reklama

Cukr pomůže zahojit ránu. Zkuste náš návod

Nevěřili byste, co pro vás může udělat cukr, který se v poslední době tak často zatracuje.

Foto: Thinkstock

Nejen naše babičky, ale už staří Egypťané znali různé finty, jak využít základní potraviny pro léčbu mnoha neduhů.

Tehdejší medicína neznala žádné léky proti bolesti ani antibiotika, takže si museli poradit sami. Na bolest hlavy se používal heřmánek, proti kurdějím zelí a na různá poranění lék nejsladší - cukr.

Základ lékárničky? Cukr, med a tuk

Použití cukru pro snadnější hojení ran se může zdát jako revoluční nápad, není to ale úplně pravda. Kombinaci medu a zvířecího tuku používali váleční lékaři ve starověkém Egyptě již před 4 000 lety! Je sice pravdou, že zvířecí tuk v současnosti většinou nahradila vazelína a místo medu se používá chemicky vyrobený cukr, princip však zůstává pořád stejný. Jak to, že v dnešní době komplikované medicíny a stále složitějších léků může fungovat něco tak banálního.

Jak vypadá v praxi ještě jiný typ hojení ran, tzv. vlhké hojení, uvidíte na tomto videu.

Cukr je silně hygroskopický - velmi účinně nasává vodu. Pokud jej přidáme do rány, nasaje veškerou volnou tekutinu a tím značně ovlivní mikrobakteriální prostředí. Bakterie bez vody totiž nedokážou růst a postupně hynou.

Použitím medu lze získat ještě širší spektrum účinků. Postupným rozkladem medu v ráně totiž dochází k uvolňování peroxidu vodíku, jenž má velmi silné antimikrobiální účinky. Některé druhy medu, jako med manuka, navíc obsahují látky, které účinně ničí bakterie.

Doporučujeme: Cukr není jen zlo. Tělo ho potřebuje k životu

Samotná vazelína a jiné oleje přidávané do směsi neslouží pouze ke snadnější aplikaci, mají totiž také léčivé účinky. Svými fyzikálními vlastnostmi "utěsní" ránu, čímž zabrání průniku mikrobů a vysychání rány. Některé druhy olejů také poškozují buněčnou membránu bakterií a způsobují jejich smrt.

Ve vteřině ranhojičem

Pořezali jste se při krájení zeleniny? Spálili jste se o horkou troubu při pečení koláče? Poškrábala vás vaše kočka? Na tyto a další akutní případy můžete být vždy pohotově připraveni. Díky několika jednoduchým krokům se z vás během chvilky stane profesionální ranhojič.

Na zázračný obvaz přitom budete potřebovat jenom trochu cukru či medu, glycerín, vazelínu a gázu. Pokud máte vše potřebné, můžete obvaz sestavit podle následujícího návodu.

Domácí cukrový obvaz

1. Nejprve smíchejte několik lžiček cukru s glycerínem, tak aby výsledná hmota měla konzistenci arašídového másla. Místo cukrové směsi můžete samozřejmě použít i med.

2. Pokud je rána veliká, natřete několik gáz vazelínou a pokryjte jimi okolí rány. Napuštěné gázy fungují jako přehrada, která zadržuje cukr v ráně. V případě malých ranek můžete tento krok vynechat.

3. Na ránu naneste silnou vrstvu směsi cukru a glycerínu a pokryjte ji několika vrstvami gázy, tak aby směs neprosakovala obvazem. Pro důkladnější izolaci rány můžete na gázu přiložit igelitový pytlík.

4. Ránu pevně překryjte obvazem, ale s utahováním to příliš nepřehánějte. Rána by se špatně hojila, pokud by ji obvaz příliš škrtil.

5. Obvaz by se měl jednou za den vyměnit a rána zkontrolovat. Pátrejte po příznacích infekce, jako jsou přítomnost hnisu, zápach, zarudlost a bolestivost rány.

Cukr a med jsou naprosto bezpečné i v případě léčby bércových vředů u diabetiků, protože se z rány nevstřebávají do krevního oběhu. Na druhou stranu nepomáhají v léčbě abscesů, protože cukrová směs není schopna projít přes kožní bariéru.

Pozor na krvácení!

Před aplikací sladkého obvazu musíte vždy zastavit krvácení. Důvod je prostý, cukr v ráně vychytává veškeré volné ionty vápníku, které jsou důležité pro tvorbu krevní sraženiny. Pokud se sraženina nevytvoří, rána bude stále krvácet a navíc se nebude ani hojit.

Kdy jít k lékaři

Přes určité antimikrobiální účinky není cukr všemocným lékem, a tak se může stát, že se bakterie v ráně přece jenom přemnoží. Infikovaná rána se vyznačuje zápachem, přítomností hnisu, nadměrným zarudnutím a bolestivostí. V těchto případech zapomeňte na roli domácího lékaře a raději navštivte profesionála. Infekce může totiž přestoupit do krve a způsobit život ohrožující sepsi.

(holi)

více na uLékaře

Zdroj: http://www.dermnetnz.org/treatments/honey.html
http://www.peoplespharmacy.com/2013/03/03/sugar-for-wound-care/
http://www.drwhitaker.com/sugar-on-wounds-for-healing

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Čím nahradit bílý cukr? Na stévii zapomeňte

Vosy útočí. Jak vrátit úder?

Antikoncepce: Co by měla vědět každá žena

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama