reklama

"Jsou to bolesti, ty ale překonám." Proč Češi přehlíží své zdravotní problémy břicha

Statistiky toho, co jsou lidé schopni i přes zdravotní nepříjemnosti či zažívací obtíže na svém těle přehlížet, jsou alarmující. Bolesti břicha nejsou nijak vidět, ale podle odborníků se stávají jedním z největších zabijáků současnosti, který se dá řešit včas.

Kde vás to nejvíc bolí?

Foto: Shutterstock, Aktuálně.cz

Bolí to, je to nepříjemné, a jakmile se to dá zahnat prášky tlumící komplikace, není důvod hledat jinou pomoc. Potíže s trávením má každý třetí Čech a americké statistiky zase upozorňují na alarmující počet lidí s chronickými zažívacími problémy – tři čtvrtiny populace. V důsledku onemocnění jater zase ročně umírá ve světě více lidí než při dopravních nehodách. Jaké bolesti břicha bychom neměli vnímat jako normální?

Bolest potlačujeme prášky. Potíže s trávením má až třetina populace

Podle České gastroenterologické společnosti ČLS JEP až třetina české populace má potíže s trávením, některé z nich přitom mohou být symptomem chronického onemocnění trávicího ústrojí. Americký Národní institut pro diabetes, zažívací a ledvinová onemocnění zase upozorňuje na to, že více než tři čtvrtiny populace Spojených států trpí jedním či více chronickými zažívacími neduhy, včetně gastroezofageálního refluxu, průjmy, zácpy, plynatosti, nadýmání a bolestí břicha – a většinou je ani nesdělují svému lékaři, protože je považují za normální.

Diagnózu lidé hledají na internetu

Podle průzkumu agentury Ipsos z dubna 2021 třetina respondentů vyhledávajících informace o zdraví na internetu uvedla, že si poté jde koupit léky bez jakékoliv konzultace s lékařem.

Takové příznaky ale normální nejsou a mohou být znamením, že je se zažívacím ústrojím něco v nepořádku. Přechodné poruchy trávení jsou většinou vyvolané dietní chybou, stresem nebo infekcí. Přesto řada lidí nad nevolností či bolestí břicha mávne rukou s tím, že se to „samo nějak spraví“.

K lékaři lidé nechodí, dominuje strach z diagnózy

„Bolest trvající krátce a spontánně ustupující je většinou způsobena nezávažným problémem. Vyšetření vyžaduje bolest spojená s váhovým úbytkem, nechutenstvím, zvracením, změnou stereotypu odchodu stolice, zvýšenými teplotami, zimnicemi, poruchou močení, polykáním,“ upozorňuje primář chirurgického oddělení Nemocnice Mělník Michael Kubáč.

Dlouhodobé podceňování bolesti břicha, pálení žáhy, zácpy a průjmů ale může vést k rozvinutí závažných onemocnění, jako je refluxní choroba jícnu či zánět střev. „Lidé často podceňují zácpu nebo i průjmy. Také nadměrná plynatost s odérem, která je znakem disbiózy ve střevech, je často považována za normální jev. Dále časté říhání, pálení žáhy jsou také znaky, kterým by se měla věnovat pozornost,“ podotýká naturopatka a majitelka Ecce Vita Iveta Ječmík Skuherská.

Počet lidí trpících ulcerózní kolitidou či Crohnovou chorobou za posledních deset let narostl o jednotky procent. Refluxní chorobou jícnu trpí zhruba milion Čechů. To potvrzuje také všeobecná praktická lékařka pro dospělé Lenka Rudolfová z Canadian Medical. „Stále více lidí s těmito chorobami navštěvuje lékaře a podstupuje léčbu. Naopak třeba četnost nových onemocnění rakovinou tlustého střeva se v České republice snižuje – celosvětově jsme na třináctém místě. Velký přínos má časná diagnostika rakoviny kolorekta díky screeningovým programům v ordinacích praktických lékařů a gynekologů od věku 50 let,“ dodává.

Ulcerózní kolitida

Jedná se o zánětlivé chronické onemocnění střevní sliznice, většinově postihuje tlusté střevo a konečník. Nemoc způsobuje zánětlivé změny a vředy na povrchu sliznice. U pacientů se střídají bezpříznaková období s aktivními fázemi nemoci. První příznaky se objevují mezi 20 a 40 lety. Léčí se protizánětlivými léky či biologickou léčbou. Někdy je zapotřebí chirurgický zákrok. Důležité je také pečlivě dodržovat dietní režim.

Crohnova choroba

Chronické zánětlivé autoimunitní onemocnění, které se může objevit v jakékoliv části trávicího traktu. Nejčastěji však postihuje spojnici mezi tenkým a tlustým střevem. Vliv na tuto chorobu má dědičnost a životní styl. Střevo se následkem zánětů zužuje, vytvářejí se hnisavá ložiska a píštěle (nepřirozené kanálkovité propojení mezi orgány). U pacientů se střídají bezpříznaková období s aktivními fázemi nemoci. První příznaky se objevují mezi 20 a 30 lety. Léčí se protizánětlivými léky a biologickou léčbou, zásadní je dodržování správného stravování. Někdy je zapotřebí chirurgický zákrok.

Přesto mnoho lidí své trávicí potíže častokrát neřeší a ze strachu z diagnózy se vyhýbají také nezbytným lékařským vyšetřením, čemuž přispívá i současná koronavirová situace. Časté je také nadužívání léků proti bolesti, což ale může vést k potlačení symptomů chronického onemocnění. „Často lidé ignorují bolesti při již známých potížích v souvislosti s příjmem potravy – jedná se zejména o již dříve prokázanou vředovou chorobu žaludku a dvanáctníku či žlučníkové kameny.

V případě vředové choroby často pacienti nedodržující režimová opatření a řeší akutnější potíže dnes volně dostupnými preparáty snižujícími kyselost žaludku, u žlučníkových kamenů oddalují operační řešení a potíže řeší analgetiky,“ tvrdí Michael Kubáč z Nemocnice Mělník.

Zlepšení stavu trávicího traktu lze i bez léků

V posledních letech jsou na vzestupu také intolerance a alergie na různé druhy potravin. Podle odhadů zdravotníků v současnosti postihují až 45 procent obyvatel Česka. „Alergie je považovaná za civilizační chorobu a její nárůst je připisován hlavně změně způsobu života, hovoří se o takzvaném západním stylu a znečištěném prostředí. U většiny intolerancí hraje největší roli způsob stravování, hlavně uspěchaný životní styl, nebo je provázejí různé střevní potíže, jako jsou záněty a nádory,“ řekla minulý rok pro magazín dTest lékařka Helena Posová ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

„Bolest obecně v ájurvédě značí, že v těle není rovnováha. Lidé, kteří mají více přetíženou nervovou soustavou, mají sklon k častějšímu výskytu bolesti či k jejímu intenzivnějšímu vnímání a naopak.“ Martina Ziska, lékařka a specialistka na ajurvédskou medicínu

Problémy v oblasti trávicího traktu přitom lze často řešit poměrně jednoduše i bez užívání léků proti bolesti, a to změnou životního stylu. Na vině totiž bývá nejen špatná strava a nedostatek pohybu, ale také nekvalitní spánek a přemíra stresu. Ne nadarmo se říká, že střeva jsou druhý mozek.

Martina Ziska, specialistka na ajurvédskou medicínu, vysvětluje, že v trávicím traktu kromě metabolizace stravy dochází i k metabolizaci smyslových vjemů a životních okolností. Nesprávné používání smyslových orgánů a nesoustředění se na jídlo může podle ní vést k nemocem.

„V podbřišku se projevuje strach, nervozita, obavy či nejistota. I když díky tomu, že jsou funkcí nervové soustavy, můžeme vnímat i v jiných částech těla díky přítomnosti nervové soustavy po celém těle,“ dodává.

>

1V Česku má potíže s trávením nejméně třetina populace.

Zdroj: Česká gastroenterologická společnost ČLS JEP

2Refluxní chorobou jícnu trpí zhruba milion Čechů. Je to také jedna z nejčastějších poruch trávení.

Zdroj: Česká gastroenterologická společnost ČLS JEP

3Crohnovou chorobou dle oficiálních statistik trpí zhruba 30 tisíc Čechů, 20 procent z nich podstupuje biologickou léčbu. Meziroční nárůst od roku 2010 do roku 2017 je zhruba pět procent.

Zdroj: Česká gastroenterologická společnost ČLS JEP

>

4Ulcerozní kolitidou v Česku trpí dle statistik 35 tisíc lidí, osm procent z nich podstupuje biologickou léčbu. Meziroční nárůst od roku 2010 do roku 2017 je necelá tři procenta.

Zdroj: Česká gastroenterologická společnost ČLS JEP

5Diagnózu celiakie má v Česku až 150 tisíc lidí, jak předpokládají zdravotnické statistiky. Jejich přesný počet ovšem není znám, protože až 80 procent nemocných je pravděpodobně nediagnostikovaných.

Zdroj: Česká gastroenterologická společnost ČLS JEP

6Intolerancí či alergií na potraviny dnes trpí podle odhadů zdravotníků až 45 procent obyvatel Česka. Výskyt potravinových alergií přitom podle některých odborníků v posledních letech roste.

Zdroj: Fakultní Thomayerova nemocnice

>

7Více než tři čtvrtiny populace USA trpí jedním či více chronickými zažívacími neduhy, včetně gastroezofageálního refluxu, průjmu, zácpy, plynatosti, nadýmání a bolestí břicha.

Zdroj: National institute for diabetes, digestive and kidney diseases

8Refluxní chorobou jícnu, nebo též gastroezofageálním refluxem, trpí až 20 procent euroasijské, americké a australské populace.

Zdroj: Pharmacological management of GERD: where does it stand now?". In: Trends in Pharmacological Sciences, 2011

9Crohnovou chorobou dle oficiálních statistik trpí zhruba tři lidé z tisíce v Evropě a Severní Americe.

Zdroj: Increasing incidence and prevalence of the inflammatory bowel diseases with time, based on systematic review". In: Gastroenterology, 2011

>

10Ulcerózní kolitida dle statistik celosvětově postihuje až 500 lidí ze 100 tisíc. Podle údajů z roku 2015 trpí ulcerózní kolitidou a Crohnovou chorobou dohromady až 11,2 milionu lidí na světě.

Zdroj: Global, regional, and national incidence, prevalence, and years lived with disability for 310 diseases and injuries, 1990-2015: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2015. In: Lancet, 2016

11Diagnózu celiakie má na světě zhruba 0,3 procenta populace. Některé studie uvádí, že počet celiaků v Evropě, Indii, Jižní Americe, Asii, Austrálii a USA se blíží až jednomu procentu populace. Většina lidí však o celiakii netuší, protože její symptomy jsou rozličné a bývají doprovázeny dalšími potížemi se střevem.

Zdroj: Recent advances in coeliac disease. In: Gut, 2006

1210–20 procent obyvatel rozvinutého světa trpí nejméně jednou týdně gastroezofageálním refluxem. Jen ve Spojených státech se na tuto nemoc ročně předepíše 60 milionů receptů.

Zdroj: Satchin Panda: Cirkadiánní kód

Břicho může bolet nejen kvůli jídlu, ale i nezpracovaným emocím

Podle terapeuta Martina Nawratha se lidé odnaučili vnímat své tělesné signály a bolest břicha mají tendenci nevnímat, případně potlačovat místo toho, aby pátrali po jejich příčinách. „Snažíme se ji zajíst, zapít, vzít si prášek. Primárně se chceme vyhnout nepříjemným pocitům,“ říká Nawrath, který se zaměřuje na psychosomatickou léčbu.

„Pokud vás bolí břicho a nevíte proč, sáhněte po květech heřmánku lékařského. Používá se při problémech s trávením, nadýmáním, při menstruačních bolestech i na uklidnění. Zvlášť vhodný je v případě, pokud vás bolí břicho z nervozity. Chrání před vznikem žaludečních vředů a uvolňuje křeče trávicího traktu. Je bezpečný a vhodný také pro děti od šesti měsíců.“ Michaela Barkociová, farmaceutka a farmakognožka

Ve skutečnosti by však podle něj měli lidé brát symptomy bolesti jako upozornění na to, že je s jejich tělem něco v nepořádku. „Cílem by nemělo být okamžitě se za každou cenu symptomu zbavit. Spíš je to návod k tomu, abyste se stali průzkumníkem svého těla. Začali vnímat situace, kontexty, místa, kde a jak se nepříjemný pocit odehrává a jakou má povahu,“ vysvětluje Nawrath. Podle něj si lidé odvykli přiznat, že každá nemoc může mít hlubší smysl.

Pomoc vyhledejte, pokud křeče trvají více než týden

Nejčastějšími příčinami bolestí břicha bývají problémy s trávením, vylučováním nebo menstruací. Protože trávicí ústrojí zaujímá v břišní dutině největší objem, velké množství nepříjemných pocitů je spojeno právě s ním. Na obecnou formulaci „bolí mě břicho“ upozorňuje i Ivo Procházka, praktický lékař a člen výboru Sdružení praktických lékařů ČR. „Bolest břicha je velmi obecný pojem a úkolem lékaře je jej podrobně analyzovat a diferenciálně diagnosticky vyhodnotit.“ Symptomů provázejících bolest břicha je podle předsedy České gastroentereologické společnosti Milana Lukáše mnoho. „Zejména je to porucha vyměšování jako zácpa, průjem, nepravidelná stolice, nadýmání nebo zvýšená plynatost,“ vyjmenovává.

Ponocování a práce na směny: Predikce zažívacích problémů

Ve studii, která zkoumala přes deset tisíc směnných pracovníků, došli vědci k závěru, že práce na směny zdvojnásobuje pravděpodobnost výskytu žaludečních a dvanáctníkových vředů.

Zdroj: K. Segawa et al.: “Peptic Ulcer is prevalent among shift workers”, in: Digestive Diseas and sciences 32, č. 5, 1987.

Bolesti v dolní části trupu by člověk měl věnovat zvýšenou pozornost v případě, kdy jej ruší při běžných denních činnostech. Zaměřit by se ale neměl pouze na její intenzitu, ale především délku jejího trvání. Praktický lékař Ivo Procházka vyjmenovává, co všechno by mělo odborníka při analýze pacienta či pacientky s těmito stížnostmi zajímat.

„Zejména okolnosti vzniku, charakter bolesti, zda jde o ostrou, tupou, pálivou a tak podobně. Rovněž i délka trvání obtíží, vývoj v čase, lokalizace. Je třeba zjistit, zda je bolest vázána na příjem potravy, tekutin, na pohyb, zda nepředcházel úraz... Soustředíme se na přítomnost celkových příznaků, jako je teplota, zimnice, malátnost, nechutenství či výkyvy váhy. Důležité je také zaznamenat přítomnost známek poruchy trávicího traktu (zvracení, průjem, zácpa, odchod větrů), zda si pacient bral léky a s jakým efektem, jaké léky pravidelně užívá, změny v medikaci v poslední době.“

Důvodem krátkodobé nebo přechodné nevolnosti může být dietní chyba, konzumace alkoholu nebo infekce. „Ty přejdou za několik hodin, maximálně dva dny. Pokud trvají několik dní, jsou snesitelné a člověk není smotaný v křeči, není třeba vyhledávat lékařskou pomoc,“ říká Milan Lukáš.

„Vyhledat pomoc je nutné v případě, kdy křeče trvají déle než týden. Bolest břicha totiž může být signálem závažnějšího onemocnění trávicího ústrojí, jako je vřed, zánět slinivky, žlučníkové kameny nebo nádory trávicí trubice.“ Milan Lukáš, předseda České gastroenterologické společnosti a I. místopředseda Klinického a výzkumného centra pro střevní záněty Iscare

Odborník na střevní záněty Lukáš upozorňuje také na to, že mnoho potravin považovaných za dietní či zdravé může být pro některé lidi problematické strávit. „Netýká se to jen intolerance lepku, ale také některých složených cukrů, polysacharidů a polyolů, které jsou obsažené v obilninách a ovoci, především v tom českém. Některým osobám mohou způsobovat i vleklé bolesti. Typickým příkladem je také nesnášenlivost laktózy způsobující průjmy,“ popisuje Lukáš.

Příčiny bolesti hledejte také v emocích

Tradiční čínská medicína hledá příčiny bolesti v emocích. „Speciálně pokud se zaměříme na bolesti břicha. Kromě stravy zde rozhodně velkou roli hraje i naše psychika,“ říká terapeutka čínské medicíny Jana Konvičková. Ta si při prohlídce vedle vypracování důkladného dotazníku o kvalitě spánku, vyprazdňování či bolesti zad poslechne puls, prohlédne barvu pleti, jazyka a jiskru v oku. Ze všech získaných informací následně vytvoří diagnózu, odkud by mohla daná bolest pocházet.

„Pozor na vnitřní používání kostivalu lékařského na léčbu žaludečních a dvanácterníkových vředů, které mohou doporučovat lidoví léčitelé a bylinkáři. Obsahuje nenasycené pyrolizidinové alkaloidy, které mohou už při jednorázové dávce poškodit játra. Při opakovaném užívání způsobují cirhózu a rakovinu. Mohou poškodit také plíce a cévy. Proto Evropský výbor pro rostlinné léčivé přípravky, stejně jako Evropský úřad pro bezpečnost potravin, v současnosti vnitřní užívání kostivalu lékařského zásadně nedoporučuje.“ Michaela Barkociová, farmaceutka a farmakognožka

Terapeutka upozorňuje na to, že čínská medicína bere v potaz i takzvané přemítání – stav, kdy se pořád dokola něčím zabýváme a nemůžeme nebo neumíme to v danou chvíli vyřešit. „Zraňujeme tím slezinu, která je společně s žaludkem zodpovědná za trávení a tvorbu energie z jídla. Blízkým lidem vyprávíme: ‚Já to nedokážu strávit‘, a taky že ne. Nutkavé přemýšlení nezauzlovává jen hlavu, ale také přirozené mechanismy v břiše,“ vysvětluje. Onemocnění sleziny se projevuje únavou, řidší stolicí, bolestí a tlakem v žaludku, hubnutím nebo naopak tloustnutím.

Také ajurvédská medicína klade důraz na smyslové vjemy a životní okolnosti, které mohou vést k bolestem břicha. „Jelikož břicho je hlavní místo, kde dochází k metabolizaci stravy, dochází zde i k metabolizaci neboli trávení smyslových vjemů a životních okolností,“ říká Martina Ziska, lékařka a specialistka na ajurvédskou medicínu. A upozorňuje na utíkání během jídla k jiným činnostem, jako je čtení, sledování televize či obrazovky, a dokonce i nadměrné mluvení. To všechno podle ní narušuje proces trávení. „Výsledkem je nedobře probíhající metabolizace neboli přeměna jídla v energii, jež se projeví například bolestí,“ dodává.

Pandemie pomohla rozvoji telemedicíny. Diagnóza probíhá přes monitor

Na jaře 2020 spustila zdravotnická skupina EUC první kvalifikovanou lékařskou distanční službu v ČR s názvem Lékař on-line 24/7. Podle dosavadních zkušeností lékařů lze díky této službě na dálku vyřešit sedm z deseti případů, které obvykle vyžadují návštěvu ordinace praktického lékaře. „Před spojením s lékařem pacient vyplní registraci a jednoduchý strukturovaný dotazník, kde uvede údaje o svém zdravotním stavu. Lékař jej poté do 30 minut kontaktuje a formou chatu nebo videohovoru pak proběhne samotné vyšetření, kde pacienti konzultují své potíže,“ vysvětluje vedoucí lékařka služby Petra Bomberová Kánská.

„Akutní a silná bolest břicha by měla být řádně vyšetřena v nemocnici. Tradiční čínská medicína umí být velice dobrou doplňkovou metodou u onemocnění jako Crohnova choroba, ulcerózní kolitida či u chorob jater nebo slinivky. Léčba by ale měla vždy probíhat ve spolupráci s klasickou medicínou tak, aby to bylo pro pacienta bezpečné.“ Jana Konvičková, terapeutka tradiční čínské medicíny

Podle světových odhadů by prostřednictvím telemedicíny mohlo probíhat až kolem třetiny veškerých medicínských kontaktů. Na velký potenciál a rapidní zvyšování počtu uživatelů upozorňuje i Miloš Táborský, vedoucí Národního telemedicínského centra. „Bude možné obsloužit násobně více pacientů, výrazně účinněji léčit chronické nemoci, a zvýšit tak kvalitu života pacientů,“ dodává.

Jak ale upozorňuje praktický lékař Ivo Procházka, pro zjištění možné diagnózy při bolestech břicha je sice možné důkladný slovní rozbor a zhodnocení předchorobí uskutečnit na dálku, poté by mělo ale následovat celkové klinické vyšetření pacienta zrakem, sluchem, pohmatem či poklepem. „Počínaje barvou kůže, sliznic a spojivek, posouzení napětí kůže, je nutné i pohlédnout do krku, poslechnout plíce, změřit tělesnou teplotu, tlak krve a tepovou frekvenci. Pohmat břicha vleže s pokrčenými končetinami, poklep na ledviny, vyloučit otoky dolních končetin.

Důraz klademe na samotné vyšetření břicha, kde speciálními manévry posuzujeme zejména možnou přítomnost známek náhlé příhody břišní (NPB), která vyžaduje urgentní chirurgické vyšetření. Nezbytnou součástí vyšetření je laboratorní nebo POCT vyšetření krve, např. na markery zánětu, a moči,“ vysvětluje člen výboru Sdružení praktických lékařů ČR.

„Abychom mohli začít vnímat bolest a dobře ji lékaři či terapeutovi popsat, v první řadě musíme zvýšit naši citlivost vůči tělesným projevům a jejich přesnější podobě. Tomu odpovídá populární termín mindfulness neboli všímavost. Například začněte pozorovat, jak se cítíte a co se odehrává ve vašem těle během pracovní porady. Druhým stupněm je poté vnímání povahy samotné bolesti. Je spíš ostrá, nebo tupá? Kde je lokalizovaná? Je stálá, nebo se její podoba proměňuje?“ Martin Nawrath, terapeut, psychosomatik

Všeobecná lékařka pro dospělé a vedoucí lékařka služby Lékař on-line 24/7 Petra Bomberová Kánská souhlasí s tím, že v případě bolestí břicha má telemedicína své hranice. „Diferenciální diagnostika bolesti břicha je velice široká a nelehká a pro telemedicínu to platí obzvlášť. Vzhledem k tomu, že na dálku nejsme schopni fyzikálního ani žádného dalšího vyšetření typu ultrazvuk atd., hranice, kdy pacienta konzultovat pouze on-line a kdy ho odeslat k dalšímu vyšetření, je velice tenká a vždy je na prvním místě zdraví a bezpečí pacienta.

V praxi to znamená, že pokud má lékař jakékoliv pochyby, pacientovi vždy doporučí následná vyšetření,“ dodává. Telemedicínská služba, která je součástí aplikace mojeEUC, je zpoplatněna, za vyšetření či konzultaci lidé zaplatí 290 korun. Bomberová Kánská zdůrazňuje rychlost, které se pacientovi dostane. „Garantujeme, že po odeslání anamnestického dotazníku se lékař s pacientem spojí nejpozději do 30 min. Pokud lékař vyhodnotí, že se jedná o život ohrožující stav, pacientovi volá rychlou záchranou pomoc a vše běží velice rychle,“ vysvětluje lékařka.

Bolest jako způsob, jak začít znovu vnímat své tělo

„Pro člověka, který se nevěnuje životnímu stylu a výživě, je dost těžké, aby sám sobě pomohl najít příčinu. Zásadní je vždy strava, tu může ovlivnit každý. Omezit polotovary, smažená jídla, jednoduché cukry, snížit konzumaci masa, pít čistou vodu a vyhnout se slazeným nápojům. Jíst pestrou stravu a skutečné potraviny. Pro někoho může být užitečné vysadit lepek nebo i mléčné produkty. Každý může také pozorovat, co mu dělá dobře a po čem má křeče nebo nadýmání. Tyto potraviny je pak vhodné vyřadit na pár měsíců z jídelníčku.“ Iveta Ječmík Skuherská, naturopatka a majitelka Ecce Vita

Martin Nawrath přirovnává tělo k jazyku našeho nevědomí. „O psychosomatice se v poslední době hodně mluví, ale jak hluboce jsou naše tělo a psychika propojené, si ve shonu každodennosti neuvědomujeme. Proto je dobré, když budeme bolesti věnovat pozornost a nebudeme ji potlačovat. Může nám doslova v terapeutickém slova smyslu vyjevit nějaké poznání o tom, co nám chybí nebo přebývá, jaký skrytý příběh na pozadí všedního života prožíváme,“ říká.

Sám dříve trpěl chronickou bolestí břicha při pracovních poradách. „Byla tak intenzivní, že se mě držela až do večera nebo i déle. Začal jsem si jí všímat, zkoumat ji a došlo mi, že je spojená s nastavením mých vnitřních hranic. Říkala mi, že se mám postavit za své potřeby, ukázat své limity. Že nemusím být jen ten hodný Martínek, který všem rozumí a udělá to, co slyší, nebo dokonce jen tuší, že by se mělo udělat,“ popisuje Nawrath.

Kde vás to nejvíc bolí?

Střed břicha, oblast kolem pupíku

Co je v této oblasti uloženo: Tenké střevo

Tenké střevo se dělí na tři části – dvanáctník (vpravo), lačník (vlevo) a kyčelník (vpravo dole), přičemž ve dvanáctníku ještě dochází ke trávení potravy, ve zbylých dvou už k jejímu vstřebávání. Do dvanáctníku také ústí vývody žláz trávicího ústrojí, jater a slinivky břišní. Žluč přitékající žlučovodem z jater a pankreatická šťáva ze slinivky pomáhají rozložit potravu na základní stavební jednotky, které se formou směsi prolnou střevní stěnou do krve a ta je rozvede do tělních buněk.

V souvislosti s tenkým střevem mohou člověka trápit zejména malabsorpční stavy, tedy nedostatečné vstřebávání některých nebo všech živin do krevního oběhu. Tento stav způsobuje například celiakie nebo laktózová intolerance. Mezi příznaky patří průjem, bolesti břicha, nadýmání, plynatost a úbytek na váze.

ZajímavostTenké střevo je nejdelším vnitřním orgánem člověka. Dosahuje asi čtyřnásobku výšky jedince. V našich střevech dochází k takové míře poškození, že je každý den nahrazeno 10 až 14 procent buněk výstelky. Tento proces opravy a doplňování je cirkadiánní, tzn. že se řídí biorytmem vnitřních hodin s periodou o délce 20 až 28 hodin. Když spíme, působí růstový hormon vylučovaný v mozku na střevní výstelku tai, aby se sama opravila.

Střed nadbřišku, mezižebří

Co je v této oblasti uloženo: Slinivka břišní

Slinivka břišní je podlouhlý orgán o délce 14 až 18 centimetrů, uložený svou nejširší částí v ohbí dvanáctníku, leží tedy částečně za tenkým střevem a částečně za žaludkem. Skládá se z lalůčků, vyúsťujících trubičkami do hlavního vývodu. Ten dále ústí do dvanáctníku.

Hlavním úkolem tohoto orgánu je produkce trávicího enzymu, který je vylučován do tenkého střeva. Enzymy jsou nezbytné pro konečné trávení cukrů, tuků a bílkovin. Ve slinivce se tvoří také hormony, nejznámější jsou inzulin a glukagon, které regulují hladinu cukru v krvi.

Zánět slinivky břišní provází až nesnesitelná bolest v mezižebří. Problémy se slinivkou se mohou projevovat také nevolností, nechutí k jídlu, průjmy nebo nadýmáním.

ZajímavostSlinivka je sice malý orgán o hmotnosti asi 75 gramů, je však jedním z nejdůležitějších orgánů v lidském těle. Většina onemocnění spojených se slinivkou je život ohrožujících.

Levé podžebří

Co je v této oblasti uloženo: Žaludek

Žaludek se nachází přibližně ve středu trávicí soustavy člověka. Jedná se o svalový vak, jehož funkcí je mechanický a chemický rozklad potravy, její zpracování a promíchání před přesunem do tenkého střeva.

Silné bolesti žaludku většinou souvisejí se vznikem žaludečních vředů nebo narušenou sliznicí. Na tento orgán má však podstatný vliv i stres.

„Psychický stres u řady lidí vyvolává stažení trávicí trubice a zvýšení napětí žaludeční stěny. Když se člověk dobře nají a nepřejí se, vyvolává to příjemný pocit, protože žaludeční stěna povolí. Naopak když se člověk přejí, je mu blbě. A když je ve stresu, je to podobné, žaludeční stěna je totiž přes vegetativní nervové pleteně napjatá,“ říká gastroenterolog Milan Lukášek.

Píchání a tupá bolest v oblasti levého podžebří mohou být známkou dráždivého tračníku. U průjmovitého typu této poruchy pociťují pacienti křečovité bolesti v dolní polovině břicha.

Bolest v levém podžebří popisuje i určité množství pacientů s vředovou chorobou žaludku či dvanáctníku. U akutní vředové choroby žaludku přichází náhle často až nesnesitelná bolest se základním umístěním v nadbřišku postupně přecházející do levé lopatky, ramene a krku. Objevit se mohou i bolesti pravého ramene, které zhoršují dýchání a pohyb.

Vředová choroba se také projevuje jako pálivá, bodavá nebo tupá bolest v horní části břicha pod hrudní kostí, která se objeví, zmizí a zase se vrací.

ZajímavostŽaludeční kyseliny jsou natolik silné, že dokážou zabít i bakterie v syrových potravinách, jako je salát či suši. Dokážou rozpustit i žiletku. Nadměrná produkce kyselin může způsobovat gastroezofageální reflux.

Pravé podžebří (1.)

Co je v této oblasti uloženo: Žlučník

Vakovitý orgán hruškovitého tvaru uložený na spodině jater slouží ke skladování a úpravě žluči, která v játrech vzniká.

Pokud by šlo o žlučníkový záchvat, bolest se projevuje jako velice silná až nesnesitelná. Bývá popisována jako ostrá a bodavá. Mezi doprovodné jevy žlučníkového záchvatu patří také pocení, slabost, nevolnost až zvracení.

ZajímavostBez žlučníku může člověk žít plnohodnotný život. Podle některých vědců byl daleko důležitější pro naše předky, kteří jedli méně často a větší porce.

Střed břicha, po stranách břišní stěny

Co je v této oblasti uloženo: Tlusté střevo

Tlusté střevo se skládá z tračníků, slepého střeva, esovité kličky a konečníku a přijímá z tenkého střeva kašovitý až tekutý obsah. Slouží k zahušťování potravy, dochází zde ke vstřebávání vody, minerálů a vitamínů. Nestravitelné zbytky potravy jsou zde formovány ve stolici.

Poruchy vyměšování a zácpa, nadýmání a plynatost a následné bolesti v oblasti dutiny břišní jsou jedněmi ze symptomů indikujících problémy s trávicím ústrojím. Průjmy a nadýmání však mohou způsobovat také intolerance. Alarmujícím symptomem je pak krvácení do stolice.

Na tlusté střevo má vliv i dlouhotrvající stres. Nejčastější porucha, která s ním souvisí, je syndrom dráždivého tračníku. „Provázejí jej zejména dva symptomy – bolest v břiše a porucha vyprazdňování stolice,“ vysvětluje gastroenterolog Milan Lukášek.

ZajímavostV tračníku žije až sto bilionů mikrobů a nikdy není prázdný.

Pravé podžebří (2.)

Co je v této oblasti uloženo: Játra

Játra jsou největší žlázou v lidském těle. Do jater jsou krví odváděny živiny vstřebané do tenkého střeva, kde se metabolickými procesy mění na látky potřebné pro tělo. V játrech se také odstraňují z krve některé škodlivé látky, které jsou v podobě žluči odváděny žlučovodem do tenkého střeva. Žluč se podíli zejména na trávení tuků.

Nemocná játra se projevují nevolností, nechutenstvím, pacienti mohou pociťovat únavu nebo tlak v pravém podžebří. V důsledku onemocnění jater umírá ročně ve světě více lidí než při dopravních nehodách. V současnosti je jaterní cirhóza 11. nejčastější příčinou úmrtí na světě.

ZajímavostJátra váží asi jako mozek, 1,5 kilogramu, a jedná se o nejteplejší orgán lidského těla s teplotou okolo 40 až 41 stupňů Celsia.

Použité fotografie: Shutterstock, Aktuálně.cz

reklama
reklama