reklama

Chřipka: Jsme na úrovni rozvojových zemí

Je to jako ve známé bajce: pasáček tak dlouho křičel "Vlk, vlk", že už mu nikdo neuvěřil, když vlk doopravdy dorazil. Odborníci každý rok očekávají pandemii chřipky, až už to ani nevnímáme. Jenže co když to letos vyjde?

Foto: Isifa/Thinkstock

Je to jako ve známé bajce: pasáček tak dlouho křičel "Vlk, vlk", že už mu nikdo neuvěřil, když vlk doopravdy dorazil. Odborníci každý rok očekávají pandemii chřipky, podobnou té, která v roce 1918 zabila 50 miliónů lidí, že už to ani nevnímáme a z očkování a hrozeb typu prasečí chřipka máme legraci. Jenže co když to letos vyjde?

Podle zpráv z USA to tak vypadá. V pěti amerických státech už počítají mrtvé a epidemiologové tvrdí, že letošní chřipková vlna bude nejhorší za posledních deset let. Jejich předpověď platí pro celou severní polokouli - tedy i pro nás.

Kašlou na vás?

"Vlně chřipky obvykle předchází zvýšený výskyt řady respiračních virů a často také Mykoplasma pneumonie," upozorňuje MUDr.Šárka Matlerová. Takže pozor, pokud kolem vás lidé "jen" kašlou. Ve fázi bolavých kloubů, hlavy a neurčité slabosti je lékem první volby ibalgin, který pomůže zmírnit symptomy.

Čtěte také: Chřipka a jiná očkování. Ptali jste se online doc. Maďara >>

Mnoho lidí zaměňuje nachlazení s chřipkou. Nachlazení ovšem není chřipka. Nachlazení způsobuje až 200 virů, pravou chřipku jen typy A a B. Nejvíc nakažliví jsme 2-3 dny po propuknutí infekce, u dětí jsou to ale až dva týdny. U některých případů onemocnění chřipkou se však mohou přidat komplikace jako zánět středního ucha, zánět čelistních dutin, zápal plic.

Chřipku roznáší i zdraví lidé

Tyto komplikace se mohou projevit jak u osob s jiným závažným základním onemocněním, jako je onemocnění srdce, plic, ledvin a  cukrovka, tak u dříve zdravých jedinců.

Chřipkou se nakazí ročně skoro třetina obyvatelstva a každý rok na ni zemře jen v ČR 2000 lidí, pravda, většinou oslabených stářím či dalšími nemocemi. Přitom proočkovanost je v ČR na úrovni rozvojových zemí.

Ve skutečnosti dvacet až třicet procent lidí přenáší chřipkový virus bez toho, aby trpělo chřipkovými symptomy. Tím, že se dáte očkovat, tedy nechráníte jen sebe, ale napomáháte zamezení dalšího šíření tohoto závažného onemocněné mezi populací.

A jak tedy na chřipku?

"K všeobecným opatřením při předcházení respiračním infekcím a chřipce patří dodržování zásad zdravého životního stylu jako je životospráva, sport, otužování a v neposlední řadě dostatečný přísun potřebného množství vitamínů, zejména vitamínu C, nejlépe v jeho přirozené formě, a to konzumací čerstvé zeleniny a ovoce," připomíná MUDr. Šárka Matlerová a pokračuje:

"Nejvhodnější způsob prevence chřipky je očkování.  Současná vakcína obsahuje aktuální kmeny viru chřipky A i B a je určena zejména osobám se závažnějším onemocněním srdce, plic, ledvin a cukrovkou, u nichž by chřipka mohla výrazně zhoršit jejich zdravotní stav."

Rovněž možnost očkování by měly zvážit i zdravé osoby pečující o své zdraví, pro které by onemocnění chřipkou vedlo k ekonomickým ztrátám z důvodu nepřítomnosti v práci. Očkování pro osoby s uvedeným závažným onemocněním a pro osoby nad 65 let věku je hrazeno ze zdravotního pojištění.

Dát se očkovat je nejlepší do prosince, ale i své výhody to má i potom. Účinnou látku můžete po dohodě s lékařem dostat nejen jako vakcínu, ale i jako lék. 

Ruce pryč!

Odborný časopis Clinical Infectious Diseases uveřejnil studii o přenosu chřipkových virů z člověka na člověka. Nejvíce lidí se podle ní nakazí vlastní rukou. Průměrný člověk si za hodinu sáhne na obličej kontaminovanou rukou prý téměř čtyřikrát, což výrazně zvyšuje riziko nakažení.

Nejlepší ochrana je proto:

  • Pravidelně si myjte ruce mýdlem a vodou
  • Omývejte klávesnici, mobil a kliky u dveří
  • Zakrývejte si ústa kapesníkem, když kýcháte
  • Házejte papírové kapesníčky po použití do koše a pokud možno zabalené

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Očkování: Zbytečnost, nebo životně důležitá prevence?

Pozor! Za měsíc můžete být drogově závislí na čokoládě

Horoskop na prosinec: Co se vám stane do konce roku?

 

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama