reklama

Zázrak jménem řapíkatý celer: Šťáva z něj vás zbaví chronických obtíží i akné

Všichni o ní mluví a nemůžou si vynachválit její účinky. Řeč je o šťávě z řapíkatého celeru. Co je na ní tak úžasného a jaký vliv může mít tato zelená tekutina na vaše zdraví?

Foto: iStock

Šťáva z řapíkatého celeru vás podle všeho zbaví chronických obtíží, akné a pomůže od problémů s trávením. Zamilovaly si ji takové celebrity jako Gwyneth Paltrow nebo třeba Pharell. Je to jen nafouknutá bublina, nebo je na tom něco pravdy?

Když si zkusíte vyhledat hashtag #celeryjuice na Instagramu, překvapí vás už něco okolo 115 tisíc příspěvků. Lidé po řapíkatém celeru právě teď zkrátka šílí. Tato zelenina přitom není vůbec nic nového. Celer byl v dřívějších dobách používán pro různé zdravotní obtíže, nejvíce ale k léčbě kocoviny a jako afrodiziakum. 

Proč je najednou řapíkatý celer tak populární?

Všechno to začalo díky Anthonymu Williamovi, který sám sebe označuje za "medical medium" a který o řapíkatém celeru a jeho benefitech mluví už přes 20 let. Do češtiny bychom tento termín mohli přeložit jako léčitel, ale v podstatě to označuje někoho, kdo ostatní léčí skrze vyšší moc, která k němu promlouvá. Alespoň to dotyčný tvrdí. 

Anthony William není lékař ani nutriční specialista, ale i přesto si získal fanoušky z wellness sféry po celém světě. Když mu byly čtyři roky, začal k němu promlouvat hlas, kterému říká "Spirit" a který mu od té doby pomáhá určovat, jaké zdravotní potíže lidé mají. Tak u své babičky diagnostikoval rakovinu plic, kterou později doktoři potvrdili. Od té doby začal své schopnosti rozvíjet a nyní se živí jako léčitel.

Vydal čtyři knihy, které se dostaly na seznam bestsellerů New York Times a mezi jeho fanoušky patří například Gwyneth Paltrow, Pharell nebo třeba Robert De Niro. 

Co tvrdí Anthony William

"Je to zázrak pro většinu obtíží," říká Anthony. "Jedna sklenička celerové šťávy může někomu změnit život," dodává. Ve své praxi používá celerovou šťávu na potíže s trávením, zácpou, nadýmáním, akné, problémy s dýchacími cestami a dokonce i ADHD. 

Pro ten největší účinek je nejlepší, když je řapíkatý celer odšťavněn, přičemž do šťávy nedoporučuje přidávat led ani vodu. Šťávu byste měli vypít na prázdný žaludek, ideálně jako první věc ráno a minimálně půl hodinu před jídlem.

Jak se k tomu vyjadřuje věda?

Jelikož Anthony William není vystudovaný lékař ani nutriční specialista, jsou mnozí k jeho tvrzením po právu skeptičtí. Bez vědeckého průkazu totiž spadají do kategorie "jedna bába povídala". Podle Williama celer obsahuje složky, které aktivně v těle ničí bakterie, viry a další mikroorganismy, které způsobují infekce, problémy se zažíváním a chronické potíže.

Přínosy řapíkatého celeru

Nutriční specialisté a lékaři se shodují, že celer je skvělá zelenina a doplněk zdravé stravy. Jde o výborný zdroj draslíku, vitaminu K a flavonoidů, které v těle fungují jako antioxidanty a dokážou pomoci se záněty a snížením krevního tlaku. Celer taky výborně hydratuje. 

Řapíky celeru jsou skvělým zdrojem vlákniny, která pomáhá zažívacímu traktu a navozuje pocit plnosti. Tento benefit si ale můžete užít pouze za předpokladu, že celer nebudete odšťavňovat a budete ho jíst v jeho přírodní formě. Odšťavněním totiž veškerou vlákninu odstraníte. 

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama