reklama

Děti plně kojte jen půl roku, říká lékařka

S příkrmy neotálejte, jinak hrozí alergie.

Foto: Isifa/Thinkstock

Děti jsou to nejdražší, co máme. Kupujeme jim desítky různých hraček, trendy oblečení, ale to nejdůležitější pro jejich vývoj - tedy správnou výživu - mnohdy podceňujeme.

O tom, jak by se měly stravovat zejména naši nejmenší a jaké mýty o stravování dětí se mezi námi uhnízdily, si budeme povídat s MUDr. Radkou Trávníčkovou, odborníci na dětskou výživu. Pracuje jako dětská lékařka na dětském oddělení v Uherskohradišťské nemocnici a.s.

Domácí nemusí být lepší

Někteří rodiče dávají přednost podomácku udělané stravě pro své děti, protože jim přece nebudou dávat kupované. Je lepší kupovat dětem "hotovky" nebo domácí strava? Hrozí nějaká rizika?

Určitě by byla vhodná strava připravená doma z domácích surovin, o kterých víte, jaký mají původ. Možným rizikem by mohl být obsah dusičnanů a pesticidů v zelenině, která je pěstována doma a je hnojena. Pokud rodiče nemají možnost mít vlastní zdroje potravin, je možné pro dítě v současné době celou řadu maso - zeleninových příkrmů zakoupit. Jejich výroba je přísně hlídaná, jsou i obohaceny o železo a jód.

Jaký druh zeleniny je pro děti nejvhodnější?

Začíná se monokomponentně, tedy pouze jedním druhem. Obvykle to bývá zpočátku například mrkev, poté brambor.

Maso nebo žloutek?

Kolikrát týdně se má nejmenšímu dítěti  (v období 6 až 12 měsíců) podávat maso? Existují různé verze, třeba šest dní v týdnu  maso-zeleninových, dva z toho lze nahradit žloutkem. Jinde se zase radí méně často. Co je správně?

Podle doporučení se zavádí maso- zeleninové příkrmy od ukončeného čtvrtého měsíce. Začíná se jednodruhovým zeleninovým pyré, postupně se k zelenině přidává maso, které je v příkrmu obsaženo šestkrát týdně. Jednou týdně se má maso nahradit vařeným slepičím žloutkem.

A jaké maso bychom měli dítěti podávat?

Maso se dětem podává výhradně libové, zejména drůbeží, králičí, telecí, krůtí a hovězí. 

Od kdy radíte, že by se měly dávat dětem také těstoviny?

Zhruba od ukončeného devátého měsíce,  kdy by se těstoviny měly podávat ve formě hrubě nasekaných kousků, které nutí dítě ke kousání.

Kojení je nenahraditelné, ale jen půl roku

Jak dlouho vlastně doporučujete maminkám kojit? Jak se stavíte k náhradnímu mateřskému mléku?

Mateřské mléko je ve výživě kojence nenahraditelné. Svým složením je výjimečné, přináší dítěti i další výhody k nimž patří pozitivní vliv na imunitní systém, psychologická vazba matky a dítěte, ekonomická stránka apod. Pokud dítě prospívá, může být výhradně kojeno do konce šestého měsíce. Náhradní mléčná kojenecká výživa je pak určena pro děti, které z jakýchkoliv důvodů nemohou být kojeny.

Máte nějaké metody a techniky, jak maminky připravit na kojení? Jak se dá podpořit kojení?

Maminky jsou na kojení připravovány již během těhotenství v předporodních kurzech. Dále kojení podporujeme po porodu za pomoci novorozeneckých sester, při preventivních prohlídkách novorozence a kojence. Maminky mohou využít i telefonních čísel na "linky kojení".

S mlékem opatrně, tvaroh až později

Dnes má spousta lidí alergii a bojí se, že podáváním kravského mléka malému dítěti se zvýší riziko vzniku alergie. Od kdy je to bezpečné?

Neupravené kravské mléka se doporučují podávat dětem až ve druhém roce života, eventuálně v omezeném množství od ukončeného 10. měsíce.

Jaké období je vhodné k tomu, aby se dětem začaly podávat mléčné výrobky?

Mléčné výrobky - jako je například jogurt - lze přidat i do ovocného pyré. To bývá doporučováno po zavedení maso- zeleninových příkrmů, to znamená zhruba od pátého měsíce. Tvaroh během prvního roku není vhodný pro vysoký obsah bílkoviny.

Kdy hrozí alergie?

Kdy vlastně zavádět do stravy potenciální alergeny?

Podle posledních studií a názorů odborníků lze potenciální alergeny, jako např. ryby, vajíčka a ořechy, do stravy zavádět již v období mezi čtvrtým až šestým měsícem, v období tzv. imunotolerančního okna. Opožděné zavádění nemléčné stravy může vést k rozvoji alergických onemocnění.

Jak předejít celiakii?

Celiakii nelze předejít, ve většině případů je geneticky dána. Jestli se projeví, nebo ne, je záležitostí mnoha faktorů.

Důležité asi je dodržovat také pitný režim dítěte. Kolik toho má dítě vypít kromě mléka? A od kdy?

Pokud je dítě plně kojeno, není třeba žádných jiných tekutin. Výjimkou jsou stav např. při horečce nebo při silném zvracení. Se zavedeném pevnějších příkrmů je obsah vody v jídle menší. Od asi 10. měsíce se tedy doporučuje pravidelné podávání tekutin v množství zpočátku cca 200 ml denně. Nejlepší je voda vhodná pro kojence.

Kde najít správné informace?

S Hamé spolupracujete na seriálu  videí pro maminky a vůbec všechny rodiče MUDr.ování s Hamánkem. V čem si myslíte, že je tato forma komunikace užitečná a máte na tento edukativní projekt nějaké zajímavé ohlasy? Jaké to vůbec bylo, nechat se takto natáčet?

Ano, s Hamé spolupracuji, pro mě je to velice zajímavá zkušenost. Neměla jsem doposud možnost vyzkoušet si jinou profesi -herectví, a proto   po této zkušenosti můžu říci, že je to velmi náročné. Zajímavé ohlasy mám, na snímcích nebo fotkách mě spíše poznávají děti než dospělí, což je milé.

Kde vůbec maminky podle vašich zkušeností  získávají nejvíce informací k výživě dětí? Na webech? Na sociálních sítích? Od známých či v dětských centrech?

Nejvíce informací o výživě dětí poskytuje praktický lékař pro děti při preventivních prohlídkách, dále se maminky mohou informovat ze článků z časopisů nebo webových stránek.

Všechny díly seriálu MUDr.ování s Hamánkem naleznete ZDE

a také na webu www.hamanek.cz.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Děti a kravské mléko? Ano, ale nepřehánět

Nevíte, co jíte: Pravda o pečivu, cukru a soli

Mužská obřízka: Kdy je dobré do toho jít?

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama