reklama

Doktor nic nenašel, vám je pořád zle. Není to celiakie?

Nic konkrétního, jen vám pořád není dobře, všechno vás bolí a celkově se necítíte? Neurčité potíže mohou být celiakie!

Foto: ISIFA/Thinkstock

Nic konkrétního, jen vám pořád není dobře, všechno vás bolí a celkově se necítíte? Neurčité potíže mohou být celiakie.

"Mně trvalo šest let, než jsem si sama na internetu vyhledala, že bych mohla mít celiakii. Když jsem si stěžovala na častou únavu a svalovou slabost, okolí si myslelo, že jsem hypochondr," popsala svou zkušenost herečka Jana Krausová.

O celiakii nemusíte vědět

Diagnostikována byla  přibližně jen u 40 tisíc Čechů, protože většina nemocných o ní neví. Často se lidé mylně domnívají, že jde o nemoc dětského věku, ale opak je pravdou. Jako každá alergie se může objevit v jakémkoliv věku.

Celiakie je nesnášenlivost lepku neboli glutenu, který obsahuje pšenice, ječmen, žito a oves a výrobky z nich, jako je pečivo. Pro většinu populace zcela neškodný, ale stále se zvětšuje počet těch, kdo na něj mají alergii. Ta má za následek poškození sliznice tenkého střeva a zmenšení její plochy pro vstřebávání živin.

Doporučujeme: Téma: Imunita

Důsledkem je poškození orgánů a tkání celého těla. "O celiakii se hovoří jako o civilizační chorobě 21. století. Nesnášenlivost lepku postihuje 1 % evropské populace, přitom většina lidí o své přecitlivělosti na lepek netuší. Odhaduje se, že v České republice má celiakii více než 100 tisíc lidí, tedy přibližně jeden ze sta," uvedl David Slabík, provozní ředitel laboratoří AeskuLab.

Jaké jsou příznaky alergie na lepek?

Právě tam spustiili program BEZLEPKOVÍ, jehož cílem je seznámit širokou veřejnost s problematikou lepkové intolerance.Celiakie se pozná velmi složitě, protože její příznaky se individuálně liší, a tak mají lékaři velmi často problém stanovit správnou diagnózu.

Nedostatek stopových  prvků se může projevit  vypadáváním vlasů, únavou, depresí, snížením plodnosti či zvýšeným rizikem potratů

Zažívací potíže jako jsou průjmy, zácpa nebo jejich střídání, neurčité bolesti  břicha, nadýmání, zvracení či zhoršené polykání  se vyskytuje  asi jenom  u poloviny dospělých nemocných. Různé projevy má za následek nedostatečné vstřebávání živin.

Nedostatek vitaminu B12 se projevuje záněty jazyku, bolavými ústními koutky, neurologickými projevy  jako je svalová  slabost, poruchy  citlivosti, brnění, poruchy  chůze atd. Nedostatek železa zase chudokrevností. Narušené vstřebávání vápníku vede k nedostatečné tvorbě  pevné kosti  u dětí, k odvápnění kostí u dospělých, k vyššímu riziku zlomenin, poruše zubní skloviny a  zvýšené kazivosti zubů.

Celiakie vede k dalším vážným nemocem

Částečně strávený lepek rozpoznává organismus ve střevě jako cizí prvek a začne se mu bránit.  "Výsledkem je poškozování  sliznice tenkého střeva a vznik série autoimunitních pochodů, které poškozují další orgány  a tkáně v těle," uvedla praktická lékařka MUDr. Jana Dajková, odborný garant projektu. 

Jde například o zánět štítné  žlázy, jater, tlustého střeva, cukrovka 1. typu, v ojedinělých případech i závažnějších typů onemocnění jako je např. systémový lupus  erythematodes nebo plicní fibróza

Lidé s celiakií mají poškozenou sliznici tenkého střeva, která se stává více propustnou pro různé molekuly a spouštěče autoimunitního procesu.

Jak alergii na lepek poznat:?

"Chtěli bychom upozornit na příznaky a potíže, které jsou s celiakií spjaty. Zároveň chceme veřejnosti předat praktické rady typu, jak se mohou nechat vyšetřit a tím si potvrdit nebo vyvrátit lepkovou intoleranci, nebo jak požádat pojišťovnu o příspěvek na bezlepkovou dietu apod.," připomněl David Slabík. 

Aby člověk mohl "normálně" žít,  je důležité zjistit, že celiakii máte a pak dodržovat několik zásadních pravidel. "Hlídám si, co jím a normálně funguju. Nepříjemností je cena bezlepkových potravin, které jsou o dost dražší než klasické zboží," říká herečka Miluše Bittnerová, která je další tváří projektu BEZLEPKOVÍ.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Proč selhává imunita? Nejlevnější způsob na posílení

Jak se poprat s větry a nadýmáním? 

Simulátor slunce: Pomůže se zimní depresí a únavou!

Objevila jsem, co mám v medicíně dělat. Zdraví někdy není v nabídce, říká paliatrička | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama