reklama

Čeští muži neví, co mají v kalhotách

Poruchami erekce trpí v současnosti 54 % mužů starších 35 let. Jen v ČR je jich kolem miliónu, a přitom jich třetina ani neví. co je to erektilní dysfunkce. Víte to vy?

Foto: Profimedia.cz

JE TO I VÁŠ PROBLÉM?

„O poruše erekce jako sexuální dysfunkci hovoříme tehdy, když je ztopoření zcela nespolehlivé a často, nebo většinou nestačí k uskutečnění pohlavního spojení a/nebo k dokončení soulože, dosažení orgasmu," vysvětluje doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc. ze Sexuologického ústavu 1LF UK a VFN Praha

Poruchami erekce trpí v současnosti 54 % mužů starších 35 let. Jen v ČR je jich kolem miliónu, a přitom jich třetina ani neví. co je to erektilní dysfunkce.

Tento překvapivý fakt odhalil výzkum agentury STEM/MARK. "Navíc se k lékaři s tímto problémem odhodlá jít jen menší část dysfunkčních mužů - asi jedna desetina všech postižených," potvrzuje skutečnost doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc.

Infarkt začíná v posteli 

Přitom tato nejčastější porucha erekce může signalizovat celou řadu vážnějších onemocnění, hlavně srdečních. Ne nadarmo se říká, že  infarkt začíná v posteli. Na drobných cévách v penisu se totiž nedokrvování a ucpávání projeví nejdřív.

Z výzkumu vyplynulo, že erektilní dysfunkce je velkou neznámou především pro muže starší 40 let, ale i pro jejich partnerky. Muže v této věkové skupině zároveň častěji ohrožují nemoci, které se mohou v počátcích projevovat i poruchou erekce, např. diabetes, epilepsie, ischemické choroby srdeční, ateroskleróza a další.

Ve skupině čtyřiceti až padesátiletých nezná tuto poruchu 39,3 % lidí, ve skupině 50 - 60letých je tento počet ještě vyšší.  O tom, co je to erektilní dysfunkce, nemá ponětí dokonce téměř polovina lidí starších 60 let

Nevědomost nebo stud?

Kromě nevědomosti panuje v české společnosti také značná tabuizace tohoto zdravotního problému, což ještě více přispívá k jeho zanedbávání. Včasné odhalení těchto problémů tak může zjednodušit léčbu a zvýšit kvalitu života. Neznalost mezi českými muži společně s tabuizací tohoto tématu tedy vede nejen k nespokojenému sexuálnímu a partnerskému životu, ale také k zanedbání zdraví.

„Muži nechtějí o svých obtížích s erekcí mluvit. Během své sexuologické praxe jsem se setkal pouze s malým procentem mužů, kteří sami aktivně vyhledali odbornou pomoc. Většinou je k návštěvě ordinace přesvědčila partnerka," říká sexuolog MUDr. Martin Hollý a doplňuje: „Neřešení tohoto problému však může vést nejen k rozvoji závažných onemocnění, ale má také negativní vliv na psychiku muže i partnerské soužití."

U koho začít?

Muži, kteří se potýkají s poruchou erekce, by měli včas navštívit praktického lékaře nebo sexuologa. Během komplexního vyšetření může lékař odhalit její pravou příčinu a doporučit vhodnou léčbu. Častou příčinou erektilní dysfunkce je i užívání léků, dnes je známo přes 200 léků, které mohou negativně ovlivnit erekci (např. léky na vysoký tlak, některá antidepresiva aj.

„Pomocí současných léčebných postupů a cenově dostupnějších léků lze následně obnovit až 95 % případů ztracené nebo narušené erekce. Ke spokojenému životu muže i jeho partnerky neodmyslitelně patří i jejich intimní soužití," upozorňje MUDr. Hollý.

#infbox

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama