reklama

Člověk se bez mléka neobejde, varuje lékařka

Jak si udržet zdravé a silné kosti od dětství až do stáří jste řešili v on-line rozhovoru s primářky MUDr. Janou Čepovou

Foto: Isifa/Thinkstock

Jak si udržet zdravé a silné kosti od dětství až do stáří jste řešili v on-line rozhovoru s  primářky MUDr. Janou Čepovou.

Hodně jste se ptali na význam mléka a mléčných výrobků.  Někteří odborníci totiž tvrdí, že zahleňují a navíc ochuzují kosti o důležité složky - doslova prý odvápňují.  Prý bychom měli raději jíst mák, který obsahuje cca 12x více vápníku a podobně.  

Mléko každopádně prospívá

Náš dnešní host,  doktorka Čepová,  tento názor naprosto odmítá. "Mléko a mléčné výrobky určitě neodvápňují kosti, ne všem novinkám ze zahraničí lze věřit!" uvádí přesvědčivě. K tomu ještě dodala, že mák je sice zdravá potravina co se týče množství vápníku v ní obsažené, bohužel je hodně kalorická a ne pro všechny lidi je ideální.

Doporučujeme:  Téma: Vitamín D

Primařka Čepová záreovň uvedla, že je striktně proti vegetariánství zejmén u malých dětí. " Malé dítě je třeba vyživovat dle doporučených výživových zvyklostí u nás a tam rozhodně patří mléčné výrobky," připomněla primařka Čepová.

Kosti mohou zase dorůst

Na zdraví kostí se ale podepisují i jiné vlivy, než jen vápník ze stravy. Je to také pohyb a vitamín D. "Vápník hravě doplníte ve stravě, když si na svůj jídelníček dáte pozor," podotkla doktorka Čepová,  "ale nevím, jestli  máte dostatečnou hladinu vitaminu D."

Tu totiž zejména v zimních měsících sluneční zářen do těla í nedostane. Alarmující pak je, že polovina naší populace má nedostatek tohoto vitaminu.

Proto doktorka Čepová určitě doporučuje využít doplňky stravy. Správné hustoty kostí lze dosáhnout stravou nebo potravinovými doplňky s vitamíny a minerály. A správnou léčbou lze dokoce již  ztracenou kostní hmotu zase doplnit!

Na další zajímavé dotaz a odpovědi na ně od doktorky Čepové se podívjete pod článek do on-line rozhovoru.

Náš odborník

MUDr. Jana Čepová, Ph.D., MBA

Primářka Ústavu klinické biochemie a patobiochemie 2. lékařské fakulty UK a FN Motol. Specializuje se na klinickou biochemii a vnitřní lékařství.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Alergie na mléko: Zahleňuje, nebo ne?

Co udělá s ženou viagra? Pomůže, ale jinak

Patologická úchylka: Když dospělé ženy milují plyšáky

Tereza Těžká: Je nás pět, mám třikrát víc lásky i trápení. Je mýtus, že nežárlíme | Video: DVTV, Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama