reklama

Cukrovka se může brzy týkat i vás: Co byste měli vědět o prevenci a léčbě této nemoci

Diabetem trpí už téměř 900 tisíc Čechů a počet pacientů se rychle zvyšuje. Co byste o cukrovce měli vědět, jaká jsou fakta a co jen babské povídačky?

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

14. listopad patří diabetu, přesněji řečeno osvětě a prevenci této civilizační choroby. Právě v tento den se v roce 1891 v Kanadě narodil lékař Frederick Grant Banting, objevitel léčebných účinků inzulinu. Šlo o zásadní pokrok v léčbě cukrovky, za který mu byla udělena Nobelova cena.

Podle současných odhadů bude v roce 2040 trpět cukrovkou již každý desátý člověk na světě a také u nás je realita neméně závažná. Diabetes mellitus je závažné onemocnění metabolismu, které je způsobeno zvýšenou hladinou krevního cukru (hyperglykemií).

  Díky nemoci známe hodnotu zdraví, díky zlu hodnotu dobra, díky hladu sytost, díky únavě odpočinek. - Hérakleitos, řecký filozof Diabetes, k citátu, žena

Nutno dodat, že existují dva typy cukrovky. Diabetes 1. typu je autoimunitní choroba, při níž jsou pacienti závislí na příjmu inzulinu, zatímco diabetes 2. typu je primárně důsledkem nezdravého způsobu života a případné obezity.

První typ cukrovky se objevuje obvykle už u dětí a způsobuje jej nedostatečná produkce inzulinu, hormonu slinivky břišní. Převážnou většinu všech pacientů s diabetem (okolo 90 procent!) však tvoří dospělí pacienti s diabetem druhého typu, který, jak už bylo řečeno, vzniká jako důsledek nezdravého životního stylu. 

Cukrovka se může objevit i během těhotenství (tzv. gestační diabetes), po porodu ale mizí. Hladina cukru v krvi totiž v průběhu gravidity kolísá kvůli těhotenským hormonům, ovlivňujícím funkci slinivky.

Více o cukrovce najdete v naší grafice.

reklama
reklama