reklama

České nemocnice: Ve které vám bude nejlépe?

Žebříček nejlepších nemocnic vám napoví, kam si jít "lehnout", až to budete potřebovat. Ty nejznámější to nejsou!

Foto: Thinkstock

"Nejhorší je to buzení šokem před šestou," shodují se pacienti nad zvykem, který stále přetrvává v českých nemocnicích. Zatímco tohle se dá vysvětlit nutností udržet nemocniční kolos v chodu, druhou nejčastější výtku pochopit nelze.

Jde o jídlo, připomínající spíš nejhorší výtvory dávných školních jídelen, a ne správnou stravu, která má nemocným pomoci nabýt ztracené zdraví. Není výjimkou, že i ženy v porodnici dostávají haldy pečiva a téměř žádné ovoce, jinde ovoce představuje scvrklé jablíčko. Přísun vitamínů tak chybí všem.

Bez jídla se neobejdeme

Časté stížnosti také představuje maso - nekvalitní, vysušené a tuhé až k nepoživatelnosti. Pacienti tak mají ve stravě nedostatek bílkovin. Šetřením (celodenní strava na jednoho člověka se musí vejít do částky pod 70 Kč) se všechno vysvětlit nedá - někdy jde naopak o plýtvání. Celý kelímek lučiny, rozdávaný vedle šunky a sýra k večeři, zřejmě opravdu nikdo nesní.

Doporučujeme:  Do nemocnice o víkendu? Roste riziko úmrtí

Nemocní tak mají proč huhlat, a také to často dělají, jak prokazují různá fóra, ankety i internetové diskuse. Není divu, že se téma nemocniční stravy stalo také jedním z kritérií při sestavování žebříčku nejlepších nemocnic. Rozsáhlý průzkum organizace HealthCare Institute letos vznikl už po desáté na základně dotazníků, které ve zdravotních zařízeních vyplňují pacienti i zaměstnanci. Celkové výsledky najdete zde.

Kde se stůně nejlépe?

Pacienti v průzkumu hodnotili několik oblastí 

  • množství informací
  • srozumitelnost vysvětlení navrženého léčebného postupu
  • jak personál respektuje jejich důstojnost a intimitu pacienta
  • jak účinně reaguje na jeho bolest
  • jak chutná a kvalitní je nemocniční strava

O přízeň ucházelo 156 nemocnic, které organizace porovnávala podle kritérií spokojenosti, bezpečnosti a hospodaření. A jak to dopadlo? Nejlepší v celé republice je Nemocnice České Budějovice. V kategorii fakultních nemocnic vyhrála podle pacientů i podle zaměstnanců Ústřední vojenská nemocnice v Praze. Pacienti vysoce hodnotili také pražské fakultní nemocnice Motol a Královské Vinohrady. Známá nemocnice Na Homolce, považovaná často za prominentní, se umístila jako čtvrtá.

Z nefakultních zařízení nejvíce ocenili soukromou chirurgickou kliniku SurGal Clinic v Brně, dále zařízení Swiss Med Clinic v Plané na Tachovsku a třineckou nemocnici Podlesí, která vyhrála v předchozích dvou ročnících.

Kde na vás budou hodní?

Čistota, strava a ochota personálu - to může nakonec hodnotit každý trochu jinak. Hlavním kritériem však vždycky zůstane odbornost a správnost léčby. Ale jedna věc ji může zásadně vylepšit nebo naopak zhoršit: vstřícnost a vlídnost. Proto se hodnotily i tzv. nejusměvavější nemocnice. V charitativním projektu společnosti B.Braun pro život vyplnilo anketní lístky 70 705 hospitalizovaných pacientů. Přes 80 % pacientů odpovědělo, že se na ně personál usmívá často nebo velmi často.

Psychologové potvrzují, že pozitivní přístup skutečně zvyšuje účinky terapie. V tomto hledu by vaše volba nemocnice měla padnout na Ústřední vojenskou nemocnici v Praze. V kategorii fakultních nemocnic dále skončila jako druhá FN Motol a třetí FN Královské Vinohrady. Mezi nemocnicemi vyhrála SurGal Clinic s.r.o. z Brna.

"Vlídné zacházení a chápavý přístup ze strany ošetřujícího personálu výrazně pomáhá překlenout nejistotu a obavy pacientů z očekávaných zákroků. Úsměv zdravotníky nic nestojí, ale jeho efekt je vyčíslitelný," shrnul člen vedení skupiny B.Braun Martin Kuncek.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Co vám chirurg neřekne: Nejlepší je operace v úterý

Sněží vám za límec? Jak se zbavit lupů natrvalo

Testosteron u žen: Jedna z příčin neplodnosti

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama