEM. Absolvovala Školu tradiční čínské medicíny při TCM Institutu, pregraduální a postgraduální stáže na univerzitě v čínském Nanjingu. Je předsedkyní komise Komory tradiční čínské medicíny. Je vedoucí lékařka na Klinice Meridian.

Doktoři si neví rady? Poraďte se s expertkou čínské medicíny

Rozhovor byl ukončen. Odpovědi na vybrané dotazy naleznete níže.
?
Šárka
| 10. 11. 2016
Dobrý den,

již desátým rokem trpím na bolesti v krku, rýmu. Vše se spustilo ve chvíli, kdy jsem po nějakém čase zjistila, že jsme se nastěhovali do bytu, kde se objevila plíseň (v tomto bytě ale již nebydlíme a to dlouhodobě - cca 9,5 roku - řešila jsem to okamžitě). Mám v podstatě jen pár dní v měsíci, kdy o krku nevím, jinak mě v něm permanentně bolí. Z pohledu lékařů nic v krku nemám. 1x za měsíc se bolest zvýší, začne mě pálit jazyk, svědit patro, po dvou dnech se mi zhorší rýma, poté začnu za cca 2 dny kašlat apod.
Před 7 a 8 lety mi umřeli rodiče, takže se vše přisuzovalo psychice. Samozřejmě, že s tím nejsem stále srovnána, ale nemyslím si, že toto je pravý důvod mých problémů. Nejsem již ve starání se o umírající blízké.
Také trpím dennodenní bolestí hlavy a to se snažím pít cca 2 l vody denně. Kávu nepiji vůbec, slazené vody a džusy také ne.
Nenapadá Vás, kde by mohl být "zakopaný pes"?Byla jsem i na alergologii - také nic - vše je v pořádku.Velice děkuji za Váš čas a přeji krásný a pohodový denŠárka
MUDr. Štefánia Ebenová
MUDr. Štefánie Ebenová
Dobrý den, musí se to řešit komplexně, určitě jděte k terapeutovi TČM. Dokážeme pročistit "skrytou škodlivinu", myslím, že to bude Váš problém. ŠE
?
Jana V.
| 10. 11. 2016
Dobrý den,
je možné pomocí čínské medicíny i léčit poruchy krvetvorby? Syn má problémy s tvorbou červených krvinek, musíme v tuto chvíli pravidelně na transfuze, jelikož se mu nové rkvinky nechtějí tvořit.
Děkuji.
MUDr. Štefánia Ebenová
MUDr. Štefánie Ebenová
Dobrý den,
závisí samozřejmě na diagóze, ale ano. Dávají se bylinné produkty, které krvetvorbu povzbuzují. ŠE
?
zdeňa
| 10. 11. 2016
Zdravím, moje maminka má 77 let a začíná se u ní projevovat problém s udržením rovnováhy, občas, jak ona říká, se jí zamotá hlava a ,,letí", nedávno takhle spadla přes vanu a je celá obražená. Používá i jednu francouzskou hůl po prodělaném zánětu kloubního pouzdra. Dá se jí i v tomto věku nějak pomoci? Děkuji.
MUDr. Štefánia Ebenová
MUDr. Štefánie Ebenová
Dobrý den,
ano dá, dávají se bylinky dle toho, co chceme posílit. ŠE
?
Monika L.
| 10. 11. 2016
Dobrý den,
ráda bych se zeptala na svou dcerku 4 roky.
Již tři roky se léčí s poruchou imunity ( snížené IgA).
Opakovaně má záněty průdušek, zápaly plic a záněty HCD.
Brala již několikrát Bronchovaxom, teď je na terapii Luivacu.
Zkoušeli jsme již i homeopatii, colostrum, hlívu ústřičnou, imunoglukan.Byla by jsem Vám moc vděčná za jakoukoliv radu či informaci.Přeji hezký den Monika L.
MUDr. Štefánia Ebenová
MUDr. Štefánie Ebenová
Dobrý den,
nemohu Vám na to napsat nic jiného než to, že Vás musí vidět terapeut TČM a musí stanovit správný obraz nemoci. Ten se potom dá kauzálně léčit... Přijďte k nám, nebo jděte někam u Vás. Bez diagnózy se ale správně léčit nedá. SE
?
Radek
| 10. 11. 2016
Dobrý den.
Lze pomcí čínské mediciny léčit polyneuropatii a silnou artrosu kloubů?
Děkuji.
MUDr. Štefánia Ebenová
MUDr. Štefánie Ebenová
Dobrý den,
vyléčit ne, zmírňovat potíže. ŠE
?
Marie Milada
| 10. 11. 2016
dobrý den vážená paní doktorko, nikdy jsem neměla husté silné vlasy, v období mých dvou těhotenství byly nejlepší, teď ve 44 letech jsou značně prořídlé, skřipec který jsem nosila před 4 lety mi už nedrží, jak mám prosím posílit a zabránit dalšímu vypadávání mých vlasů, děkuji za odpověď
MUDr. Štefánia Ebenová
MUDr. Štefánie Ebenová
Dobrý den,
v TČM se na to většinou dávají byliny - "Sedm pokladů na krásné vlasy" - například, závisí ale na příčině. Přijd´te, u nás má výborné zkušenosti paní Jana Tůmová. ŠE
?
Jara St.
| 10. 11. 2016
Dobrý den, v r.2006 jsem byla operována na srdce - byla mi voperována umělá chlopeň, od té doby užíván warfarin. Od té doby se mi zhoršila pleť, mám růžovku a nemohu se toho zbavit, užívám mast rosalex. Prosím o radu, děkuji Jarka.
MUDr. Štefánia Ebenová
MUDr. Štefánie Ebenová
Dobrý den,
je zapotřebí se na to podívat, ale je také možné, že když je to vázané na užívání Warfarinu, nic s tím udělat nepůjde... Nejdříve obraz, potom prognóza. ŠE
?
Deni
| 10. 11. 2016
Dobrý den,
Je mi 36 let. Letos na začátku roku jsem přestala menstruovat. Nejdříve jsem měla stále cysty na vaječnících a v létě mi přestal fungovat levý vaječník. V září mi můj gynekolog provedl hormonální testy a v tu dobu přestal fungovat i ten pravý.
Přišel s diagnózou "Předčasné selhání vaječníků".
Konečně jsem našla partnera, se kterým bychom rádi miminko, ale teď je pro nás jedinou možností umělé oplodnění.
Je ještě nějaká naděje nebo už se s tím musím jen smířit??
Mnohokrát děkuji.
MUDr. Štefánia Ebenová
MUDr. Štefánie Ebenová
Dobrý den,
je zapotřebí vyšetření a monitorace 2-3 cyklů a dle odpovědi na léčbu se uvidí. Je to zložité, ale jde to. Lze i pomoci zvýšit úspěšnost u IVF. ŠE
?
Danca
| 10. 11. 2016
Je mi šedesát, jsme obézní, mám zvýšený cukr, cholesterol, tuky v krvi. Nedaří se mi zhubnout. Mám sedavé zaměstnání, neustálý stres. Můžete mi prosím nějak poradit, jak mám zhubnout.
MUDr. Štefánia Ebenová
MUDr. Štefánie Ebenová
Dobrý den,
řeší se to jako metabolický syndrom, například i u nás v rámci redukčního programu. Je to na dlouhé vysvětlování, několik sezení - změna životosprávy, jídelníčku, AKU do ouška, příp. bylinné tablety. ŠE
?
Bromnik Adam
| 10. 11. 2016
Jaký lek použít při ulcerozní kolitídě
MUDr. Štefánia Ebenová
MUDr. Štefánie Ebenová
Používá se kombinace bylinné léčby a akupunktury. Byliny Vám namíchá parktik TCM na základě vstupního vyšetření. ŠE
?
Věra
| 10. 11. 2016
Dobrý den paní doktorko,
nezná čínská medicína pomoc při Necrobiosis lipoidica, děkuji.
MUDr. Štefánia Ebenová
MUDr. Štefánie Ebenová
Dobrý den, možná ho TČM zná, ale já ne. Omlouvám se, jaště jsem takového pacienta neměla, musela bych se na to podívat :-). ŠE
?
Ala
| 10. 11. 2016
Co signalizuji kazdidenni bolesti hlavy od krcni patere a jak se jich da zbait?? dekuji za pripadnou odpoved
MUDr. Štefánia Ebenová
MUDr. Štefánie Ebenová
Dobrý den,
příčin je mnoho, blokáda ze špatného polštáře, postele, polohy, blokáda ze stresu, nedostatek energie nebo dalších vitálních substancí... Navštivte terapeuta TČM, jistě pomůže. Bolesti hlavy - to je chléb náš každodenní... ŠE
?
Alena
| 10. 11. 2016
Dobrý den.
Při předoperačním vyšetření na rentgenu plic mi byla zjištěna sarkoidoza II. stupně. Prosím o radu, jaká je léčba a co já mohu pro prevenci udělat. Je to prý oslabení imunity. Navíc mi bylo řečeno, že to může postihnout i jiné orgány. Mám od narození funkční pouze jednu ledvinu, tak mám docela obavy.
Děkuji Alena
MUDr. Štefánia Ebenová
MUDr. Štefánie Ebenová
Dobrý den,
dejte na lékaře a jako pomocnou metodu můžete zvolit i TČM. Rádi pomůžeme. A hlavně se nebojte, ale věřte, že sarkoidóza z plic zmizí a jinde se už nic neobjeví. Také tomu tak bývá. Držím palce :-)
?
Střítecký Jiří
| 10. 11. 2016
Dobrý den,

jak zvládá doktor čínské medicíny běžnou denní situaci, kdy se snaží zlepšit zdravotní stav pacienta a vidí, že sám pacient má vůli i motivaci příliš slabou na to, aby dal skutečně a dlouhodobě na jeho rady? Zdraví je přece velmi o pacientově psychice. Je nějaký rozdíl v motivaci doktora a psychologickém přístupu čínské mediciny? Vždyť když nemocného nakonec vyléčí, přijde o klienta a zisk. A to je z hlediska dnešního lékařského "podnikání" ekonomicky špatně, proto běžný doktor na pacienta působí psychologicky "zdravě osvětově" minimálně, je rád že má své pacienty. Má minimální motivaci vyléčit, jen dlouhodobě a nákladně a ziskově léčit. To je úspěšný lékař dneška. Je v tom čínská medicína jiná? Nebo používá jen jiné metody?
MUDr. Štefánia Ebenová
MUDr. Štefánie Ebenová
Dobrý den,
jeto jiné. Když to vezmu pragmaticky, když si člověk za vše, co od doktora TČM dostane musí zaplati, velmi dobře si rozmyslí, jestli mu to za to stojí. Pro mně je mnohem lepší pacient vyléčený, protože když se mu náhodou zase něco přihodí, vrátí se a pošle rodinu a známé. Nespokojený pacient nejenže už k Vám nepříjde, ale také nikoho nepošle, naopak řekne - tam nechoďte... Takže my musíme být úspěšní, aby se lidé vraceli, ne neúspěšní, aby zůstávali - oni přece nezůstanou... Podnikání je léčit dobře, aby přišli další pacienti a stoupal věhlas metody.
?
Zdena
| 10. 11. 2016
Dobrý den, asi 5 let mám zvýšenou sedimentaci okolo 40/60, únava, červené tečky u kořene jazyka, otisky zubů na jazyku na obou stranách, bílý povlak na jazyku velmi často, spíše stále.
Dle různých vyšetření i laboratorních jsem dle mé lékařky zdravá.
Je to normální zdravotní stav, či případně jak a čím by se dalo léčit?
MUDr. Štefánia Ebenová
MUDr. Štefánie Ebenová
Dobrý den,
dle TČM, kkyž se necítíte optimálně, něco není v pořádku. Na tuto otázku si musíte odpovědět sama. Jestli se optimálně necítíte, navštivte praktika TCM - viz stránky Komory TCM. Ten Vás jistě vyslechne, vyšetří a stanoví optimální postup. ŠE
?
Václava Kubánková
| 10. 11. 2016
Dobrý den, měla bych dotaz ke zdraví svého syna.

Na alergologii po absolování testů zjištěna silná alergie na břízovité, roztoče a atd. Trpěl na záněty spojivek, rýmu.Pět let bral poctivě vakcínu francouzské výroby. Podle posledních testů se výsledky zlepšily. Moc bych byla ráda za informace, jak by mohla čínská medicína pomoci v léčbě. Slyšela jsem, že pomohla např. na alergie, které se projevovaly ekzémy.

Předem děkuji za odpověď. V.Kubánková
MUDr. Štefánia Ebenová
MUDr. Štefánie Ebenová
Dobrý den,
dle TČM se na imunitě podílejí tři orgány, které je zapotřebí nějakým způsobem "vyladit". Většinou ze tří dva bývají ty stěžejní - na těch se pak pracuje. Zkušenosti jsou velice dobré. ŠE
?
čermáková
| 10. 11. 2016
Jak zbavit syna alergie na pyly jarních stromů a trav?
MUDr. Štefánia Ebenová
MUDr. Štefánie Ebenová
Dobrý den,
připravovat před sezónou, někdy od konce ledna, od února. A potom "akutní byliny" během sezóny. Desenzibilizace, t.j. "posílení imunity" trvá většinou několik sezón s tím, že každá je lepší a lepší. ŠE
?
Janča
| 10. 11. 2016
Jak léčit vyhřezlou ploténku 0,9 mm - L 4, 5? Děkuji za odpověď.
MUDr. Štefánia Ebenová
MUDr. Štefánie Ebenová
Dobrý den, asi myslíte 9 mm, 0.9 cm (do 1 mm to nebude vyhřezlá ploténka...)
V TČM se na to dává akupunktura a odvary do úpravy klinického stavu. Ale je to už poměrně dost velké, když to začne zlobit ještě víc, asi by to posupně bylo i na operaci... ŠE
?
Jedlička
| 10. 11. 2016
Dobrý den
Může te mi prosím poradit něco na suché a řezavé oči.Kapky ani masti co jsou u nás na trhu nepomáhají.
Děkuji
MUDr. Štefánia Ebenová
MUDr. Štefánie Ebenová
Dobrý den, pane Jedličko,
asi Vás nepotěším, dle TČM je zapotřebí stanovit vnitřní příčinu a tu potom řešit. ŠE
?
| 10. 11. 2016
Dobrý den paní doktorko,

Obracím se na Vás s prosbou o radu, je mi 53 let a již několik let mám problémy s očima. Prošla jsem témě všemi vyšetřeními - neurologií, magnetickou rezonancí, ultrazvukem tepen i krkavic, ale žádný problém, který by měl souvislost s očima neshledali. Mám vertigo (závratě) a nález na krční páteři, myslela jsem si, že tady je spojitost s očima, ale lékaři tvrdí, že spojení s červenáním a bolestí v očích nemají souvislost s tímto nálezem. Opakovaně (cca v cyklu po 3 týdnech) mám několik dní prokrvené oči – úplně krvavé - a bolesti hlavy a i po 3 dnech mazání maxitrolem moje oči vypadají nemocně a řezání nepřestává.. nevím už kam se obrátit o pomoc, kapky do očí a léky od bolesti (Ibalgin) zaberou jen na čas.
Jen ještě doplním, že jsem celiakik – zjištěno před rokem, dodržuji dietní opatření.

Děkuji Vám předem za Vaši odpověďZdraví Dohnalová Alena
MUDr. Štefánia Ebenová
MUDr. Štefánie Ebenová
Dobrý den, paní Dohnalová,
pro případy jako je ten Váš se volí kombinace akupunktury, masáží a uvolňujících cviků, které Vás terapeut naučí a děláte je potom sama během dne, a bylinné léčby. Klidně se k nám objednejte - Klinika Meridian ve Vysočanech. Objednejte se k paní Pinterové, je výborná a já na to také dohlédnu. ŠE
?
Jana
| 10. 11. 2016
Dobrý den,
mám rakovinu vaječníků, 5 let po operaci se objevily metastázy. Prodělala jsem opakovaně chemoterapie. Metastáz jsem se nezbavila, mám je i na plicích. Momentálně jsem bez potíží. Je mi 63 let.
MUDr. Štefánia Ebenová
MUDr. Štefánie Ebenová
Dobrý den, TČM rakovinu neléčí, dokáže ale podpořit v člověku to dobré, jeho "pravou energii", podstatu... Výborné by pro Vás mohly být drevokazné houby, doporučuji ty od společnosti Mycomedica, jsou skvělé, nebo nějaké harmonizační změsi z bylin. Jinak užívejte každého dne, velmi držím palce.
?
Antfeist František
| 10. 11. 2016
Dobrý den, mám problém s prsty na rukou. Asi před rokem se mi začaly prsty zablokovávat (hlavně ukazováčky), po absolvování rehabilitace (parafin + magnet) a využívání dávky léku Condrosulf, se stav postupně zhoršoval a prsty začaly bolet a snížila se pohyblivost. Revmatolog mi sdělil, že vzhledem k tomu, že jsem po infarktu, tak že mi nemůže dát prakticky žádné léky. Ať zkusím lázně (Jáchymov). To však je dnes problém s revizními lékaři. (věk 69 let)
Děkuji za odpověď.
MUDr. Štefánia Ebenová
MUDr. Štefánie Ebenová
Dobrý den,
opět bychom museli stanovit obraz nemoci a následně dle toho léčit jako nemoci kloubů spůsobené zevnímy faktory (vítr, chlad vlhko) nebo vnitřními faktory (např. nedostatečnost tkání od důležitých vnitřních orgánů...). Pomoci by mohla i akupunktura.
?
Marie
| 10. 11. 2016
Dobrý den paní doktorko,

mám dlouhodobě zdravotní problémy, prodělala jsem zánět míchy před 16 lety po očkování. Nejvíc mě trápí v současné době bolesti drobných kloubků-pojmenováno jako exostóza na rukou a už i na noze. Nikdo mi dosud nedokázal odpovědět, z čeho to je. Revmatické testy mi vyšly negativní již několikrát po sobě, přesto lékaři zvažují léčbu. Máte s tím nějaké zkušenosti? Děkuju.
Hezký den!
Marie
MUDr. Štefánia Ebenová
MUDr. Štefánie Ebenová
Dobrý den, paní Marie,
vždy, když se jde v TČM léči, je nutné předtí stanovit obraz nemoci. To se dělá na základě 4 dg. metod: pozorování, poslech/čichání, pohmat a naslouchání/dotazování a patří do toho i vyšetření jazyka a pulzu. Když se stanoví obraz, léčí se... Všeobecně ale na exostózy se píšou dle obrazu modifikované změsi na kostní výrůstky...
?
Iva Synackova
| 10. 11. 2016
Dobrý den paní doktorko,

v dubnu letošního roku jsem na chodníku spadla na koleno a dopadla na čelo. Od té doby jsem prodělala bakteriální infekci v krku, a dvě naprosto neúspěšné masáže zad, rentgeny potvrdily blok krční a bederní páteře. Při mluvení mě zaleha prave ucho, mám stehovave bolesti po zádech a občasné skubani ve svalech, bolí mě levý kloub, spadla jsem na levé koleno. Opět jsem po léčbě antibiotiky. Masáže mě byly prováděny při léčbě antibiotiky. Mě potíže v současné době ustoupily, zabrala částečně antibiotika, prosím o Vas názor a radu.
Předem děkuji a přeji hezký den.
MUDr. Štefánia Ebenová
MUDr. Štefánie Ebenová
Dobrý den, dnes už je dle mého velmi těžké říct co bylo příčinou a jestli se postupovalo správně... Jsem ráda, že už je Vám lépe. Kdyby ještě něco z toho bylo aktuální, určitě by se musela udělat diagnostika...
?
Alena P.
| 10. 11. 2016
Dobrý den, prosím, jak je možné se k vám objednat, když jsem z Litvínova. Ráda bych se léčila pomocí čínské medicíny o kterou se nějakou dobu zajímám a věřím jí, ale nikde v okolí mého bydliště není šance. Děkuji
MUDr. Štefánia Ebenová
MUDr. Štefánie Ebenová
Dobrý den,
jsme Klinika Meridian a sídlíme ve Vysočanech, www.klinikameridian.cz :-)
?
Leona Gradascevic
| 10. 11. 2016
Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat na pár otázek ohledně zdravotního stavu mého manžela. Před košíček byl hospitalizován s něčím, co se tvářilo jako infarkt. Byl velice oteklé, protože v sobě zadržování spoustu vody (přibližně 15 litrů). Doktoři zjistili, že jeho srdce na druhý úder nevyměšuje tolik krve, jak by mělo, což způsobuje zadržování vody v těle. Na cestu dostal spoustu prášků jak na srdce, tak na odvodnění a vestu se zabudovaným defibrilarorem. Samozřejmě změna životního stylu byla na místě. Začali jsme cvičit, jist velice zdravě a do jídelníčku zařadili ořechy, semena a ryby. Dříve žil manžel velice stresujicim životním stylem a stravovat se nezdravě. Od jeho hospitalizace nás doktoři pořád straší, že pokud jeho srdce neposílí (procento vyměšování krve u zdravého člověka je okolo 50%, jemu naměřili 17%) do dvou měsíců, je na čase dát mu vnitřní defibrilator a samozřejmě zesílit prášky, po kterých se mu už teď motá hlava. Věřím, že chemie a strach nejsou ty pravé formy léčby a proto se obracím na Vás a prosím Vás o radu. Děkuji a přeji hezký den.
MUDr. Štefánia Ebenová
MUDr. Štefánie Ebenová
Dobrý den, v tomto jistě důvěřujte svým lékařům. Jestli se EF (ejekční frakce) a EKG neupraví, skutečně bude v manželově zájmu mu vnitřní defibrilátor implantovat - byl by jinak ohrožen náhlou srdeční smrtí... Jistě i prášky upraví tak, aby pan manžel nestrádal, točit hlava se mu může i proto, že je možná ještě slabý. Srdíčko lze samozřejmě i při této západní léčbě velice úspěšně současně posilovat i tradiční čínskou medicínou - zvláště bylinnou léčbou.
?
Pepa
| 10. 11. 2016
Po antibiotikách (zánět zubů) mám dlouhodobý průjem (již dva měsíce). Jak se tohoto stavu zbavit přírodní cestou. Děkuji za informaci. S pozdravem Pepa
MUDr. Štefánia Ebenová
MUDr. Štefánie Ebenová
Dobrý den,
ano dá, velice dobře. Bylinky (stačí i tablety, většinou nemusí být velký odvar), nebo/a akupunktura. Záleží v jakém stavu bylo trávení předtím.
?
Dagmar
| 10. 11. 2016
Tatínek má nateklé nohy, stěžuje si na ukrutnou bolest a hlavně křeče v nich. Lékař tvrdí, že to může mít od srdíčka, má angínu pectoris. A dál nic neřeší. Je mu 73bere prášky na srdce, odvodnění, tlak. Nepomohla by mu nějaká přírodní cesta? Děkuji mnohokrát za odpověď
MUDr. Štefánia Ebenová
MUDr. Štefánie Ebenová
Dobrý den,
jestli bere víc léků, je to vždy zložitější, protože uvedené problémy mohou způsobit i některé léky. Když má nemocné srdíčko, může to být samozřejmě i z toho, ale když srdíčko neselhává, je to málo pravdepodobné. Určitě je zapotřebí kontrolovat, jestli má dost minerálů, eventuálně je doplnit. Křeče řeší i TČM, ale zase, ja zapotřebí přijít a udělat diagnostiku. Dávají se bylinky, event i AKU.
?
Miloš Šverma
| 10. 11. 2016
Jsem po operaci tlustého střeva,ozařování a chemoterapii,vše před 5 lety.
Od té doby mám problémy se stolicí.Její četnost se zvýšila na cca 4x denně
a mám potíže s jejím udržením.Někdy je rychlejší než já....
Děkuji.
MUDr. Štefánia Ebenová
MUDr. Štefánie Ebenová
Dobrý den, dle tradiční čínské medicíny (TČM) může jít o víc obrazů, ale ve všeobecnosti Vám dle mých zkušeností může pomoci. Dává se akupunktura a bylinná léčba.
?
Alena Lichtenberková
| 10. 11. 2016
Jak léčit ztuhlé klouby na prstech ruky? Nejvíce po ránu, přes den to je lepší. A brnění u třech špiček prstů ruky, trvá to již týden.
MUDr. Štefánia Ebenová
MUDr. Štefánie Ebenová
Dobrý den,
příčinou může být buď lokální blokáda, např. v oblasti pletence nebo krční páteře, nebo jde o záležitost systémovou - z pohledu TČM např. nedostatek "krve"... Je zapotřebí najít příčinu a tu řešit. AKU, byliny, masáž, RHB...
?
Denisa
| 10. 11. 2016
Dobrý den,

zajímá mě Váš názor - poslední měsíce mám velmi krátký menstruační cyklus, cca každých 21-23 dní a moje gynekoložka mi předepsala jen antikoncepci, která to prý jako jediná dokáže upravit. Já ale hormony užívat nechci, protože to považuji za nepřirozené, nemluvě o rizicích. Existuje v pojetí čínské medicíny nějaká přírodní varianta na tento problém? Jinak jsem zdravá, je mi 35let. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Denisa
MUDr. Štefánia Ebenová
MUDr. Štefánie Ebenová
Dobrý den, paní Deniso, máte pravdu, HA situaci neřeší, pouze jí zakryje. TČM dokáže pracovat s menstruačním cyklem velmi dobře, krátký cyklus může být z vícero příčin, je důležité stanovit tu Vaši a řešit ji.
?
Alena P.
| 10. 11. 2016
Dobrý den, je mi 63 let a mám tyto potíže. Nespavost, bolesti hlavy,arytmie, šum v uších,vyšší cholesterol a nízký tlak. Neberu žádné léky a snažím se o změnu životního stylu, stravování a pohyb venku, ale nějak se zatím nedaří. Asi mi nebudete moci nic konkrétního odpovědět ale ráda bych se dozvěděla, jestli lze arytmii léčit pomocí čínské medicíny. Děkuji
MUDr. Štefánia Ebenová
MUDr. Štefánie Ebenová
Dobrý den, paní Aleno, myslím si, že výborné by pro Vás bylo čínské zdravotní cvičení Qi Gong (čchi kung). Jinak ano, arytmie řešíme, záleží samozřejmě an druhu... Dávají se většinou bylinné odvary.
?
Petr G.
| 10. 11. 2016
Dobrý den, mám již přes pět let problémy s hemeroidy. Upravil jsem částečně stravu a mám celkem dostatek pohybu. Bral jsem i nějaké bylinky a navíc jsem absolvoval akupunkturu (asi pět nebo šest sezení). Byl bych moc rád, kdyby jste mi pomohla.

S pozdravem Petr G.
MUDr. Štefánia Ebenová
MUDr. Štefánie Ebenová
Dobrý den, záleží samozřejmě na stupni a rozsahu, chce to jenom být dostatečně trpělivý, důvěřujte svému terapeutovi. Nebo přiďte prosím k nám na kliniku do Vysočan, rádi Vám pomůžeme.
?
Hana Junová
| 10. 11. 2016
Dobrý den paní doktorko,

prosím Vás o radu, jak odstranit celkovou únavu a občasné migrény.
S ničím se neléčím, neužívám žádné léky.

Děkuji Vám za poskytnutí informace, které by napomohly při řešení těchto obtíží.S pozdravem Hana Junová
MUDr. Štefánia Ebenová
MUDr. Štefánie Ebenová
Dobrý den,
jestli to chcete řešit cestou TČM, najděte si terapeuta, který udělá diagnózu, neboli "obraz" nemoci, a ten potom léčí. Únava a bolesti hlavy můžou být z nedostatku i nadbytku, buď je zapotřebí doplňova, nebo rozhýbávat a čistit... Přijďte, rádi pomůžeme.
?
Lenka Zemanová
| 10. 11. 2016
Dobrý den paní doktorko,
mým onemocněním - diagnózou je chronický osteomyelitis mandibula vpravo dole. Jsem již po druhé operaci (revizi). Z kultivace nález po pomnožení Enterococcus feacelis a anaerobní kultivační vyšetření klinického materiálu nález Propionibacterium acnes četně. Už po několikáté mám nasazena antibiotika Amoksiklav a po stále stejně přetrvávajícím bolestném stavu a otoku, posunujícím se k uchu a spánku s následnou bolestí hlavy, mi byla přidána antibiotika Dalacin ( po poradě s paní primářkou z mikrobiologie ). Účinnost ze začátku 20% a celkově minimální. Další krok mé léčby bude tedy směřovat zpět do nemocnice, kde mi budou podávány antibiotika formou infuzí.
Akutně se s tímto opakujícím stavem léčím již druhým rokem. Bolesti přichází nečekaně a ani za tu dobu nemám vypozorované, co je způsobuje. Stejně tak rychle mě ale ta bolest dokáže opustit. Ale to se stává jen velmi zřídka :-)
Měla by jste nějaký návrh, který by mi dal, třeba jen jiný směr, kudy se vydat ?
Děkuji mnohokrát za Váš čas.
S pozdravem Lenka
MUDr. Štefánia Ebenová
MUDr. Štefánie Ebenová
Dobrý den, paní Lenka, bohužel, osteomyelitida kdekoliv v těle dokáže být velmi urputná... TČM Vám může pomoci s bolestmi (AKU), nebo také imunomodulací - podporou imunitného systému, jako kompenzase při dlouhodobé léčbě ATB.
?
Jana Komárková
| 10. 11. 2016
Dobrý den, trpím 2 roky tinnitem. Dokázala by si čínská medicína poradit i s tímto onemocněním ? (věk 42 let) Děkuji
MUDr. Štefánia Ebenová
MUDr. Štefánie Ebenová
Dobrý den, paní Jano,
bohužel, platí zlaté pravidlo, že když už tinnitus trvá déle, než 3 měs. (max. 6 měs), není možné ho zcela odstranit. Dají se zmírnit nepříjemné vysoké tóny...
?
Mona
| 10. 11. 2016
Dobrý den paní doktorko, kde je v těle příčina, pokud trpím na chronické gynekologické záněty a podráždění? Jak se na tuto oblast dívá TČM a co v těle podpořit, abych se dala do pořádku? Děkuji Vám za odpověď, M.
MUDr. Štefánia Ebenová
MUDr. Štefánie Ebenová
Dobrý den,
je velmi těžké na Vaši otázku dát jednoduchou odpověď, příčin dle TČM může být víc, všechny jsou ale pomocí našich metod řešitelné. Proto Vám doporučuji najít si praktika TČM - viz stránky Komory TČM nebo TCM Institutu, kde je seznam absolventů a praktiků TČM, nebo přijďte k nám na kliniku.
?
| 10. 11. 2016
Dobrý den,

Máme dceru 7 let. Má atopický exém - takřka od narození. Klasická léčba nezabírá - mazání, zinkovky, kortikoidy, oleje, prášky atd. V noci není schopna pořádně spát - škrábe se po celém těle. Jediná možnost, kdy se přestává škrabat je doýkat se jí - na zádech na hlavě. Poradíte mi prosím alespoň směr, kterým se máme dát.

Předem děkuji Jiří Čapka
MUDr. Štefánia Ebenová
MUDr. Štefánie Ebenová
Dobrý den,
TČM léči ekzémy velmi úspěšně. Čím dříve se začne, tím lépe. Používají se bylinky. Dětem se kvůli dobré toleranci dávají tablety, nebo těm mladším granulky rozpustné ve vodě. Léčba má lepší prognózu, když se exém objevil před prvními narozeninami.
?
Nela
| 10. 11. 2016
Dobrý den, byl mi diagnostikovaný zhoubný nádor na tlustém střevě, viz závěr níže. Lokálně pokročilý adenoca rekta. Dle revize CT skenů nález susp. jaterního ložiska v S3. Indikována neoadjuvantní RT-CHT, v rámci restagingu doplnit CT plic. Po ukončení neoadjuvantní RT-CHT kontrolní CT B + MR rekta. Prosím o informaci, zda se tento stav dá vyléčit bez RT-CHT a operace, popř. jak dlouho by trvala přírodní léčba. .Děkuji Nela
MUDr. Štefánia Ebenová
MUDr. Štefánie Ebenová
Dobrý den,
ne, bohužel, bez onkologické léčby a operace tento stav léčit nelze. Určitě důvěřujte svým lékařům. TČM se používá jako výborná pomocná metoda na zmírnění nežádoucích účinků onkologické léčby. Máme pacienty, kterýé jsme takto onkologickou léčbou úspěšně "provedli".
Od demonstrantů schytala nadávky i plivance: Byla to proputinovská akce, říká Kavková | Video: Martin Veselovský

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama