reklama

Chcete přestat kouřit? Nechte si odborně poradit

Osmdesát procent kuřáků chce přestat kouřit. Sami jsou bezradní. Existuje mnoho metod a odvykacích center, které pomohou zbavit se nechtěného zlozvyku

Jedním z novoročních předsevzetí je přestat kouřit. Jde však o zlozvyk, kterého se velmi těžko zbavuje. Pokud se obrátíme na lékaře, máme větší šanci odhodit krabičku cigaret už na vždycky.

Kouření zvyšuje šanci na rakovinu plic. Cigarety mají vliv na hladinu cholesterolu v krvi a podílí se na vzniku chronické a obstrukční plicní nemoci. Celkově nikotin zkracuje délku života o sedm až osm let.

Pokud nevyhledáme odbornou pomoc, nebo si nekoupíme produkty, které nahradí nikotin, šance na úspěch je velmi nízká. Závislost na nikotinu patří mezi nejsilnější lidské potřeby, kterých se jen velmi těžko zbavujeme. Odborníci uvádějí, že nikotin je návykovější drogou než heroin.

Každý lékař by měl své pacienty upozornit, jaká rizika s sebou kouření přináší. Dalším krokem, je nabídnutí léků, které usnadní prvních pár týdnů odvykání. Žádný lék nedokáže okamžitě vyléčit. Jde spíše o zmírnění abstinenčních příznaků. Intenzivnější léčbu nabízejí centra pro závislé, kterých se v České republice nachází kolem třiceti.

Společnost pro léčbu závislosti na tabáku sídlí v Brně, Blansku, Břeclavi, České lípě, Českých Budějovicích, Jeseníkách, Kladně, Liberci, Praze a v mnoha dalších městech. Seznam center a kontakty mohou zájemci vyhledat na internetových stránkách odvykací kurzy, a přednášky spojené s cigaretami a závislostí na nikotinu.

V centrech se většinou platí pouze regulační poplatky. Pacient si sám hradí léky, které stojí přibližně jako krabička cigaret denně. Některé pojišťovny částečně na léčbu přispívají. Všeobecně se dá řícit, že léčba je mnohem levnější než samotné kouření. Pokud se kuřák rozhodne skoncovat se svou závislostí sám, mohou mu pomoci internetové stránky www.odvykani-koureni.cz/lecba, kde je kromě příběhů, odborných rad i  kalkulačka, která spočítá ušetřené peníze, rizika rakoviny plic, nebo si můžeme vypočítat, o kolik se kuřákům zkrátí život.

Dámy si vyměňovaly prádlo. Výzvu si užila i Jennifer Lopezová | Video: Instagram, TikTok, Twitter, Facebook
reklama
reklama
reklama