reklama

Bojujete s nadváhou, ochlupením a bolestivou menstruací? Možná trpíte tímto syndromem

Trápí vás bolestivá a nepravidelná menstruace, nadváha a nadměrné ochlupení? Je možné, že se potýkáte s hormonální poruchou, která trápí mnoho žen. Často máme ale sklony tyto příznaky opomíjet.

Foto: Shutterstock

Syndrom polycystických ovarií, zkráceně i PCOS, si během posledních let konečně získává v lékařských kruzích pozornost. Ačkoli se jedná o nejčastější hormonální poruchu u žen, mnoho z nás ani neví, že tímto syndromem trpí. Jelikož máme sklony opomíjet příznaky a považovat je za běžnou součást "ženského údělu", zůstáváme bez diagnózy, a tudíž jej ani neléčíme. Včasná diagnostika a léčba přitom mohou zabránit nedozírným pozdějším důsledkům, mezi kterými je i neplodnost.

První potíže se mohou objevit již v pubertě, obvykle se ale plně rozvinou až v dospělosti. Příčinou této hormonální poruchy jsou s nejvyšší pravděpodobností jak vrozené predispozice, tak i životní styl, včetně nedostatku pohybu a nadváhy. 

Nepravidelná menstruace provázená silnými bolestmi

Zpozornět byste měla v případě, pokud se potýkáte s nepravidelnou, méně častou menstruací, nebo dokonce s její úplnou ztrátou. Jestli navíc trpíte bolestivými křečemi během měsíčků, může to být znamení, že trpíte syndromem polycystických ovarií, a měla byste to konzultovat se svým lékařem.

Nadměrné ochlupení

Zvýšená produkce mužských hormonů v ženském těle, kterou tento syndrom způsobuje, vede ke zvýšenému růstu ochlupení, a to jak v intimní oblasti, tak i na stehnech, bradavkách a na podbřišku, ale i přímo na obličeji: nad horním rtem a na bradě.

Mastná pleť a akné 

S nadprodukcí mužských hormonů neboli androgenů souvisí i příznaky tzv. androgenizace, mezi které se řadí i mastná pleť, akné, již výše uvedené ochlupení nebo vypadávání vlasů "mužského typu". Tyto příznaky se ovšem můžou lišit a u každé ženy trpící PCOS se vyskytují v různé míře.

Problémy s hmotností, nadváha až obezita

Když přijde na hmotnost, u PCOS je to začarovaný kruh. Na jedné straně je totiž nadváha jedním z faktorů, které k syndromu přispívají, a ten ji následně ještě zhoršuje. Ve velkém proto závisí na správných volbách v oblasti životního stylu, zejména když přijde na stravování a cvičení. Existují ovšem i štíhlé ženy se syndromem polycystických ovarií. Většině pacientek se ale hromadí tuková tkáň zejména v oblasti pasu.

Potíže se spánkem

Syndrom může vést také ke spánkovým poruchám různého typu, tyto ženy často trápí nespavost i spánkové apnoe (tj. když ve spánku dojde k úplné zástavě dechu trvající nejméně po dobu deseti vteřin, často se objevuje u obézních jedinců, pozn. red.).

Inzulinová rezistence 

Ženy s tímto syndromem se mohou také potýkat s touto metabolickou poruchou. Inzulinová rezistence zvyšuje hladinu inzulinu v krvi, inzulin posléze zvyšuje produkci mužských pohlavních hormonů ve vaječnících, které pak způsobují to, že k ovulaci, a tudíž ani menstruaci nemusí vůbec dojít.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama