reklama

Diety: Velký přehled i hodnocení!

Na světě je tolik druhů diet a každou chvíli se objeví nějaká nová zaručená novinka. Vlastně se zdá těžší si nějakou dietu vybrat, než ji pak dodržovat. Podívejte se na ty nejčastější i na jejich výhody a negativní stránky.

Foto: Isifa/Thinkstock

Na světě je tolik druhů diet a každou chvíli se objeví nějaká nová zaručená novinka. Vlastně se zdá těžší si nějakou dietu vybrat, než ji pak dodržovat. Podívejte se na ty nejčastější i na jejich výhody i na negativní stránky.

Vzpomínáte? Jen za posledního půl roku jsme vám představili diety Freshpaleo, OMG, podle barev. Také jste se mohli setkat s dietami, jako je proteinová, s jablečným octem a mnohé další, včetně bizarních, jako je citrusová, dieta modelek (jen ovoce a šťávy), banánová. Určitě znáte také dietu instantní (koktejly, kaše a tyčinky) a nesmíme zapomenout krabičkové diety a také na tukožroutskou polévku!

Většinou jde o diety nutričně nevyvážené. Naše tělo si však i při redukčním režimu říká o základní živiny (sacharidy, tuky, bílkoviny), ochranné látky a minerály v dostatečném množství.

DASH dieta

Blíží se zdravému způsobu stravování, jemuž se říká středomořská dieta a uškodit nemůže.

Už potřetí za sebou označili odborníci v anketě pro časopis U.S. News & World Report za nejlepší dietu DASH  - Dietary Approaches to Stop Hypertension. Vypracoval ji americký Národní institut zdraví pro lidi s vysokým krevním tlakem. Je však také vhodná při snižování hladiny cholesterolu a snižuje riziko srdečních onemocnění, mrtvice, ledvinových kamenů a diabetes. Na rozdíl od mnoha dietních plánů DASH nezakazuje nebo extrémně neomezuje některé potraviny. Zaměřuje se především na denní omezení příjmu sodíku.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Domácí krabičková dieta: Ušetří čas, zdraví i peníze

Denní strava se skládá ze tří celozrnných výrobků, čtyř až šesti porcí zeleniny a ovoce, dvou až čtyř porcí mléčných výrobků a několika porcí libového masa, ořechů, semínek či luštěnin.

Dukanova dieta

Může nadměrně zatěžovat ledviny a zejména v první fázi se objevuje velký hlad.

Je založena převážně na konzumaci bílkovin a omezování sacharidů. U této diety (autorem je francouzský lékař Pierre Dukan) záleží na tom, kolik kilogramů chcete zhubnout a od toho se odvádí, jak dlouho máte dietu držet. Držela ji i vévodkyně Kate, proto se jí také říká dieta Kate Middleton.

Dukanova dieta má čtyři fáze: útočná, proplouvací, upevňující a stabilizační. V prvních dvou fázích se mohou jíst pouze povolené potraviny: nejdřív bílkoviny, pak bílkoviny se zeleninou, pak se přidá i trocha ovoce, sacharidy jsou téměř zakázány.

Atkinsova dieta

Nebezpečná zejména pro lidi se srdečně cévním onemocněním.
 
Doporučuje vysoký příjem živočišných bílkovin a tuků, proto bychom podle ní měli konzumovat maso, mléko, vejce, olivový olej, čokoládu a mléčné výrobky.  Zakazuje naopak potraviny s vyšším obsahem sacharidů, například rýži, brambory, med, některé druhy ovoce a zeleninu. "Díky této dietě sice můžeme zhubnout, ale podstupujeme riziko poškození ledvin z důvodu nadměrného příjmu bílkovin. Vzhledem k příjmu zejména živočišných tuků se nám také může zvýšit hladina cholesterolu a tuků v krvi, což vede k rozvoji aterosklerózy a k onemocnění srdce a cév," vyjmenovává rizika této nevyvážené diety Gabriela Knosová z brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy Kompliment.

Zónová dieta

Víc než u jiných hrozí jojo-efekt

Dieta dr. Barryho Searse není ani tak primárně určena k hubnutí, jako k boji s latentním zánětlivým potenciálem vyvolávaným autoimunními reakcemi. Ne ovšem těmi vyvolanými skutečnou infekcí. Tytéž reakce totiž dokáže vyvolávat průmyslově vyráběná strava. Příznaky jsou nadváha, vysoký cholesterol, vysoký tlak, stálá únava už od rána, stálá potřeba doplňování uhlohydrátů, lámavost nehtů.

Dieta jako taková staví na ovocných cukrech jako zdrojích energie a z masa doporučuje libová masa a ryby. Olivový olej, cvičení. 5 jídel denně, cca 1700 kalorií. Výsledkem má být snížení tvorby inzulínu a zvýšení tvorby glukagonu. Tvrdí, že ze samotných tuků nelze ztloustnout. Nedostatek glukózy způsobí, že glukagon štěpí aminokyseliny na cukry a tím spotřebovává zásoby tělesného tuku.

Life Choice dieta

Nedodá potřebné množství esenciálních látek.

Přestala vás bavit Atkinsonova dieta? Máte možnost vyzkoušet opačný extrém - Life Choice. Tato dieta naopak příliš omezuje tuky. Navíc vyřazuje maso.

"Je proto pravděpodobné, že ve stravě budou chybět esenciální aminokyseliny a mastné kyseliny. To jsou látky, které si tělo samo nedokáže vytvořit," říká Gabriela Knosová. Navíc je Life Choice typická nadměrným příjmem vlákniny. Ta je sice v rozumném množství pro redukční režim nezbytná, ale pokud je jí příliš, zamezuje vstřebávání minerálních látek.

Další odvozeninou Atkinsovy diety je Dieta South Beach. Její autor kardiolog Dr. Agatston byl milosrdnější k našemu oběhovému systému a dovolil trochu ovoce nejspíš díky své specializaci. Více se dbá na dělení tuků na doporučené a nedoporučené a nevystavuje nás tolik hypoglykemickým šokům. Nechá vás celý den chroupat nějaké menší přesnídávky, které vám hladinu glukózy udrží na snesitelné úrovni. Ve finále byste měli dospět k požívání normální stravy v normálních množstvích, což je skutečně chvályhodné. Pokud není možné s tím začít rovnou.

Dieta podle krevních skupin

Uškodit snad nemůže, ale také se neprokázaly účinky.

Vychází z rozdělení lidstva podle údajného historického původu krevních skupin, o kterých se tvrdí, že byly utvářeny stravovacími návyky. Rozdělení vypadá takto: skupina 0 - lovci, skupina A - zemědělci, skupina B - kočovníci, skupina AB - směs kočovníků a zemědělců.

Z toho je pak krkolomnou cestou odvozováno, co by které skupiny měly jíst, aby se připodobnily jim přiřčeným předkům, dosáhly pro ně přirozeného výživového stavu, a tím zhubly.

Výhody: viditelná přitaženost za vlasy většinu lidí předem odradí.

Dělená strava

Zbytečně "překombinovaná".

Další typický zástupce nevyvážených diet. Některé dny převládá konzumace tuků, jindy sacharidů nebo bílkovin. Nekombinuje se zelenina s ovocem, maso s obilovinami…

"Tato dieta nebere ohled na přirozenou potřebu živin ani na individuální chuť na jídlo. Jistě, mnoho lidí díky dělené stravě snížilo hmotnost, ale to je zapříčiněné pravidelným stravováním a snížením energetického příjmu, ne dělením potravin," říká Gabriela Knosová. Jinými slovy - stejně tak můžete zhubnout pomocí vyvážené redukční diety, aniž byste se trápili přemýšlením, co s čím kombinovat. Navíc tak zamezíte tomu, aby v denním příjmu chyběly důležité živiny. 

Bodová dieta

Nezohledňuje zásady správného složení stravy.

Při této dietě počítáme body, které jsou přiřazené ke každému jídlu nebo potravině. Počet bodů se odvíjí od energetické hodnoty a množství a poměru tuků a vlákniny. Během diety je možné "zbodnout" v podstatě vše, na co máte chuť, když nepřekročíte množství bodů za den.

„Tato dieta bere v potaz zejména kontrolu příjmu energie, neohlíží se ale na výživovou hodnotu stravy - tedy správný poměr příjmu tuků, sacharidů a bílkovin. Další problém vidím v tom, že nesměřuje ke změně stravovacích návyků, proto je pravděpodobné, že se i přes úbytek váhy dostaví jojo efekt," varuje Gabriela Knosová.

...řešení?

"Většina těchto diet samozřejmě může pomoci zhubnout, ale jako daň se často dostaví fyzické i psychické problémy spojené s nevyváženým příjmem živin. Ve světě diet už není v podstatě možné nic převratného vymyslet, "objevné" diety jsou jen recyklací těch starších, které bývají jednostranné a opomíjí jeden ze základních principů zdravé redukce hmotnosti, tedy vyváženost jídelníčku," shrnuje Gabriela Knosová z brněnského Institutu kompliment. 

Správným řešením je tedy změnit přístup a vyměnit  slovo "dieta" za výraz "změna životního stylu".

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Sexuální dieta novým hitem Hollywoodu. Jak pomáhá?

Nemůžete si ani sednout? Víme, jak na hemoroidy

Horoskop na celý rok 2013: Máte se těšit, nebo bát?

   

 

 

Bittnerová: Vložky zdarma? Pro spoustu žen je menstruace stigma, muži diskuzi hrotí | Video: Emma Smetana
reklama
reklama
reklama