reklama

Bolest břicha z nervů: Jakému jídlu se vyhnout?

Bolí vás často břicho zdánlivě bez příčiny? Jediným klíčem bývá psychika - nervozita, strach, úzkost.

Foto: Isifa/Thinkstock

Bolí vás často břicho zdánlivě bez příčiny? Jediným klíčem bývá psychika - nervozita, strach, úzkost, i když třeba z banálních důvodů a každodenních problémů.  

Dráždivému tračníku (tračník je jedním z úseků střeva) se také někdy říká střevní neuróza, a tento název dokonale vystihuje podstatu onemocnění. Jiný původ než neuróza, tedy vlastně nervozita, se obvykle nalézt nedaří.

Častěji postihuje ženy

Syndrom dráždivého tračníku je časté střevní onemocnění, jehož příčina není známa. Vyznačuje se především rozmanitými problémy s břichem. Nelze jej vyléčit, avšak vhodnou terapií se mohou zmírnit příznaky.

Doporučujeme: Téma: Bolesti břicha

Syndrom dráždivého tračníku je porucha střevní funkce. Projevuje se příznaky, jako jsou křeče, nadýmání, bolesti břicha, zácpa a/nebo průjem, které trvají déle než tři měsíce. Toto onemocnění je nepříjemné, nicméně nevede k trvalému poškození tračníku, ani ke vzniku rakoviny střeva.

Příčina potíží není známa a syndrom může postihnout kohokoliv, častěji však ženy, lidi pod 50 let a jedince, kteří mají příbuzného s dráždivým tračníkem.

Typické nepříjemnosti

Syndrom dráždivého tračníku je definovaný jako bolest břicha nebo diskomfort spolu se změnou vyprazdňování (zácpa nebo průjem) delší než tři měsíce. Bolest se objevuje v nadbřišku, přibližně v oblasti žaludku. Příznaky se u různých pacientů liší a zahrnují:

 • křeče nebo bolesti v oblasti žaludku
 • zácpu
 • pocit nedokonalého vyprázdnění
 • průjem,
 • střídání průjmu a zácpy
 • hlen ve stolici
 • plynatost
 • pocit přeplnění nebo nevolnost po konzumaci normální porce jídla

Způsoby diagnostiky

Pokud máte podezření, že trpíte dráždivým tračníkem, navštivte svého lékaře. Ten se podrobně vyptá na vaše potíže, prohlédne vás a doporučí další vyšetření, například kolonoskopii. Při ní se prohlédne střevo zevnitř a odhalí se případný zánět, vředy či abnormální útvary na střevní stěně. Dále je možné provést krevní testy k vyloučení celiakie. Vyšetření, které by jednoznačně potvrdilo syndrom dráždivého tračníku, bohužel zatím neexistuje.

Změna stravovací návyků přinese úlevu

Jídlo nezpůsobuje syndrom dráždivého tračníku, může však spustit některé z jeho příznaků. Vypozorujte sami na sobě, která jídla nebo jejich konzumace v určitou denní dobu vám nedělají dobře. Problémovými potravinami může být mléko a mléčné výrobky, nápoje s kofeinem a s bublinkami, alkohol, některé ovoce a zelenina.

 • Konzumujte zdravé věci, jezte vyváženě - pestrá strava je základ.
 • Vybírejte si potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako je celozrnné pečivo, ovoce a zelenina (zvláště pokud trpíte zácpou).
 • Denně vypijte 6-8 sklenic vody, zejména pokud vás trápí průjem.
 • Vyhýbejte se přejídání - příliš velké porce můžou způsobit křeče a průjem.

Další nezbytností je užívat pravidelně léky, které vám předepsal lékař na zmírnění průjmu a křečí, případně antidepresiva a náhradu vlákniny. Mnoho lidí trpících syndromem dráždivého tračníku je rovněž ve stresu, zažívají úzkosti, paniku a deprese. V tom případě je nedílnou součástí léčby psychoterapie.

(kov)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Mapa bolesti břicha: Co znamená co

10 +1 pravidel zdravé rodiny: Jak žít a co jíst

Jak se zabít v autě: 4 věci, co zvyšují nebezpečí

 

Tak hnusný projev jsem nezažil. Babiš o téhle zemi neví vůbec nic, říká Pithart | Video: Linda Bartošová, Pavel Švec, Video

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama