reklama

Čekáte dítě? Vyhněte se ibuprofenu!

Léky proti bolesti, užívané v těhotenství, mohou způsobit potrat. Dejte si pozor hlavně na diklofenak!

Foto: Profimedia.cz

Léky jako ibuprofen , diklofenak, celecoxib (celebrex) nebo naproxen by se v těhotenství měly používat s maximální opatrností. Podle nových výzkumů zvyšují riziko potratu, a to až 2,4krát.

Miliónový omyl

Takové jsou alespoň závěry kanadských a francouzských vědců z University of Montreal a École Nationale de la Statistique et de l'Analyse de l'Information v Rennes, jejichž studie byla publikována v časopise Canadian Medical Association Journal.

Zmíněná léčiva, patřící do skupiny takzvaných neaspirinových nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID), patří k jedněm z nejčastěji předepisovaných léků proti bolesti a užívají je milióny žen na celém světě i v průběhu těhotenství. Lékaři je doporučují a pacientky přijímají v domění, že se jedná o naprosto bezpečná  léčiva.

Na jejich nežádoucí účinky upozornily už studie staršího data, ukazující na souvislost mezi používáním léčiv a výskytem vrozených deformací. Výsledky však zatím nebyly jednoznačné.

Platí pro všechny

"Používání neaspirinových NSAID během časných fází těhotenství je spojeno se statisticky významným rizikem spontánního potratu," píše doktorka Anick Bérardová z University of Montreal, jejíž tým novou kanadsko-francouzskou studii vypracoval.

"Jasně jsme pozorovali, že riziko spontánního potratu bylo spojeno s užíváním diklofenaku, naproxenu, celecoxibu, ibuprofenu a rofekoxibu - a to jak samostatně, tak v kombinacích, což naznačuje, že tento efekt je společný pro celou tuto skupinu léčiv," dodala vědkyně.¨

V rámci studie vědci porovnávaly 4705 žen, které potratily a z nichž 352 (7,5 %) bralo některý z výše zmíněných léků proti bolesti. Ženy ve věku mezi 15 a 45 lety byly porovnávány se vzorkem více než 47 tisíc žen, které dítě úspěšně donosily a z nichž 2,6 % bralo některý z těchto léků.

Paracetamol je bezpečnější volba

Největší riziko bylo spojené s užíváním samotného diklofenaku, nejmenší naopak s rofekoxibem; souvislost mezi velikostí dávky těchto léčiv a rizikem potratu však zjištěna nebyla.

Podle odborníků z Royal College of Midwives (RCM) a Royal Pharmaceutical Society (RPS), které citoval deník Guardian, by se měly ženy v těhotenství - i přesto, že riziko potratu je stále poměrně malé - celé skupiny těchto léčiv vyvarovat.

Nejbezpečnější alternativní volbu pro ně tak představuje paracetamol.

CO JE TO NASAID?

Jde o léky s protibolestivým, protihorečnatým a protizánětlivým účinkem. Výraz "nesteroidní" se používá pro rozlišení těchto léků od steroidních léků s těmito účinky. Mezi protibolestivými léky jsou NSA neobvyklé tím, že nejsou narkotické. Nejběžnějšími zástupci této skupiny léků jsou aspirin, ibuprofen, a naproxen, jež jsou volně prodejné, bez potřeby předpisu. Paracetamol má též protihorečnaté a protibolestivé účinky, ale nemá protizánětlivé a není to NSAID.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama