reklama

Co opravdu funguje na škytavku a proč ji máme?

Škytavka skutečně umí potrápit. Co na ni opravdu funguje a proč ji máme?

Foto: Thinkstock

Škytavka dokáže pořádně otrávit život. Zkuste některý z vyzkoušených receptů. Zabere vyplazování jazyka, leknutí, nebo snad kostka cukru?

Vzpomeňte si, jak vás potrápí i pět minut škytání. Co by měl říkat Američan Charles Osborne, který drží rekord. Škytal nepřetržitě 68 let.

Pozor na přejídání

Škytavka je označení pro náhlé, ve většině případů spontánní stahy bránice, které jsou vyvolány drážděním bráničních nervů. Do plic se prudce nasává vzduch a při průchodu hrtanem se rychle uzavře hrtanová příklopka a vzduch projde hlasivkami - tento složitý proces známe mi už jako klasický zvuk "ŠKYT".

Doporučujeme: Babské rady: Co pomůže na chraptění

Blíží se svátky plné dobrého jídla a alkoholu. Ale pozor na potraviny, které škytavku vyvolávají. Nejde jen o ostrá a kořeněná jídla, ale i příliš horké či studené pokrmy. Nejčastější příčinou je hltání a stres, kterého před Vánoci zažíváme víc než dost.

Možné příčiny:

  • pálení žáhy,
  • dehydratace,
  • sycené nápoje,
  • rychlá konzumace jídla,
  • kombinování studeného a teplého jídla,
  • nedostatek vitaminů a minerálů,
  • stres,
  • přílišné tlačení na bránici,
  • vypití většího množství tekutin najednou.

K běžným případům patří i opilecká škytavka. Žaludek se roztahuje velkým množstvím tekutin, čímž se podráždí bránice. Ta nám přepití vrací v podobě nepříjemných křečí a cukavých pohybů.

Pravidelné dýchání

Bránice se podílí na celém procesu dýchání. Zkuste ji vrátit do správné funkce tím, že se ji pokusíte uklidnit. Nejprve prudce vydechněte a zadržte dech na 30 vteřin. Opakujte takto pětkrát za sebou.

Pomoci by mělo i mělké dýchání. Jednoduše řečeno. Napodobte svého psa. Začátečníkům u tohoto dechového cvičení zabírá, když si řeknou "Š HA HA HA". Kdy na písmeno "Š" se vydechne a na "HA" krátce nadechne.

Skvěle zabírá i dýchání do dlaní nebo do sáčku. Bránice dostane méně kyslíku a nastolí úsporný režim. Máte-li po ruce vonné esence. Zavřete pusu a jemně je vdechujte nosem. Plíce se více roztáhnou a bránice nebude tolik pracovat, čímž se uklidní.

Lehnout a masírovat

Špatně se nám dýchá, když je bránice v křeči. Zkuste si lehnout na záda, a co nejvíc vytáhněte do dálky ruce a nohy, tak aby se uvolnila všechna žebra. Zavřete oči a nadechujte se do tzv. "pyramidy". Při nádechu počítejte do osmi, zadržte na osm vteřin a následně vydechujte, než napočítáte do osmi. Takto opakujte asi minutu.

Na bránici položte ruku a jemně ji masírujte. Ideálně kolem žaludku, kde jsou křeče nejintenzivnější a pravidelně dýchejte.

Na každého funguje něco jiného

Voda:

Úplným základem je, nalít si čistou vodu a pořádně se napít. Když škytavka nepřestane, vezměte sklenici vody a desetkrát se napijte po malých doušcích při jednom nádechu.

Kyselé zabírá:

Určitě pamatujete, že jako malým nám rodiče dávali při škytavce pod jazyk kostku cukru s trochou vinného octa. Ta by se měla nechat volně rozpustit. Nejde zrovna o oblíbený způsob, ale obzvláště u dětí zabírá. Také vám bude fungovat, když vypijete neředěnou šťávu z půlky citronu.

Sranda musí být:

Chcete-li trochu zábavy, můžete ještě vyzkoušet ucpané uši. Na třicet vteřin si vložte prsty do uší a pomalu dýchejte. A když už budete v tom, vyplázněte co nejvíce jazyk. Lehce se nadechujte a vydechujte. Vzduch bude proudit hlasivkami až k bránici, čímž utiší nepříjemné křeče.

Náš tip: Škyzátka, lízátka, která zastaví škytavku

Co ještě zabere:

  • Kostka cukru a deset kapek propolisové tinktury. Nechte rozpustit v ústech.
  • Smíchejte lžíci panenského oleje a lžíci čerstvé citronové šťávy. Vložte do úst a pomalu spolkněte. Nesmí se ničím zapíjet.
  • Polkněte jednu lžíci jablečného octa.
  • Střídavě po sobě 20x vyplazujte a schovávejte jazyk.
  • Někdy pomůže plácnutí do zad ve spodní části.
  • Nechte v puse rozpustit kostku cukru. Neví se proč cukr zabírá, pravděpodobně prý stimuluje nerv v blízkosti bránice.
  • Přiložte si kostku ledu na pár vteřin za krk.
  • Při zadrženém dechu si nechte zmáčknout špičky ukazováčků.
  • Prý zabírá vypít šálku mátového čaje.

Zajděte k lékaři

Netvrdíme, že máte běhat k lékaři pokaždé, když si škytnete. Ale v případě, že se vrací dlouhodobě, začněte problém řešit. Křeče dovedou pořádně vysílit. Pokud tedy škytáte více jak 24 hodin v kuse nebo s pauzami, nechte se vyšetřit. Může se jednat o onemocnění plic, jícnu, břišní dutiny, bránice nebo srdce.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Proč je v roce 2015 těžší zhubnout než před 30 lety

Jak přežít Vánoce, když jste singl?

Příběh tatínka: Andělíčci dneska lítaj nízko







reklama
reklama
reklama
reklama
reklama