reklama

Češky plánují nezávazný sex: S jakými výsledky?

Pohlavní choroby se šíří. Češi a Češky nemají rádi kondomy, přestože střídají sexuální partnery.

Foto: Isifa/Thinkstock

Časy se mění a po nezávazném sexu už touží nejen muži. Ženy už nakupují kondomy ve 49 %, muži vedou jen těsně - prezervativy preventivně kupují z 51 %.

Asi nepřekvapí, že kondomy jako ochranu nejen před nechtěným otěhotněním, ale také proti pohlavním chorobám, využívají nejvíce mladí ve věku 25 až 34 let.

Češi nemají rádi kondomy

"Samozřejmě velká část žen v tomto věku bere i hormonální antikoncepci, nicméně prezervativy jsou nejvíce využívané kvůli nezávaznému sexu," upozorňuje gynekoložka MUDr. Marcela Kotoulová. Potvrdila  tak výsledky výzkumu společnosti Slevomat o tom, kdo si v Česku bere zodpovědnost za bezpečný sex a kdo se víc připravuje na ten náhodný.

Doporučujeme:

I když se role posunuly a dříve ryze mužskou záležitost berou ženy do vlastních rukou, přesto u nás lidé kondomy využívají jen opravdu málo. České ženy ženy sice s 39 % v užívání hormonální antikoncepce vysoce převyšují průměrných evropských 22 % , ale v počtu prezervativů je to přesně naopak. Podle výzkumu agentury Millward Brown se v ČR užívá kondomu jen ve 14%, v Evropě téměř dvojnásobně často: ve 27%.  

Nechráněný sex je i s antikoncepcí

A to není dobře. Pilulky totiž neochrání před pohlavními nemocemi, kterých v Česku dramaticky přibývá.  Už kvůli proto, že Češi a Češky patří v postoji k sexu k nejliberálnějším na světě. Promiskuita je stále častější.

Podle předního českého sexuologa prof. MUDr. Petra Weisse v roce 2008 přiznalo nevěru 34 % a 55 % žen, v roce 2013 už 40 % mužů a 57 |% žen.

Přednostka dermatovenerologické kliniky Nemocnice Na Bulovce prof. MUDr. Jana Hercogová upozorňuje„ že za posledních pět let vrostl počet pacientů s pohlavními chorobami na dvojnásobek.

Pohlavní choroby se šíří

Nejčastěji jde o příjici (syfilis), kapavku a především genitální bradavice. Jejich zákeřnost spočívá v tom, že  potíže vyvolávají jen u jednoho až dvou procent nakažených. U ostatních, kteří nákazu nevědomky šíří, se nemoc může projevit až při oslabení, například při stresu. Lidský papilomavirus typu 6 a 11, který je způsobuje, obvykle doprovázejí i další typy viru - a ty už jsou příčinou rakoviny, nejčastěji děložního čípku.

Problém nechráněného styku se přitom zdaleka netýká jen mladých, což se ukázalo i  ve zmíněném průzkumu agentury Millward Brown pro společnost Gedeon Richter. Profesor Weiss potvrzuje: "Pohlavními chorobami jsou nejvíce ohroženi muži i ženy, kteří žijí sami, většinou jsou rozvedení a nemají trvalé závazky. Proto se častěji chovají promiskuitně. A samozřejmě velmi ohroženou skupinou, zvláště z hlediska možné nákazy HIV, jsou i muži, kteří často střídají své mužské sexuální partnery."

Víš, s kým spíš?

Lidé by podle něj měli pamatovat na to, že když mají sex s novým partnerem či partnerkou, tak současně spí se všemi jejich předchozími partnery a partnerkami.

Weiss připomněl, že ještě počátkem 90. let byla všude osvěta, teď by si prý jen těžko vzpomněl, kdy v poslední době viděl plakát či klip, které by upozorňovaly na nebezpečí HIV. "Domnívám se, že v tom máme dluh a že mladá dorůstající generace by si zasloužila podstatně víc osvěty," připomněl.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

16 příznaků, že jste HIV pozitivní: Znáte je?

Granule škodí psům i kočkám. Víte, jak se dělají?

6 tipů, jak se zbavit černých kruhů pod očima

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama