reklama

Bolí vás klouby? Artroskopie vám pomůže

Bolí vás klouby? Může vám pomoci artroskopie, moderní metoda "opravy" kloubů a jejich okolí. Jak se dělá a komu a proč pomůže, vysvětluje odborník - doktor Uher.

Foto: Profimedia.cz

Bolesti kloubů patří k nejčastějším problémům, které dnes lidi trápí - bez ohledu na věk.  Když prášky nestačí,  běžíme k ortopedovi! Pokud nám nabídne artroskopii, neváhejme.

Artroskopie je operace kloubu, při které se zákrok provádí jen laparoskopicky, a tak nedochází k otevření kloubu velkým řezem. Komu a jak umí tato šetrná metoda pomoci, vysvětluje MUDr. Tomáš Uher, Ph.D., z Fakultní nemocnice Brno.

Pane doktore, jaké druhy potíží dokáže artroskopie vyřešit?

Setkávám se s pacienty několika skupin. V poslední době přibývá mladších pacientů se sportovními úrazy. Aniž bychom jim otevřeli kloub, dokážeme nahradit přetržené vazy či roztržená kloubní pouzdra; umíme pouzdra sešít a spravit i okolní struktury. Mimoto řešíme i některé poúrazové stavy, kdy pacientům po těžším operačním zákroku kloub ztuhne a my ho prostřednictvím artroskopie opět rozhýbeme. Výrazně také přibývá dětských pacientů - ať už s úrazy v důsledku sportovního přetížení, nebo s degenerativními vadami. I jim dokážeme pomoci. Děti do 15 let věku se operují na specializovaných pracovištích, starším dětem se vzhledem k tělesné konstituci provádějí zákroky na odděleních pro dospělé. 

Lepší hojení

Co to vlastně artroskopie je? Měli by se pacienti bát takového zákroku?

Artroskopie je operace kloubu, při které nedochází k otevření kloubu velkým řezem, ale zákrok je prováděn pouze prostřednictvím malých otvorů. Těmi do kloubu zavedeme optiku a můžeme ošetřit řadu poranění i degenerativních poškození. Průběh operace přitom sledujeme kamerou. Pacienti se takového zákroku určitě bát nemusejí. V porovnání s otevřenou operací je to nesrovnatelně šetrnější metoda - určitě nemusím vysvětlovat, že několik malých ranek se hojí mnohem lépe než velká jizva. Zároveň je takový zákrok několikanásobně méně bolestivý, což urychluje rehabilitaci i celkovou rekonvalescenci. Pacient se tak velmi rychle může vrátit do normálního života.

Kdy je pacient na tento zákrok „vhodný?"

Jakékoli prodlevy vedou pouze k větším poškozením, tím pádem i k náročnějším operacím. Čím dříve se k nám pacient dostane, tím šetrněji mu dokážeme pomoci. Dnes máme velmi rozvinutou diagnostiku a dokážeme pacienta poslat na operaci dříve než v minulosti. Díky tomu se vyhne artróze a můžeme předcházet i celkové náhradě kloubů. To vše ve výsledku přináší rychlejší zotavování pacientů i nižší ekonomickou zátěž pro zdravotnický systém. Základem však je přiznat si, že mám problém, a chtít ho řešit.

Dají se artroskopicky operovat všechny klouby?

Artroskopicky operujeme nejčastěji velké klouby, jako jsou koleno, rameno, loket, zápěstí, kyčel nebo kotník. Dokážeme však opravit i poškození u menších kloubů - například kloubu čelistí. 

Kam se obrátit?

Zmínil jste specializované pracoviště. Na koho by se tedy člověk, který pociťuje nějaký problém s kloubem, měl nejlépe obrátit?

Nejlepší je vyhledat zařízení, o němž se dočtete, že podobné zákroky provádí a má s nimi zkušenosti. Tam se pacient podrobí specializovanému vyšetření, které je zcela šetrné. Díky moderním vyšetřovacím metodám a používaným technologiím lze stanovit diagnózu, aniž by bylo třeba se do kloubu „podívat". Pokud se ukáže, že by bylo vhodné kloub operovat, lze zákrok díky artroskopii provést minimálně zatěžujícím způsobem. Např. jednoduché odstranění menisku nebo chrupavky se provádí i ambulantně: pacient ráno přijde nalačno, v poledne provedeme operaci a odpoledne už odchází domů. Má-li sedavé zaměstnání, za tři dny může jít do práce. U větších zákroků stráví pacient tři až čtyři dny v nemocnici.

Doporučil byste jet za takovou operací do zahraničí?

Rozhodně ne. V České republice je úroveň péče na velice vysoké úrovni, což můžu potvrdit i na základě nedávno absolvovaného kongresu o artroskopiích ramene ve francouzském Annecy. Ve srovnání se západní Evropou nebo Amerikou jsme minimálně na stejné, ne-li na vyšší úrovni. Cesta do zahraničí by tak pacienta pouze stála spoustu peněz, bez jakékoli přidané hodnoty.

Celková péče

Když mluvíte o vysoké úrovni péče, můžete ve zkratce popsat současné trendy a pokroky ve vašem oboru?

Jedním ze zásadních posunů je to, že již neoperujeme pouze klouby samotné, ale i oblasti v jejich těsné blízkosti, kde se nacházejí velmi důležité cévní, nervové i svalové struktury. Při operacích dnes standardně využíváme Full-HD kameru schopnou zcela precizně zobrazit detaily, které jsme dříve neviděli. Díky tomu se dnes s jistotou dokážeme zaměřit na operované struktury a zároveň se bezpečně vyhneme poškození těch ostatních. Kamera je napojena na různě tlustou optiku (od 1,8 mm až po 4,5 mm) podle toho, do jak velkého kloubu vstupujeme. Můžeme se tedy dostat i do opravdu velice malých kloubů.

Umožňuje vám tato moderní technologie i záznamy operací?

Z operace se standardně dělá záznam, ze kterého jsme schopni udělat i fotografie, které pak můžeme ukázat pacientovi. Ten vidí stav před operací a po operaci. Zároveň může takový záznam posloužit v případě pozdějších komplikací.

více najdete na lepsipece.cz

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama