reklama

Chemie lásky: Zapomeňte na city!

Většina básní a písní je o lásce. Znějí velmi poeticky a vznešeně, ale celá zamilovanost je vlastně pouze dílo přírody. Kdepak city, pouze chemické sloučeniny!

Foto: Thinkstock

Většina básní a písní je o lásce. Znějí velmi poeticky a vznešeně, ale celá zamilovanost je vlastně pouze dílo přírody. Kdepak city, pouze chemické sloučeniny!

Ty se tak vlastně starají o to, aby se lidský druh množil a nevymřel. A jak to tedy konkrétně funguje? Vědci hovoří o třech stadiích lásky: touze, přitažlivosti a oddanosti. V každé z těchto fází pak hrají hlavní úlohu jiné hormony.

1. Touha

Touhu ovlivňuje především tělesná přitažlivost. V samém počátku zamilovanosti hrají hlavní úlohu především estrogen a testosteron. Můžeme tvrdit, že nejsme povrchní, jak nám záleží na tom, abychom si s protějškem měli co říct, ale u zamilování jsou čísla jasná. To, že se nám někdo líbí, je dáno:

  • z 55 % řečí těla,
  • z 38 % tónem řeči
  • a pouze ze 7 % je to ovlivněno tím, co říká.

2. Přitažlivost

Druhá fáze lásky je vlastní zamilovanost. Člověk myslí pouze na svého partnera. Když ho vidí, začne mu tlouct srdce rychleji, téměř nemusí spát ani jíst a vše je najednou jednodušší. V tomto období mají hlavní roli adrenalin, dopamin a serotonin.

  • Adrenalin - způsobuje, že pokud potkáte svou lásku, zrychlí se vám srdeční tep, začnete se více potit a vyschne vám v ústech.
  • Dopamin - čerstvě zamilovaní mají v těle vyšší hladinu dopaminu, což je hormon, který dokáže spustit intenzivní pocit radosti. V těle účinkuje podobně jako kokain: člověk má více energie, menší potřebu spánku a lepší pozornost.
  • Serotonin - je jedním z hlavních hormonů lásky. Způsobuje, že člověk nedokáže myslet celý den na nic jiného než na svého partnera. Vědci porovnávali hladinu serotoninu u lidí v počátečních fázích zamilovanosti s lidmi s obsesivně-kompulzivní poruchou a zjistili, že jejich hladiny jsou podobné.

3. Oddanost

Třetí fáze lásky, oddanost, je pouto, které drží lidi spolu dostatečně dlouho na to, aby spolu zplodili a vychovali děti. I toto je řízené hormonálně - především oxytocinem a vazopresinem.

  • Oxytocin je hormon, který drží rodiny pohromadě. Ve velkém množství se uvolňuje u žen i mužů během orgasmu, proto se vědci domnívají, že mezi páry, které spolu mají častěji sex, je pouto pevnější.
  • Oxytocin se také ve velkém množství vyplavuje během porodu a pomáhá vytvořit pevné pouto mezi matkou a právě narozeným dítětem.
  • Vazopresin neboli antidiuretický hormon je další důležitý hormon zodpovědný za stálost svazku, který se taktéž uvolňuje při sexu.

Přestože z chemického pohledu je láska a zamilovanost velmi neromantická záležitost, nehleďte na to a užívejte si svoje lásky každou minutu!

více na uLékaře

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama