reklama

Bříza na bolavé klouby: O víkendu si nasbírejte pupeny!

b>Za týden už bude pozdě - právě teď je pravý čas: využijte léčivý potenciál břízy. Zpožděné jaro způsobilo, že teprve teď se klubou pupeny a mladé lístky, a i ceněná šťáva má největší účinky.

Foto: Isifa/Thinkstock

Za týden už bude pozdě - právě teď je pravý čas: využijte léčivý potenciál břízy. Zpožděné jaro způsobilo, že teprve teď se klubou pupeny a mladé lístky, a i ceněná šťáva má největší účinky.

Sílu a životaschopnost břízy dokazuje to, že se umí uchytit takřka všude a i v nepříznivých podmínkách vyroste v krásný strom, často považovaný za posvátný. V pohanských kulturách byla bříza vždy velmi uctívaným stromem, symbolem ochrany, životní energie, štěstí, lásky a plodnosti. Právě teď ji vyzkoušejte na bolesti svalů a kloubů!

Březové listy na vlasy, hubnutí i detox

Pamatujete na nepřekonatelný březový šampón našeho dětství? Bříza však pomáhá nejen ke krásným lesklým vlasům. Zabírá na nemocné ledviny, protože odvar z březového listu je močopudný, a tak dokáže odvést nadměrné tekutiny z organismu.

Pití čaje z březových listů může také pomoci jako prevence proti ledvinovým a močovým kamenům. Užívá se také na infekční záněty močových cest a měchýře.

Doporučujeme: Ledviny: Jak poznat jejich špatnou funkci?

Z březového listí se dělá také osvěžující koupel, která rovněž pomůže odstranit vodu z těla a snížit otoky, ale navíc může pomoci při hubnutí a detoxikaci. Proto se dá využít i jako pomocný prostředek pro léčbu akné - jak v podobě pitné kúry, tak k omývání či k obkladům. Používá se k léčení ekzémů, plísňových onemocnění a drobnějších poranění kůže.

Kůru z břízy využijete na bolavé klouby

Čistící účinek břízy má význam i při kloubních onemocněních, jako je revma a artróza. Na kloubní potíže má příznivý vliv i nálev z kůry, dokonce i když jde o projevy dny neboli podagry.

Bříza a zejména pupeny dokážou tělo zbavovat škodlivých usazenin a zmírňují otoky kloubů a s nimi spojené bolesti svalů. Slouží k léčbě kostních zánětů a mají dosah na problémy sleziny, jater a slinivky.

Náš tip: Dna ohrožuje klouby i ledviny. Jaká je prevence?

Mladé pupeny (ano, teď je nejlepší doba si je nasbírat) se naloží do lihu, nechají se asi 10 dnů stát a pak si jimi můžete natírat bolavá místa. Vyzkoušeli jsme za vás, funguje to! 

Mízu stromu nechte na profesionálech

Potenciál břízy ale můžete využívat po celý rok. Zmíněný šampón a stejně legendární březová vody na vlasy pomáhají proti lupům, léčí mastnou vlasovou pokožku a nadměrné vypadávání vlasů. Vyrobte si svoji vlastní lékárničku pro krásu - břízy rostou všude, ale samozřejmě je vhodné vybrat si takový strom, který neroste u silnice.

Často se připomínají i léčivé účinky mízy. Získává se navrtáním kmene, což strom může zahubit, proto na tento starodávný postup zapomeňte a mízu (říká se také březový sirup nebo tér) si radši kupte v obchodech s bylinami od profesionálů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  

Kloubní preparáty jako prevence jsou na nic, říká lékař

Zánět močových cest: 5 pravidel prevence

Nejlepší cviky na zadek: Skoncujte s větším pozadím!

Odhalili jsme neodbornou terapii, čelíme sprosté kampani, říká režisérka Infiltrace | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama