reklama

Cirhóza není jen z alkoholu. Nakazit se dá snadno

Játra jako kámen neboli cirhózu nemusí způsobit pití. Častěji je to virová nákaza.

Foto: Thinkstock

Obávané "tvrdnutí jater", jak jaterní cirhózu často nazýváme, nemusí zdaleka souviset jen s nadměrným příjmem alkoholu. Ve skutečnosti je nejčastějším viníkem právě virová hepatitida C.

Tiše a postupně může tato infekce ničit naše játra až do chvíle, kdy už nebudou schopna plnit své základní funkce. Jak rozpoznat vznikající cirhózu včas a jak se jí bránit?

Hojení, které ubližuje

Tím, co stojí na počátku cirhózy, je chronický zánět. Drobné záněty jaterních buněk se hojí rychle, po každém z nich ale zbyde jizva v podobě malého okrsku tuhé, nefunkční vazivové tkáně. A po mnoha a mnoha letech tohoto neustálého poškozování může být jaterní tkáň změněna do takové míry, že se stane nefunkční - hovoříme pak o jaterním selhání. V tom okamžiku je již stav nevratný a jedinou možností, která zůstává ve hře, je transplantace jater.

Doporučujeme: Žloutenka zničí celé tělo. Vyhněte se jí!

Jak poznám cirhózu?

Játra plní v našem organismu řadu důležitých a nezastupitelných funkcí. Za hlavní lze označit odstraňování toxických látek z krve, tvorbu žluči potřebné pro trávení tuků či produkci krevních bílkovin nepostradatelných např. pro srážení krve. Projevem toho, že játra neplní své úkoly tak, jak by měla, může být například:

  • únava
  • nevolnost
  • ztráta chuti k jídlu, úbytek na váze
  • otoky nohou, přítomnost tekutiny v břišní dutině (ascites)
  • svědění kůže, žluté zbarvení kůže a očního bělma (žloutenka)
  • zvýšený výskyt modřin a krvácení
  • rozšířené žíly v břišní stěně

Pokud u sebe získáte podezření na cirhózu, je na místě navštívit lékaře, který vás může odeslat na specializovaná vyšetření. Pro stanovení cirhózy dobře poslouží laboratorní testy, které z krve určí celou řadu parametrů ukazujících na fungování jater. Přímý průkaz cirhózy je možný pod mikroskopem po odebrání vzorku (biopsie) jaterní tkáně.

Není nad prevenci

Až u pětiny pacientů nakažených hepatitidou C se vyvine cirhóza - kdo jí bude postižen, to nelze nikdy s jistotou předpovědět. Existují faktory, které riziko zvyšují, jako například konzumace alkoholu či další virová onemocnění. Naopak včasné rozpoznání infekce hepatitidou C a její usilovná léčba v mladém věku riziko rozvoje cirhózy výrazně snižuje.

Jestliže je u vás již na preventivní opatření pozdě, nezoufejte. Pokud vám byla cirhóza diagnostikována, dodržujte zásady zdravého životního stylu a vyvarujte se alkoholu. Nezanedbávejte pravidelné kontroly u lékaře a věnujte se léčbě. Cirhóza neznamená nutně transplantaci a život s ní může být dlouhý a plnohodnotný. Aby byl ale boj s ní úspěšný, musí být úporný a také - a to především - musí začít včas.

(luko)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Už pár drinků zvyšuje riziko rakoviny, tvrdí vědci

Jídla proti kráse: Po čem budeme vypadat starší?

Dana měla shořet zaživa. Přežila a porazila i rakovinu

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama