reklama

Cysty v ledvinách nebývají zhoubné, uklidňuje odborník

Nemoci ledvin jsou v ČR častým problémem. Prokázal to i náš další on-line rozhovor s odborným lékařem.

Foto: Isifa/Thinkstock

Čechy nejčastěji trápí infekce a záněty močových cest nebo ledvin. Nefrolog MUDr. Ivan Trávníček odpovídal i na dotazy o vážnějších chorobách tohoto párového orgánu.

Na jejich pozdějším postižení se však právě záněty mohou neblaze podepsat. "Předcházejte jejich poškození záněty - to znamená dobře zaléčit infekce dolních cest močových, pokud se objeví. Dále jsou ledviny nejčastěji ohroženy vysokou hladinou krevního cukru při diabetu a vysokým krevním tlakem," upozornil odborný lékař na možná rizika. Připomněl také, na co si dát pozor: "Nízký příjem tekutin a sedavý způsob života může podmínit vznik močových kamenů. Zdravý životní styl - pestrá zdravá strava, pohyb a dostatek tekutin je základ.

Češi na ledviny "trpí"

Častá je u nás také rakovina ledvin - statistiky říkají, že patří do první desítky a že ČR patří k zemím s nejvyšším výskytem nádorů ledvin na světě. Ročně u nás jimi onemocní až tři tisíce lidí a asi 1000 pacientů na něj každý rok zemře. Nebezpečí nemoci spočívá v relativně dlouhém bezpříznakovém období, kdy se nemusí projevit. Proto by lidé neměli podceňovat prevenci - pravidelné návštěvy urologa. Jediný léčebný postup, který dokáže rakovinu ledvin zcela vyléčit, představuje operační léčba.

Doporučujeme: Nádory ledvin - tichý zabiják. Nejvíc jich je u Plzně

MUDr. Trávníček ale také uklidnil některé čtenáře, kteří se dotazovali na cysty: "Většina ledvinných cyst je takzvaně benigních, bez nebezpečí zhoubného růstu. Přesto doporučuje podrobné vyšetření. Odpovědi na všechny vaše otázky naleznete v on-line rozhovoru dole pod článkem.

Nezapomeňte také, že v rámci preventivního programu Zdraví národa budete mít možnost bezplatné kontroly funkce ledvin.  A to jak z krve, tak z moči.

Náš odborník

MUDr. Ivan Trávníček

Pracuje na Urologické klinice Plzeňské Fakultní nemocnice. Zabývá se karcinomem ledviny a jeho molekulárně biologickými vlastnostmi v rámci postgraduálního doktorského studia. Dále se věnuje andrologii a problematice nádorových a nádorům předcházejících kožních problémů mužského zevního genitálu. Je odborným asistentem Lékařské fakulty v Plzni a věnuje se výuce studentů medicíny.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nejčastější typy rakoviny v ČR

10 věcí, kterými si ničíte ledviny. Je to i voda!

Doba bezlepková: Zdravý trend nebo jen móda?

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama