reklama

Chlamydie: Utajený nepřítel škodí v těle

Chlamydie, malé nepohyblivé bakterie, způsobují  jednu z nejčastějích infekcí. Způsobují dlouhou řadu nepříjemných a nebezpečných potíží. Pro běžné lékaře jsou stále malou velkou záhadou, a tak často v našich tělech přežívají nepoznané. Víte, zda je nemáte také? A jak to poznat?

Foto: Isifa/Thinkstock

Chlamydie, malé nepohyblivé bakterie, způsobují jednu z nejčastějších infekcí. Způsobují dlouhou řadu nepříjemných a nebezpečných potíží. Pro běžné lékaře jsou stále malou velkou záhadou, a tak často v našich tělech přežívají nepoznané. Víte, zda je nemáte také? A jak to poznat?

Neustále se vracející nemoci a virózy, které člověka vysilují. Kašel, hubnutí, celkové selhání imunity a bolesti kloubů, které časem znemožní pohyb. To jsou chlamydie - a to jsme dnes vynechali jeden z jejich druhů -ty, které způsobují pohlavní nemoc.

Máte tyto potíže?

Především o plicních chlamydiích se mluví jako o velkém skrytém nebezpečí, o možném původci nespecifických obtíží a závažných následků.  Na to i další problémy jsme se ptali Prof. MUDr. Karla Pavelky, DrSc.ředitele Revmatologického ústavu v Praze.

Myslíte si, že je o tomto tématu mezi lékaři dostatečné povědomí?

Jako revmatologové se setkáme s pacienty, kteří mají příznaky kloubní a u nich potvrzujeme ev. vztah k infekci chlamydia trachomatis. Nemám přesnou evidenci o tom, kolik takových pacientů vidíme, ale vím, že je výskyt kolem 1 na 30 000 pacientů, čili takových nových pacientů je v Praze 100-200 ročně. Patří tedy mezi vzácnější onemocnění.

Podle jakých příznaků získáte podezření na chlamydiovou infekci (ať už druhu trachomatis nebo pneumoniae)?

Pacienti s infekcí chlamydia trachomatis mají nejčastěji příznaky urogenitální infekce nebo gynekologických obtíží (pálení, řezání při močení, nucení na častější močení, výtok). Část z nich ale nemá příznaky žádné. Infekce chlamydia pneumonie nevyvolává kloubní příznaky, a proto my tyto pacienty nevidíme. Nejsem odborník v této problematice a doporučoval bych kontaktovat buď infektologa (infekční klinika Na Bulovce), nebo pneumologa.

Klíčových 5 týdnů

Jak se léčí?

Doplňková léčba antibiotiky u chlamydiových infekcí není nutná, ale samozřejmě jde o infekci a celkově posilující léčba vitamíny v tomto období může být všeobecně prospěšná.

Jak časté je postižení kloubů po chlamydiové infekci?

Chlamydiová infekce patří mezi tzv. reaktivní artritidy, tzn., že jde o sterilní zánět kloubů vzniklý v intervalu 4-5 týdnů po infekci jinde v těle. Tou infekcí může být průjmovité onemocnění (vyvolávají salmonely a shigely) a nebo urogenitální onemocnění, které vyvolávají chlamydia trachomatis.

Kdy se nemoc projeví?

Onemocnění vzniká v intervalu 3-4 týdnů po infekci. Mívá někdy prudký průběh, charakteristické je postižení několika málo kloubů, zvláště na dolních končetinách - koleno, kotník.

Skrytý nepřítel

Dostanou se k vám všechny případy?

Odhadovaný výskyt nových případů je jeden případ na 30 000 obyvatel ročně, tzn. v ČR asi 300-500 pacientů ročně. Nicméně vzhledem k diagnostickým obtížím je pravděpodobné, že onemocnění je více. Většina pacientů se uzdraví během 4-5 měsíců, ale asi 5-10 pacientů přejde do chronicity a má trvalé onemocnění i s možným vývojem deformit. Kromě kloubního postižení mají pacienti ještě možné postižení kůže, sliznic, oční záněty a někdy možné postižení vnitřních orgánů.

Opatrnost i při sexu

Co byste pacientům doporučil, aby se k vám vůbec nedostali?

Prevencí vzniku těchto reaktivních artritid je několik. Prevencí enteropatické formy (po průjmovitém onemocnění) je nekonzumovat nedostatečně tepelně opracované potraviny a vyhnout se konzumaci potravin podezřelých stánků s nedostatečnou hygienou.

Infekce chlamydia trachomatis je sexuálně přenosné onemocnění a jedinou prevencí je omezení promiskuity a užívání ochrany, takže ochrana je v podstatě identická jako ochrana před pohlavními chorobami.

Pokud ovšem vznikne podezření na zánět kloubů po prodělané infekci střevní či urogenitální, je pak dobré navštívit rychle lékaře, protože i časný zákrok může zabránit vzniku pozdějších komplikací.

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama