reklama

Cítíte se slabí a unavení? Možná vám hrozí zánět střev

Pokud se delší dobu necítíte ve své kůži, možná trpíte střevním zánětem i vy. Následující článek vám může poradit, jak odhalit případné závažné onemocnění.

Foto: Profimedia.cz

Určitě jste již někde zaslechli zmínku o Crohnově chorobě a ulcerózní kolitidě. Tato poměrně častá zánětlivá onemocnění střev přidělávají vrásky na čele nemocným i jejich lékařům.

Kromě zažívacích obtíží se projevují také slabostí a dlouhodobou únavou. Pokud se delší dobu necítíte ve své kůži, možná trpíte střevním zánětem i vy. Následující test vám může pomoci.

Když se imunita vymkne kontrole

Imunitní systém je tu nejen od toho, aby nás chránil proti různým bakteriím, virům a parazitům, ale také aby odstraňoval poškozené buňky, které mohou způsobit nádorové bujení. Vlivem dědičnosti, životního stylu a dalších faktorů se může stát, že se bílé krvinky obrátí proti vlastnímu organismu. Tímto způsobem vznikají autoimunitní onemocnění, mezi která patří nejen dobře známá revmatoidní artritida, ale také Crohnova choroba a ulcerózní kolitida. Vznikem střevních zánětů se z našeho zažívacího systému stává bojiště, kde válčí bílé krvinky proti vlastním buňkám střevní výstelky.

Únava jako jeden z příznaků

S únavou a slabostí bojujeme prakticky každý den. Kombinace hektického týdnu v práci, víkendové bujaré oslavy a celodenní práce na zahrádce způsobí, že nadcházející pondělí vstáváme s pocitem přejetí parním válcem. To však není nic, s čím by si neporadilo pár dní odpočinku. Pokud ale únava přetrvává déle, navzdory všem snahám o relaxaci, nejspíše nebude vše v pořádku. Pocit slabosti a zchvácenosti u střevních zánětů může mít hned několik důvodů:

 • Určitě si vybavíte, jak mizerně vám bylo, když jste měli chřipku. I v případě Crohnovy choroby a ulcerózní kolitidy tělo reaguje svým běžným obranným mechanismem a tím je vznik zánětu. Při zánětlivé reakci bílé krvinky vytváří mnoho látek, které si mají poradit s hrozícím nebezpečím. Jejich vedlejším účinkem však bývá únava, slabost, nechutenství a pocit vyčerpání.
 • Střevní záněty také moc nepřidají našemu spánku. V průběhu noci se můžete budit kvůli silnému nočnímu pocení nebo nutkání na záchod.
 • Poškozená střevní výstelka hůře vstřebává vitaminy a je náchylná ke vzniku krvácení. Dlouhodobou ztrátou malých množství krve tělo ztrácí železo, které je velmi důležité pro tvorbu červených krvinek. Jejich nedostatek, chudokrevnost, se kromě bledosti a dušnosti projevuje také zvýšenou únavou.
 • Lidé trpící Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou pociťují únavu také jako vedlejší účinek mnoha léků užívaných v boji proti střevním zánětům. OTESTUJTE SE!

Pokud si nejste jisti, zda by se nemohlo jednat zrovna o váš případ, vyzkoušejte jednoduchou kalkulačku. Díky ní za malý moment zjistíte, jestli mohou být za vašimi problémy střevní záněty.

Další typické projevy zánětů střev

Kromě únavy se Crohnova choroba a ulcerózní kolitida projevují bohatým spektrem příznaků z oblasti zažívacího traktu, ale poškozeny mohou být i další orgány. Mezi nejčastější projevy patří:

 • průjem
 • krev ve stolici
 • bolesti břicha
 • nechutenství
 • úbytek váhy
 • horečka
 • zánět kloubů
 • kožní vyrážky

Střevní záněty rozhodně není radno podceňovat. Svými usilovnými projevy poškozují nejen fyzickou, ale také psychickou stránku lidské osobnosti. Průjmy jsou často velmi úporné a nutí k návštěvě toalety i v těch nejméně vhodných momentech. Současná medicína naštěstí má prostředky, jak příznaky onemocnění zmírnit.

Úplné vyléčení této choroby je sice zatím hudbou budoucnosti, ale i tak lze vést plnohodnotný život. Přesvědčit se o tom můžete v následujícím videu. Avšak úplné vyléčení choroby je zatím v nedohlednu.

(holi)

Více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

6 jednoduchých tipů pro zdravý zrak

7 jídel pro váš bystrý zrak

Kam s polštářem? Jaké polohy ve spánku škodí zdraví

Objevila jsem, co mám v medicíně dělat. Zdraví někdy není v nabídce, říká paliatrička | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama