reklama

Chlorella, železo, jód, vitamíny: Jak mohou škodit?

Jste v lékárně pravidelným hostem a nakupujete různé potravinové doplňky v domnění, že tak nejlépe prospějete svému zdraví? Pozor, za určitých okolností můžete dosáhnout pravého opaku! Podívejte se, které látky mohou škodit!

Foto: Isifa/Thinkstock

Jste v lékárně pravidelným hostem a nakupujete různé potravinové doplňky v domnění, že tak nejlépe prospějete svému zdraví? Pozor, za určitých okolností můžete dosáhnout pravého opaku!

Na některé přípravky si musíte dávat pozor obzvlášť tehdy, pokud máte nemocné srdíčko. Určité látky v potravinových doplňcích totiž mohou zeslabovat či zesilovat účinek léků, například warfarinu. Rozhodně se napřed poraďte se svým lékařem.

Proberme si společně ty nejznámější a nejčastěji používané z nich.

Zelená řasa

Chlorella je sladkovodní zelená řasa, která obsahuje množství vitamínů a minerálů. Její propagátoři tvrdí, že je účinná jako prevence rakoviny. Slouží také k očistě organismu, podpoře trávení a zvýšení počtu bílých krvinek. Protože však tato řasa obsahuje velké množství vitaminu K, může tlumit účinek warfarinu.

Lněný olej

Lidé užívají lněný olej jako lék proti řadě neduhů: artritidě, úzkosti, rakovině či jako prevenci infarktů. Ovšem kromě potravinových doplňků se vyskytuje především jako složka při výrobě barev a laků, mýdel či například linolea. Vnitřní užívání lněného oleje je potřeba konzultovat s lékařem. Vzhledem k tomu, že snižuje shlukování krevních destiček, může při jeho konzumaci snáze docházet ke krvácení.

Arnika

Arnika je rostlina, která se již velmi dlouho používá v bylinkářství a homeopatii. V Evropě se z ní připravuje více než 100 různých léků. Protože snižuje srážlivost krve, není vhodné ji užívat bez porady s lékařem. Arnika také stimuluje krevní oběh a má schopnost zvyšovat krevní tlak, zvláště v koronárních tepnách.

Kardiaci v ohrožení

Žádné potravinové doplňky by lidé s nemocným srdcem neměli užívat bez porady s lékařem. Pro ně nevhodných a potenciálně nebezpečných látek, které lze běžně sehnat v obchodech, je totiž celá řada. Za všechny uvádíme například:

  • bromelain, který je součástí některých přípravků na hubnutí
  • jód
  • železo
  • pupalkový olej
  • třezalka tečkovaná
  •  vitaminové a multivitaminové přípravky.

Více na uLékaře .

--------------------------------------------------------------------------------

Kupujete si potravinové doplňky?

Tak hnusný projev jsem nezažil. Babiš o téhle zemi neví vůbec nic, říká Pithart | Video: Linda Bartošová, Pavel Švec, Video

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama