reklama

Dlouhodobá únava? Může to být záhadná nemoc

Mezi pacienty převažují lidé s velkým smyslem pro povinnost, pečliví a zodpovědní, kteří jsou zvyklí podávat maximální výkon a neumějí nebo nemůžou odpočívat a přepínají své síly.

Foto: Profimedia.cz

Máte pocit, že jste nemocní celou zimu? Ráno vstáváte zpocení a unavení, přes den vás bolí hlava, záda a klouby, večer máte náběh na horečku. Může jít o předjarní únavu, ale taky o záhadnou nemoc.

Říká se jí chronický únavový syndrom (chronic fatigue syndrome = CFS). Počítejte ale s tím, že z vás doktor nebude nadšený. Mnozí z nich na něj totiž stále ještě "nevěří" nebo si s ním nevědí rady... a není divu. Ani vědci dosud nemají jasno, jak tato nemoc vzniká - a ani to, zda se jedná skutečně o samostatnou nemoc. Rozhodně ale souvisí s imunitou.

Dlouhodobá únava je nebezpečná

Při diagnóze únavového syndromu je podstatné, že únava trvá déle než šest měsíců a je výrazně větší, než by se očekávalo při běžném životním stylu. Je pravděpodobné, že se jedná o kombinaci několika faktorů.

Doporučujeme: Pozor: Únava může znamenat nemoc krve

Patří k nim přechozené infekční onemocnění, oslabený imunitní systém, stres a špatné stravovací návyky. Ke vzniku nemoci přispívá i zhoršené životní prostředí, vyčerpání či podvýživa organismu a hormonální změny. Dříve byl syndrom označován jako myalgická encefalomyelitida.

Mezi pacienty převažují lidé s velkým smyslem pro povinnost, pečliví a zodpovědní, kteří jsou zvyklí podávat maximální výkon a neumějí nebo nemůžou odpočívat a přepínají své síly.

Jaké jsou příznaky chronického únavového syndromu?

Pacient trpí trvalou únavou, vyskytuje se horečka a bolesti svalů. Příznaky jsou v počátku podobné příznakům chřipky. Zhoršuje se paměť a schopnost soustředit se. Uzliny bývají zvětšené, hlavně v oblasti krku, může se připojit i bolest na hrudi, zkrácený dech a chronický kašel. 

Občas se CFS kvůli příznakům také říká sedmiletá chřipka, což zároveň naznačuje i doba, za kterou někdy samovolně vymizí.

Náš tip: Jarní únava? 7 tipů, jak se z ní uzdravit!

Někteří pacienti popisují bolesti jazyka, sucho v ústech a přecitlivělost kůže. Syndrom se také vyznačuje bolestí v oblasti čelistí a uší. Psychický stav je zhoršený, mohou se objevit deprese či záchvaty paniky. Často souvisí se syndromem vyhoření.

Stres a imunita

Poslední výzkum z podzimu loňského roku vyloučil jako viníky viry. Podle vědců z americké Lékařské fakulty Univerzity Emory je to právě stres, který zřejmě umocňuje ostatní faktory a způsobuje takové změny v nervovém, imunitním a endokrinním systému, které mohou vést ke vzniku onemocnění.

Podle jedné studie, zveřejněné v časopise Archives of General Psychiatry, může být zdrojem CFS dokonce citové trauma, prožité v dětství. Studie se zúčastnilo 113 pacientů s chronickým únavovým syndromem a 124 zdravých lidí. Všichni byli dotazováni na traumatické zážitky z dětství, včetně pohlavního zneužívání a fyzického i psychického zanedbávání a týrání.

Všem účastníkům studie byly odebrány vzorky slin, ve kterých vědci nechali stanovit množství stresového hormonu kortisolu. Ukázalo se, že trauma z dětství je u pacientů s CFS spojené s jeho sníženou hladinou, která vypovídá o zhoršené funkci neuroendokrinního systému.

Únava postihuje především ženy

Podle výsledků je zřejmé, že  trauma z dětství  šestkrát zvyšuje riziko vzniku chronického únavového syndromu u dospělého člověka.

CFS postihne asi 2,5 % dospělých, nejčastěji ženy ve věku 25 až 45 let. Může je na dlouhou dobu vyřadit z pracovního, společenského i rodinného života.

Léčba únavového syndromu je během na dlouhou trať, a to ne vždy úspěšným, protože se léčí pouze jednotlivé příznaky. Někdy jsou pacienti s únavovým syndromem se slušnými výsledky léčeni antidepresivy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: 

Cítíte únavu? Možná vás zlobí játra!

Které jogurty jsou zdravé?

Knižní "porno" 50 odstínů šedi bouří ženské hormony

  

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama