reklama

Chcete pevný zadek a nohy? Zkuste CrossFit, radí trenér

CrossFit je cesta k dokonalému zadečku a vysněné postavě.

Foto: Profimedia.cz

Lidé, kteří se CrossFitu už nějaký čas věnují, přiznávají, že nejde jen o cvičení, ale o jistý způsob života. Po pár minutách, co sledujete náročný trénink, pochopíte, že mluví pravdu. CrossFit můžete buď milovat, nebo ho naopak okamžitě začnete nenávidět.

O jaký druh pohybu jde? Vlastně o všechny. Kombinuje se gymnastika, rychlost i silový trénink. Cílem cvičení je dosáhnout rovnoměrného posílení celého těla a rozvíjet všechny jeho stránky.

O co se jedná?

Možná jste se s jeho základní formou již setkali v posilovnách, kde se cvičí takzvané kruhové tréninky, při kterých je několik stanovišť. Na každém z nich cvičíte zhruba 30 vteřin, následuje přestávka a přesun na jiné místo. 

Doporučujeme: Nejlepší a nejhorší cvičení k hubnutí: Umíte si vybrat?

Sestavy lze cvičit ve fitness, tělocvičně, venku, nebo si můžete zkusit domácí trénink. Jen je vždy příjemnější, když cvičíte ve skupině, kde vás ostatní namotivují.

Desatero CrossFitu

Cvičení by mělo být rozloženo a sestaveno tak, aby rozvíjelo těchto deset fyzických dovedností:

  • pružnost,
  • výdrž,
  • vytrvalost,
  • síla,
  • přesnost,
  • rovnováha,
  • hbitost,
  • rychlost,
  • koordinace,
  • výbušnost.

Tělo si velmi rádo na pohyb zvyká a po nějaké době už nereaguje tak, jak by mělo. Trenéři CrossFitu sestavy obměňují, aby se svaly nestihly adaptovat a vždy se zatěžovaly jiným způsobem a velmi intenzivně. Co si budeme povídat, jde o pořádnou dřinu, při které si sáhnete na dno.

Nemám na to

Omyl, CrossFit může cvičit každý bez rozdílu věku a pohlaví. Jen je třeba zvolit vhodnou úroveň tréninků. Nemá cenu se vrhat na pokročilé kurzy, když je vaší jedinou aktivitou občasné dobíhání autobusu.

Trenérům sdělíte všechna svá zdravotní omezení a oni cviky přizpůsobí se stejným záběrem přímo pro vás. Ve finále lze říci, že uděláte určitou formu dřepu i s bolavým kolenem.

Jak to probíhá?

Když jste začátečník, nejprve se seznámíte s pomůckami, technikou prováděných cviků. Ale i první trénink bude hodně náročný. Určitě by měla proběhnout anamnéza vašeho zdravotního stavu.

Chcete-li vidět, jak probíhá trénink, podívejte se na následující video:

CrossFit v praxi

Na trénink a vůbec CrossFit jsme se zeptali Tomáše Horáka, který se tomuto sportu věnuje aktivně rok a nedokáže bez něj být.

Skutečně jde trénink přizpůsobit každému?

Je jedno, jestli přijde vrcholový sportovec nebo člověk s nadváhou, který se roky pořádně nehýbal. Trénink se dá upravit (metodě se říká scaling) tak, aby byl zachován jeho princip, ale aby ho daná osoba zvládla. Existuje velké množství postižených lidí, lidí po úrazech a lidí napřič všemi věkovými skupinami, kterým CrossFit pomáhá zkvalitnit každodenní život.

Proč jste si vybral CrossFit vy?

Proto, že jako jeden z mála sportů, možná jako úplně jediný, rozvíjí člověka komplexně, jak silově, tak vytrvalostně, gymnasticky a denně tyto atributy testuje, a tím vás nutí se zlepšovat ve všem a nic nezanedbávat.

Co konkrétně přináší vám?

Některé sporty jsou o maximální síle, například powerlifting nebo vzpírání, jiné jsou o vytrvalosti, například dálkové běhy, a sportovci z těchto opačných pólů sportovního spektra se od sebe zákonitě výrazně liší. CrossFit ale rozvíjí člověka tak, aby byl někde uprostřed, aby dokázal zvedat těžké váhy, ale aby taky dokázal uběhnout 10 kilometrů ve velmi slušném čase.

Jak tento sport funguje na ženy? Dost často mají problém s tím, že nechtějí vypadat příliš mužně a tady se hodně posiluje.

Myslím, že neznám dokonalejší zadeček, nohy a vůbec celou postavu, než mají ženy, které cvičí CrossFit. Formuje ženské křivky citlivě a se vší krásou.

Jaké byly vaše pocity po prvním tréninku?

Bylo to náročné, ale neodradilo mě to. Velmi rychle jsem zjistil, v kolika věcech se budu muset zlepšit, což jak u mě, tak i u mnoha lidí funguje jako obrovská motivace.

Pomáhá CrossFit i po psychické stránce?

Podobně jako každý sport. Přesto je po této stránce trochu specifický. CrossFit je z velké míry o komunitě, která se přirozeně formuje. Ve vedených hodinách všichni cvičí společně a to lidi stmeluje. Často se setkávám s lidmi, kteří se vyloženě těší, až si přijdou zacvičit a potkají se s těmi, kteří mají stejný zájem a koníček.

Můžete čtenářkám popsat, jak probíhá klasická hodina CrossFitu?

Obvykle trénink trvá právě hodinu. Začíná se rozcvičkou, která se obvykle skládá z běhu nebo veslování a nějakého cviku s lehkou váhou. Často se používá i vlastní váha. Následuje protažení a mobilita partií, na které se bude ten den trénink soustředit, například mobilita kyčlí před těžkými dřepy. Pak přichází silová část tréninku. Většinou se jedná o jeden ze základních cviků jako je dřep, tlak s velkou činkou nebo mrtvý tah, ale také technicky náročnější cviky jako vzpěračský nadhoz nebo trh.

Po silové části už je na řadě takzvaný WOD (workout of the day), který se může skládat z několika cviků v různém počtu opakování a atletův úkol je provést co nejvíce kol a opakování daných v určitém čase. Tento WOD obvykle trvá něco mezi 5-15 minutami a ač se to nezdá být moc, po prvním WODu obvykle 90 procent lidí pochopí, jak velká dřina CrossFit umí být a jak pomalu těch pár minut utíká.

Jaké pomůcky nejčastěji používáte?

Převážně se cvičí s velkou činkou, kettlebelly, skáče se na bedny, přes švihadlo, vesluje se na trenažéru. Cvičí se i na hrazdě a na kruzích a provádějí se různé cviky s vlastní vahou. Je toho samozřejmě mnohem víc. Co se přímo pomůcek týče, tak se hojně využívají gumy, které se zavěsí na hrazdu a člověk, který se ještě sám nepřitáhne, nebo není schopen udělat sám předepsaný počet přítahů, tak si na gumu stoupne a ta mu svou pružností pomáhá se přitáhnout.

Proč byste CrossFit doporučil jako formu pohybu a komu nejvíce?

Rozvíjí funkční fitness, který lidem dokáže zkvalitnit život, protože zahrnuje pouze základní cviky, které posilují celé tělo. Doporučil bych ho jak sportovcům, kteří se potřebují fyzicky zdokonalit pro svůj sport, tak lidem, kteří prosedí většinu dne u počítače v práci, bolí je záda a těm, kteří zápasí s nadváhou. Určitě stojí za to jít do nějakého licencovaného gymu (tělocvičny) a vedené hodiny si zkusit.

Nezapomínejte na jídlo

Svému tělu musíte dávat dostatek paliva. Pokud se vrhnete na náročné tréninky, měli byste jíst pravidelně, a to stravu v její základní podobě. Nekonzumujte průmyslově zpracované potraviny.

Náš tip: Diety: Velký přehled i hodnocení!

Hodně často jde CrossFit ruku v ruce s paleo dietou, tedy surovinami, které měli k dispozici naši předkové. Ze stravy jsou vyloučeny obiloviny a jednoduché cukry. Ideální skladbu tvoří maso, vejce, zelenina, ovoce. Měly by převažovat bílkoviny, tuky a úplně minimálně zařaďte sacharidy. Ale na vše musíte jít s rozumem. Čím náročnější trénink, tím více energie budete potřebovat. Ideálně se o skladbě jídelníčku pobavte s trenérem. Protože se bude lišit s věkem, fyzickou zátěží a také pohlavím.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chřipka. viróza? Jaké léky vám ještě víc uškodí?

Test autosedaček: Propadla každá čtvrtá a rodiče taky

S Pavlínou Němcovou na nákupech v Londýně: Jaká je?




"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama