reklama

Červenáte se, rudne vám obličej? Možná jste nemocní...

Tvář jako v ohni - rozpálená a červená - nikomu na sebevědomí nepřidá. Příčinou červenání a zrudlé pleti však nemusí být emoce, ale choroba!

Foto: Isifa/Thinkstock

Tvář jako v ohni - rozpálená a červená - nikomu na sebevědomí nepřidá. Příčinou červenání  a zrudlé pleti však nemusí být emoce, ale choroba.

Rosacea neboli růžovka je onemocnění projevující se zrůžověním v oblasti obličeje. Postižení vypadají, jako by se červenali. Pokud patříte do této skupiny lidí, čtěte dále.

Nos jako květák

Růžovka se častěji objevuje u žen a jedinců se světlou pletí. Charakteristický je výsev na čele, nose, bradě či tvářích, méně často pak na hrudi, krku a zádech. Vzácně růžovka napadá i oči, jsou potom podrážděné, zarudlé a vodnaté.

Doporučujeme: Téma Kožní nemoci

V počátku se jedná pouze o mírné začervenání, pocit pálení, štípání a suchosti kůže.U pokročilých stadií lze pozorovat výrazné zarudnutí až brunátnění, na nose bývají znatelné žilky, tvrdé hrbolky či vřídky naplněné hnisem.

Extrémní stadium růžovky se nazývá rhinophyma - tkáň zbytní natolik, že špička nosu připomíná květák.

Tajemné příčiny

Ačkoliv je toto postižení poměrně rozšířené (má ho až 10 % populace), jeho příčina zůstává zahalena rouškou tajemství. Existuje několik teorií. Jedna hovoří o doprovodném projevu celkového onemocnění krevních cév. Další svaluje vinu na mikroskopické kožní roztoče a plísně. Zmiňuje se i špatná výživa pojivové tkáně těsně pod pokožkou.

Náš tip: Svítí slunce: Máme se schovat? Rady doktora na jaro

Vzhledem k tomu, že neexistuje specifický test, diagnóza růžovky probíhá na základě pohovoru s lékařem. Léčba je vždy individuální. Vychází z aktuálního stavu kůže a projevů onemocnění. Nejčastěji zahrnuje:

  • terapii místní a užívací - klade si za cíl odstranění vřídků, zbytnění a zarudnutí, snahou je dosáhnout a udržet bezpříznakový průběh choroby
  • chirurgický zásah - odstraňuje viditelné cévky a nepravidelnosti na nose

Aby terapie pomohla co nejvíce, je vhodné změnit i svůj životní styl. Vyplatí se:

  • omezit přímou expozici slunci a větru, minimalizovat pobyt v příliš teplém či studeném podnebí
  • vyvarovat se alkoholu a horkých nápojů
  • vyhýbat se fyzicky náročnému cvičení a emocionálnímu stresu

(msd)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Záhada lupénky konečně odhalena: Může za ni prostředí

8 věcí, které jste nevěděli o biopotravinách

Výrobci dávají do cigaret nové látky. Zabíjejí víc

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama