reklama

Chraňte si svá játra: Někomu pomůže abstinence, jiným ostropestřec

Váží přes kilo a půl a hrají hlavní roli v řadě tělesných funkcí. Někdy mohou být v důsledku nemoci sice poškozená, ale dají se léčit. Jindy je však jejich degenerace nevratná. Víte, co játrům škodí a jak jim naopak můžete prospět? Velkým přínosem mohou být odborné testy.

Foto: iStock

Játra se v lidském těle podílí skoro na všech klíčových procesech od metabolismu až po obranyschopnost nebo termoregulaci.

Detoxikují krev, odbourávají škodlivé a nežádoucí látky, produkují žluč na podporu trávení, ukládají některé vitamíny, železo, glukózu a další. Podílí se na vytváření hormonů, filtraci škodlivin z těla ven a likvidaci přebytečného cholesterolu.

Alkohol? Hazard se zdravím

Zanedbávání jejich kondice je hazardem se zdravím. Jak jim ale nejlépe ulevit? Nepřítelem jater číslo jedna je samozřejmě alkohol a cigarety. Nadměrná konzumace alkoholu může vést až k chronickému zánětu nebo cirhóze. Játrům také příliš neprospívají solená a tučná jídla, smažené pokrmy, uzeniny a tučné mléčné výrobky. Co je pro ně naopak prospěšné, je zelenina, a to listová, kořenová i košťálová. Ve vašem jídelníčku by neměly chybět ani ryby, mořské řasy a semínka.

Pomůže detox těla

Na játra mají blahodárný vliv také bylinky. Mezi ty nejúčinnější patří ostropestřec mariánský, který podporuje růst nových jaterních buněk (ve formě kapslí můžete vyzkoušet například Silymarin 140, který mimo jiné obsahuje i játrům prospěšné esenciální fosfolipidy), jarní bylinky (kopřiva), řebříček, rozmarýn, tymián či kurkumu. Aby se škodlivé látky v těle nehromadily, je třeba je odplavit. Proto nezapomínejte pravidelně pít, a to nejlépe čistou vodu. Můžete ji kombinovat se zeleninovými šťávami a bylinnými čaji. Pokud jste vášnivými milovníky kávy, snažte se její pití omezit na minimum. Zcela se vyhněte slazeným limonádám.

Rozbor krve napoví

Poškození jater se projevuje různě. Mezi příznaky onemocnění jater patří například žluté zabarvení kůže, očního bělma, tmavý odstín moči či naopak nápadně světlá stolice, výrazná únava, zápach z úst, hnědé skvrny na kůži. "Tyto příznaky onemocnění jater se vztahují k jaterním onemocněním obecně. Ale existuje mnoho specifických onemocnění, která ovlivňují játra, a každé z nich má specifické příznaky. Aby byly případné problémy pokud možno včas zjištěny, je zapotřebí provést jaterní testy," vysvětluje Petr Podroužek, odborný ředitel EUC Laboratoří.

"Vzhledem k důležitosti a zranitelnosti jater je třeba všechny problémy řešit co nejdříve. Pokročilá jaterní onemocnění mají hluboký negativní vliv na kvalitu a často i délku života nemocného. Mezi jaterní onemocnění patří například hepatitida, cirhóza, steatóza neboli ztučnění či nádory," dodává Petr Podroužek.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama