reklama
 

Děti štěstí v životě nezaručí. Vzestupy a pády ano

Nemusíte být nešťastní, ani když nemáte děti.

Foto: Thinkstock

Pokud si myslíte, že štěstí v životě vám zaručí dítě, pak jste na omylu.

Domníváte se, že lidé, kteří mají několik potomků, jsou spokojenější než bezdětné páry? Ukazuje se, že žádný rozdíl mezi těmito dvěma skupinami neexistuje. Pocity harmonie a štěstí totiž podle odborníků spočívají v něčem jiném.

Vzestupy i pády

Kvalita života a takzvaná spokojenost každého z nás totiž závisí na spoustě drobností, které jsou důležité pro jakékoliv soužití. A nemusí to být zrovna děti.

Doporučujeme: Téma:  Děti, rodičovství a vztahy v rodině

Zpráva, kterou publikoval sborník Princeton University a Stony Brook University, informuje o tom, že existuje jen velmi malý rozdíl mezi životní spokojeností rodičů a osob bez dětí. V této otázce totiž hrají roli i následující faktory:

Studie však zcela jasně ukázala, že lidé, kteří mají děti, mají větší tendenci k vzestupům a pádům. Mají sice ve svém životě více radosti, ale také více stresu a negativních emocí.

Otázka volby

Jeden ze spoluautorů studie z Princeton University Arthur Stone říká: "Mám rád pomeranče, takže si vezmu pomeranč. Máte-li však raději jablko, vyberete si jablko. To ale přece neznamená, že je vaše rozhodnutí horší než to moje." Sarah Maizes, autorka knihy pro děti "On My Way to Bed" a také matka tří dětí z Los Angeles, s jeho názorem souhlasí. "Je to jako ptát se, kdo je šťastnější: lidé, kteří mají raději pizzu, nebo ti, kteří dávají přednost číně?" napsala Sarah na svém facebookovém profilu.

Rozdílná kvalita vztahů

Adina McGinley, matka tří dětí žijící nedaleko New Yorku, se domnívá, že pozorovat, jak potomci rostou, je pravděpodobně největší životní radost. Na druhou stranu je to ale i velmi stresující, což vyvolává nekonečné napětí v manželství. Být rodiči tedy může znamenat menší spokojenost ve vztahu.

Autoři výše zmiňované studie zjistili, že bezdětné páry byly spokojenější než lidé, co spolu měli děti. Mít potomky tedy znamená mít méně času jeden na druhého a menší investice do partnerství.

Ženy jsou šťastnější

Jen Bosse, matka dvou ratolestí, která má svůj blog My happy, říká: "Velmi často, když spolu dva lidé mají děti, začnou jeden druhého ignorovat. To je ten problém, nikoli děti." Je přitom ironií, jak se uvádí ve studii Open University, že matky jsou podle průzkumů významně spokojenější se životem než kterákoli jiná skupina lidí včetně bezdětných žen.

Jak říká spoluautorka studie dr. Jacqui Gabb, lze to vysvětlit tím, že pro matky jsou děti číslem jedna v jejich životě. „Pokud jsou tedy šťastné se svým životem, ale nejsou spokojené s kvalitou vztahu a svým partnerem, pak na tom něco být musí," říká dr. Gabb.

Štěstí je v maličkostech!

Být tedy rodičem, nebo nemít žádné děti? Výsledkem tohoto poněkud konfliktního výzkumu je spíše to, zda jsme schopni pracovat na svém vztahu. Když se totiž autoři studie zeptali účastníků výzkumu, co je činí nejvíce šťastnými, odpověděli: "Maličkosti a laskavosti. Nemusí to být zrovna vyznání lásky, ale třeba šálek čaje, který vám partner přinese do postele."

(aši)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: 

Nemůžu mít děti: Cítím, že žiju zbytečně!

12 úplně nových věcí o mozku

Můžu se probudit během operace z narkózy?

 

Náprsenka dokonale kopírující každou křivku. Zendaya ohromila na cenách kritiků | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama