reklama

Darování spermií a vajíček: Má být anonymní, nebo ne?

Najednou u vás zvoní třeba 40 lidí s tím, že jde o vaše děti. Důsledek toho, že jste kdysi darovali spermie...

Foto: Isifa/Thinkstock

Každé dítě by mělo právo vědět, kdo je biologickým rodičem. Má to platit i pro ty, které byly počaty díky dárcovství pohlavních buněk - spermií a vajíček? Podle mnoha odborníků by to znamenalo konec dárcovství.

V České republice zatím platí anonymita dárců, a to ať už se jedná o dárce spermií, či dárkyně vajíček. Některé evropské země jdou ale jinou cestou a my se k nim možná přidáme.

"Bez anonymity" rovná se "bez dárců"?

Přijetí novely zákona o specifických zdravotních službách by znamenalo konec anonymity dárců. Novela, se kterou však nynější vláda nesouhlasí, byla navržena šesti poslanci z různých politických stran. Mnozí specialisté z oboru asistované reprodukce se ale shodují na tom, že nový zákon by znamenal zároveň konec dárců v České republice. Stejný výsledek totiž nastal v zemích, ve kterých podobný zákon platí. Většina dárců si totiž v budoucnu nepřeje setkání s cizí osobou, která jim sdělí, že je jejich dítětem.

Doporučujeme: Darovala jsem ditě cizím lidem a jsem šťastná

Podle nového zákona by kliniky musely všechny informace o dárci archivovat po dobu 80 let a na vyžádání matričního úřadu by musely veškeré informace vydat, a to včetně trvalého bydliště. A na tyto informace by jedinec, který vzešel z darovaných pohlavních buněk a dosáhl zletilosti, měl právo.

Proč prolomit anonymitu dárců?

  • Zákonodárci chtějí změnu v zákonu prosadit především z těchto důvodů:
  • Každý by měl mít právo znát identitu vlastních rodičů, i kdyby třeba jen kvůli zdravotnímu stavu.
  • Mělo by docházet spíše k podpoře přirozeného početí, a pokud je nutná asistovaná reprodukce, tak by mělo být podporováno především umělé oplodnění mezi partnery.

Proč anonymitu dárců zachovat?

Experti na asistovanou reprodukci s názory poslanců nesouhlasí a udávají tyto protiargumenty:

  • Lidé, kteří budou mít potíže s početím, budou za touto službou odjíždět do jiných zemí - Rumunska, Indie či Ukrajiny.
    Do rodiny přibude další člen, což může mít pro rodinné vztahy katastrofální dopad.
  • Co se týče práva na informace o biologických rodičích - v populaci žije asi 5-8 % dětí, jejichž biologičtí rodiče jsou jiní, než je napsáno v matrice, a nejsou to důsledky asistované reprodukce.
  • Také dárce má určitá práva a v období, kdy mohou být informace odhaleny, již může mít svou vlastní rodinu a nové, "cizí" dítě nemusí být zrovna pozitivní zprávou.

Je tedy zřejmé, že bychom se měli zamyslet nad tím, komu tedy vlastně chceme přijetím zákona pomoci a zdali se jedná skutečně o "pomoc". Není asi překvapením, že specialisté na reprodukční medicínu jsou zásadně proti takovéto změně. Otázkou nyní zůstává, co na to řeknou poslanci.

(boba)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Blíží se konec umělého oplodnění?

Kdy je mládí definitivně v prachu?

Tělísko - antikoncepce i úplně bez hormonů

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama