reklama

Čím se doopravdy sladí limonády: Překvapení!

Taky jste se dali nachytat a koupili limonádu "slazenou stévií" v domnění,  že jste se vyhnuli chemii a pijete přírodně slazený nápoj? Omyl, podívejte se na etikety!

Foto: Isifa/Thinkstock

Taky jste se dali nachytat a koupili limonádu "slazenou stévií" v domnění,  že jste se vyhnuli chemii a pijete přírodně slazený nápoj? Omyl, podívejte se na etikety!

Když předloni EU povolila používání stévie jako náhradního sladidla, výrobci limonád okamžitě objevili kouzlo drobné rostlinky a začali se předhánět, kdo se jejím používání bude moci pochlubit jako první.

Stévie - sladká a přírodní

Stévii začali používat jak domácí výrobci, tak velké mezinárodní koncerny. Proč vlastně? Nepijte sladké limonády, varují odborníci. Jenže nám chutnají! A tak aby se vlk nažral a koza zůstala celá, objevil potravinářský průmysl kouzlo umělých sladidel. A zase to bylo špatně. Konečně se zdálo  to, že se našlo řešení v podobě stévie - přírodního  a přitom naprosto nekalorického slazení.

Doporučujeme: Všechny cukry jsou stejné. Nebojte se sladidel!

Stévie například redukuje zubní kaz tím, že brzdí růst zubního plaku. V Brazílii je používána jako prostředek ke zlepšení trávení. Má antiseptické vlastnosti, dokáže potlačit růst streptokoků a jiných bakterií. Díky tomu rovněž urychluje hojivé procesy při kožních poraněních. Především je však sladká, přírodní a neobsahuje žádnou energii.

Jsou umělá sladidla nebezpečná?

Cukr nebo umělá sladidla? Z cukru se tloustne, kazí se zuby a  vznikají kvasinkové infekce. Podle některých odborníků dokonce způsobuje nervové problémy jako je podrážděnost či hyperaktivita a podobně. 

Jako náhražka se začala používat umělá sladidla.  Existují různé druhy, zřejmě tou nejhorší volbou je cyklamát - souvislost s rakovinou prokázalo několik studií. V EU je však dosud povolený, zatímco v  USA či v Norsku je zakázaný. 

Sacharin - je zcela bez kalorií, i když má 200x až 700x vyšší sladivost než řepný cukr. Studie na hlodavcích ze 70. let prokázala souvislost se vznikem rakoviny. Potkani však byli vystaveni obrovským dávkám, které u člověka nemohou nastat, což prokázala celá řada dalších studií.  Přesto je stanovena denní hranice  5 mg na kilogram tělesné váhy, která by se měla dodržovat.  Je obsažen v pečivu, džemech, dresingu na saláty nebo ve žvýkačkách.

Alkoholová sladidla - nejde o  alkohol, jen mají podobný chemický vzorec. Pod názvy jako sorbitol, xylitol, manitol nebo maltitol najdeme vcelku bezpečná sladidla. Obsahují však nezanedbatelný podíl energie - skoro polovinu množství, jako běžný cukr. Také mohou ve vyšším množství způsobovat průjem, protože se ve střevech nevstřebávají dokonale.

Aspartam - je asi 200x sladší než cukr, takže je ho potřeba opravdu malé množství. Proto je zanedbatelný i obsah energie. Podle některých studií rovněž vede k rozvoji rakoviny nebo depresí, takže má nejhorší pověst. Přesto je stále nejpoužívanější.  Za bezpečnou dávku je však považováno množství zhruba 50 mg.

Sukralóza - známe ji pod názvem Cukren. Má dosud nejlepší chuť ze všech náhražkových sladidel. Vyrábí se sice opravdu z cukru, ale nemá s ním nic společného. Je zhruba 600x sladší než cukr, neobsahuje žádné kalorie a nemění se pod vlivem teplot. Proto se používá často při pečení. Denní doporučená dávka je 15 mg na kilogram váhy.

Kolik stévie na litr limonády?

Stévie, přírodní látka z rostliny Stevia rebaudiana, je asi 300 x sladší než cukr. Nadšení poněkud zchladí fakt, že do roku 1994 byla považována za nebezpečnou kvůli vzniku mutagenů při metabolických pochodech u zvířat i lidí. V Japonsku se však bezpečně používá už více než 30 let. Stévie ve skutečnosti vyrovnává hladinu cukru v krvi, a je bezpečná k použití jak pro diabetiky, tak pro hypoglykemiky.

Náš tip: Zapomeňte na umělá sladidla. Je tu stévie!

Pokud se však podíváme na etikety nápojů "slazených stévií" zjistíme, že stévie je tam zanedbatelné množství.  Přesné poměry dávek však obvykle uvedeny nejsou. Proč asi?

"Společnost muselo vybalancovat obsah stévie a ostatních cukrů tak, aby se nezměnila chuť nápoje. Tím že je stévie 300x sladší než ostatní cukry, udělala poměr takový, že v nápoji je o 30 % méně kalorií. Společnost se zaměřuje na to, že jejich nápoje jsou díky stévii zdravější a hodlají celé své portfolio produktů převést právě jen na něj," uvádí se například vyhýbavě k novému výrobku White Tea Meruňka na trh.

Přírodní sladidlo - jen obchodní tah?

To platí i u jiných výrobců nejen pro kolové nápoje, ovocné limonády ale bohužel i pro dětské nápoje, nebo ty, které se honosí označením  "fitness", "linea" nebo "s vitamíny". Sladké chuti je stále dosahováno masivními dávkami chemických sladidel, nejčastěji opět aspartamu.

Nejhorší je, že většina nápojů obsahuje nejen cukr, ale také směs umělých sladidel, do kterých se v poslední době někdy jen "přikápne" stévie - čistě jen proto, aby to na etiketě lépe vypadalo.

Nebo jsou k tomu i jiné důvody? Umělá sladidla totiž sice nemají kalorie, ale zato vyvolávají chuť na sladké a zvyšují tak naši závislost.

Po konzumaci potravin se sladidly dostane tělo informace ke zpracování cukru. Ten však chybí, a tak mozek vysílá signály, které jen vyvolají chuť na další sladké jídlo - nebo pití. Chytré, ne?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  

Pravda a mýty o umělých sladidlech. Porovnejte si je!

Zánět močových cest: 5 pravidel prevence

Nejlepší cviky na zadek: Skoncujte s větším pozadím!

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama