reklama
 

Češi si nemyjí ruce, tvrdí lékařka. Hrozí epidemie

Tři týdny školy - a už to začalo. Děti kašlou, smrkají a bolí je v krku. A nemoci od nich chytáme i my dospělí - i když třeba doma ani žádné školáky nebo předškoláky nemáme. Co s tím? On-line radila epidemioložka MUDr. Jana Prattingerová.

Foto: Isifa/Thinkstock

Tři týdny školy - a už to začalo. Děti kašlou, smrkají a bolí je v krku. A nemoci od nich chytáme i my dospělí - i když třeba doma ani žádné školáky nebo předškoláky nemáme. Nemoci se totiž šíří v každém kolektivu, tedy i v kanceláři. Co s tím? On-line radila epidemioložka MUDr. Jana Prattingerová.

V sobotu začal podzim a s ním i tradiční sezona chřipek, nachlazení, rým a angín. Podle odborníků je lepší při prvních známkách nemoci zůstat doma a nešířit tak choroboplodné bacily mezi ostatní. To se většinou lépe řekne, než udělá.

Škodí nám stát?

"Není největší škodič v tomto směru stát a jeho neplacení 3dnů nemoci ? Z mé zkušenosti mistra 40 lidí, 9 lidi z 10 nemoc přechází a čekají na víkend kdy doufají nemoc "vyleží,"  ptal se například čtenář pod jménem Trimin.  "Souhlasím s vámi, přispívá to k přecházení onemocnění a k šíření zejména akutních respiračních infekci.," potvrdila MUDr. Jana Prattingerová.

Doktorka Prattingerová odpovídala na mnoho dalších dotazů na imunitu, šíření chorob s kolektivech a blížící se chřipkové sezóně. Je zastánkyní očkování proti chřipce a uvádí důvody, které byste si měli přečíst - a zvážit - i vy. V jejích dotazech se dočtete, jak se co nejúčinněji bránit nákaze a nepředávat ji dál.  Jako epidemioložka potvrzuje, že Češi si neradi myjí ruce, což je jedním z důvodů šíření  respiračních nemocí.

O to víc je pak důvod se podle ní bát nových kmenů virů virus SARS, které se nedávno objevily v Anglii a Saúdské Arábii. Tento vir v roce 2003 způsobil spoustu úmrtí v důsledku závažných respiračních onemocnění zejména v Asii.

Náš odborník

MUDr. Jana Prattingerová 

Vystudovala lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor epidemiologie. Působí na ministerstvu zdravotnictví a Krajské hygienické stanici Libereckého kraje se sídlem v Liberci, kde vede protiepidemický odbor.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zahnul jsem manželce... s tchyní!

Pozor, většina "čerstvých" ryb je rozmrazených

V nemocnicích číhá smrt: Zákeřné klostridie


Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama