reklama

Co dokáže špatný šampon: Alergie, zničené vlasy a pleť

Pozor na chemické látky v levných šamponech. Způsobují alergie, ovlivňují hormony - a ještě ničí vlasy.

Foto: Isifa/Thinkstock

Od šamponu čekáme, že bude báječně pěnit, smyje všechnu špínu, zanechá luxusní vůni a pěstěné vlasy. Pozor ale na chemii!

Ne že by to chemické látky obsažené v mnoha běžných šampónech to nezvládly - jenže za jakou cenu?  Daní, kterou platíme, je poškození našeho zdraví.  Určitě je lepší spolehnout se na přírodní produkty.

Pěnidla jako v továrně a parabeny

Většina konvenčních značek v šamponech používá průmyslová pěnidla, jako je SLS (sodium lauryl sulfát). Testy ovšem prokázaly podráždění očí, kůže, problémy s dýcháním, centrální nervovou soustavou a u pokusných zvířat někdy i smrt. V současné době se SLS nahrazuje SLES (sodium laureth sulfát), který je dráždivý o něco méně. Ale i tak - vyhněte se jim oběma!

Náš tip: Neničte si vlasy: Jak a čím je správně česat?

Určitě v běžných šampónech najdete také parabeny Některé z těchto konzervačních látek už byly označeny za zdraví škodlivé, protože ovlivňují hormonální aktivitu u mužů i žen. Parabeny všeobecně pracují na bázi blokování aktivity enzymů a  průběžně se diskutuje o tom, zda jsou rakovinotvorné.

V obvyklých šampónech se také obvykle vyskytuje ropa a její deriváty, jako jsou minerální oleje, parafín a vazelína. Mohou působit toxicky na vaši kůži, takže  můžete  "získat" kontaktní dermatitidu, alergii nebo perfektně vysušenou pokožku. Kromě toho je prokázané, že ucpávají póry a zpomalují proces obnovy buněk, takže kůže stárne  mnohem rychleji! A jedno upozornění navrch: vlasy vám po žádném šampónu určitě nezhoustnou!

Co z vlasů nesmyje ani voda

Propylenglykol (PEG a PPG) je tou složkou, kvůli které  nadšeně voláme, jak se "ten krém báječně vstřebává" Ve skutečnosti totiž  umí pokožku chemicky narušit tak, aby propustila dovnitř jakýkoliv přípravek. Proto se přidává i do přípravků na mytí vlasů.

Jestliže složka obsahuje příponu CONE, jedná se o silikon. K těm ovšem patří i další časté složky šampónů  cyclopentasiloxan a dimethicone, i  když mají trochu jinou chemickou strukturu.

Doporučujeme: 8 nejčastějších jedů kolem nás

V šampónech silikony uhlazují,  v kondicionérech působí proti cuchání. Udržují celistvost vlasu a lepí k sobě roztřepené konečky. Jenže na druhou stranu vlas i jeho okolí uzavřou natolik, že pokožka vůbec nemůže dýchat.

Nedají se smýt vodou, takže k vlasu se nedostane žádná hydratace. Proto postupně vysychá, zacuchává se a ztrácí lesk. O toxicitě silikonů zatím nejsou zcela pádné důkazy, ale některé studie už ji prokazují.

Pro vlasy jsou lepší přírodní šampóny

Po povrchově aktivních látkách přicházejí na řadu vůně. Syntetické parfémy i barviva jsou výraznými alergeny a mohou mít neblahý vliv na hormonální stav našeho organismu.

Určitě se rádi vzdáte vůně aviváže a levných voňavek  i mnoha vedlejších (mnohdy toxických) účinků  ve prospěch  přírodních přípravků. Jejich vstřebávání nemusí být ideálni, ani třeba neudělají "čepici" pěny z pár kapek, ale o to jsou přirozenější a zdravější. Krásně provonět vlasy může i vonný olej z biodynamického zemědělství. a může to být třeba vanilka nebo pomeranč. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Domácí masky pro suché vlasy: Ingredience z lednice!

Jak se poprat s větry a nadýmáním? 

Simulátor slunce: Pomůže se zimní depresí a únavou!

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama