reklama

Chybí vám pohoda? Vylaďte si biorytmy a bude vám líp!

Právě jsme uprostřed nejtemnější části roku s nejkratšími dny a nejdelšími nocemi. Nastavení "zimního" času způsobuje, že mnozí z nás celý týden ani nezahlédnou denní světlo. Poklesu energie a nálady se ubráníte, když si vyladíte biorytmy!

Foto: Profimedia.cz

Právě jsme uprostřed nejtemnější části roku s nejkratšími dny a nejdelšími nocemi. Nastavení "zimního" času způsobuje, že mnozí z nás celý týden ani nezahlédnou denní světlo. Poklesu energie a nálady se ubráníte, když si vyladíte biorytmy!

Přáli bychom si být jako medvědi a jen spát a spát. Přesto  paradoxně právě teď musíme zvýšit výkon - blíží se svátky i konec roku.

Spíte dost?

Moderní doba nás zatím nenaučila naslouchat svému tělu a jeho potřebám. Místo abychom s ním spolupracovali, jej často nutíme k výkonům v době, kdy si žádá odpočinek, často za pomocí nejrůznějších podpůrných prostředků.

Noční směny v továrnách, služby v nemocnicích, bujaré večírky a v neposlední řadě změny zimního (i letního) času: -to je jen několik příkladů toho, jak se dnes lidé snaží obelstít čas a změnit dobu, která je vyhrazená bdění, nebo naopak spánku. Podle výzkumů spánková deprivace přetrvává mnoho dnů i týdnů po změně času. 

Přitom zvolnění životního tempa a sledování svých vnitřních hodin nám může přinést nejen pevnější zdraví a duševní pohodu, ale paradoxně i zlepšit pracovní výkonnost

Uvnitř máte vlastní hodiny

Vnitřní hodiny člověka určují, kdy je nejvhodnější doba pro pracovní aktivitu, kdy pro spánek anebo pro příjem potravy. U každého člověka je nastavení vnitřních hodin trochu jiné (viz například známé rozdělení lidí na ranní skřivánky a noční sovy). Nastavení vnitřních hodin se také může do jisté míry měnit s věkem.

  • Naše biorytmy úzce souvisí také s příjmem potravy. Doba jídla by proto měla být pravidelná a zhruba stejná každý den.
  • Nerespektování doby spánku a našich biorytmů často souvisí s obezitou. Je známo, že lidé, kteří spí méně než šest hodin nebo naopak více než devět hodin denně, jsou častěji obézní. Stejně tak lidé, kteří se stravují nepravidelně.
  • Devastující vliv na naše přirozené biorytmy má hlavně práce v noci (noční směny). Noční práce by neměla trvat dlouhodobě. Podle některých studií existuje souvislost mezi mnohaletou prací v noci a některými druhy zhoubných nádorů, například rakovinou prsu. 
  • Lidem, kteří mají problémy se změnou zimního času na letní, odborníci doporučují zvýšenou fyzickou aktivitu. Rychlá chůze nebo běh prý stimuluje uvolňování látky serotoninu v mozku, který pomáhá posunout vnitřní biologické hodiny.
  • Pokud máte v důsledku změny času problémy se spánkem, nesnažte se je řešit prášky na spaní, které celou situaci jenom zhorší. Jedinou vhodnou volbou jsou v tomto ohledu „přirozené" léky s obsahem hormonu melatoninu, který se normálně zvyšuje v době, kdy je tělo připravené na spánek.

Moderní člověk už asi nikdy nebude vstávat s východem a uléhat se západem slunce, i přesto se však můžeme naučit respektovat své vnitřní hodiny a své přirozené biorytmy využívat k našemu prospěchu. Proto příští změnu času vezměte jako výzvu a naskočte na pravidelnou vlnu svého biorytmu!

více na uLékaře

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama