reklama

Dentální hygiena: Tahá nám peníze z kapsy?

Dentální hygiena v posledních letech zažívá boom. Někteří klienti jsou toho názoru, že jde pouze o zkrášlovací proceduru, která může nebo tak nemusí být. To je ovšem velký omyl

Foto: Isifa/Thinkstock

Dentální hygiena v posledních letech zažívá boom. Někteří klienti jsou toho názoru, že jde pouze o zkrášlovací proceduru, která může, nebo také nemusí být. To je ovšem velký omyl.

Profesionální dentální hygiena je především léčebný proces, který pomáhá udržet chrup a dásně zdravé a bez zánětu. Dentální hygiena napomáhá při léčbě zánětu dásní (gingivitidy) a parodontitidy. Dříve se dentální hygieně nevěnovalo tolik pozornosti, ale právě díky ní se prodlužuje průměrná délka života zubů.

Chcete být v padesáti bez zubů?

Před několika lety se postupně péče o dásně začala zlepšovat, jelikož zdravé dásně jsou základním předpokladem pro zdravý chrup. "V ordinaci často zaznívají obavy, zda není dentální hygiena pouze dalším trikem na lidi, jelikož ještě v nedávné době nic takového potřeba nebylo. Ano, nebylo, a proto nyní nejsou výjimkou padesátiletí lidé, kteří mají chrup v katastrofálním stavu či jsou zcela bezzubí," vysvětluje MDDr. Jarmila Semrádová z Dentální kliniky Jan Stuchlík.

Doporučujeme: 5 kroků, jak nemít kazy v zubech. Překvapí vás

V případě, že jste nikdy na profesionální dentální hygieně nebyli, pak vězte, že nejde o bolestivou proceduru, a tak je zcela zbytečné se obávat. Proceduru může provádět jak sám zubař, tak i (a to častěji) specialista na dentální hygienu.

Zaostřeno na dásně

První návštěva u dentální hygienistky trvá přibližně 60 minut, ale vždy záleží na konkrétním stavu chrupu a dásní. Nejdříve je potřeba zhodnotit úroveň ústní hygieny.

K objektivizaci dosavadní domácí péče se používají tzv. indexy krvácivosti dásní. Jelikož hygienistka prohlíží chrup opravdu pečlivě, je také možné, že vám doporučí prohlídku u zubního lékaře. Může totiž objevit například kaz či pokročilou gingivitidu.

Posléze vám odstraní veškerý zubní kámen nad dásní, který se nejčastěji nachází na zadní straně dolních předních zubů a je přítomen takřka u všech pacientů. Při další návštěvě se toto profesionální čištění chrupu ještě doladí tzv. pískováním neboli air flow, kdy se pomocí jemného písku odstraňuje zbytek zubního kamene a pigmentace na zubech, které mohou být způsobeny stravou, kořením či kouřením.

Poučení na doma

Velice důležitou součástí profesionální dentální hygieny je i podrobná instruktáž správné techniky domácího čistění chrupu. "Každodenní péče o dutinu ústní je základním krokem ke zdravým zubům. Velmi často sice klienti věnují čištění chrupu nemálo času i energie, ale jejich technika bývá bohužel špatná, takže nedocílí kýženého výsledku - čistého zubu bez zubního plaku. Nesprávné čištění zubů je velký problém," upozorňuje doktorka Semrádová.

Dentální specialista vám také doporučí, jaké pomůcky používat, a určí i velikost jednotlivých mezizubních kartáčků pro důkladné vyčištění prostoru mezi zuby. Nakonec vám hygienista doporučí vhodnou periodicitu návštěv profesionální dentální hygieny. "Není univerzální pravidlo, kolikrát do roka opakovat návštěvu dentální hygienistky. Každý chrup je jiný. Zpravidla to ale bývá dvakrát až třikrát do roka," doplňuje zubařka.

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Revoluce u zubaře: Laser léčí i parodontózu

7 věcí, které vedou k depresi. Dejte si na ně pozor

Bylinkářka radí: Jak na choroby podle horoskopu?

 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama