reklama

Boj proti stresu: Ovládněte mozek, pomůže i čokoláda

Chcete uniknout stresujícímu prostředí? Zkuste aktivně ovládat svůj mozek.

Foto: Thinkstock

Říkáme si to pořád: budu se méně stresovat a přestanu týrat sebe i své tělo. Nedaří se vám to? Zkuste relaxační sílu mozkových vln. Stačí porozumět svému tělu a správně se "vyladit". 

Když nastane stresová situace, náš organismus shromažďuje energii na souboj, který ale nepřijde. Vyplavené hormony vyčerpají energetické zásoby organismu. Problém nastává, pokud jsme takovým situacím vystaveni dlouhodobě.

Co se děje v mozku?

Obvyklým omylem je představa, že když přečkáme stresující pracovní den a potom si večer odskočíme na jógu nebo zaběhat, následky stresu se nám vyhnou. Není to tak, v první řadě je třeba vypořádat se se stresem v tom okamžiku, kdy nás dostihne. Když si jej uvědomíme a okamžitě použijeme techniky na jeho uvolnění, dokážeme být vůči němu odolní.

Doporučujeme: Co udělá stres s vaším tělem? Zestárnete o 10 let

Prvotní příkaz ke stresovým obraným reakcím přichází z mozku. K vědomějšímu ovládání jeho "chování" nám pomůže pochopení toho, jak funguje. Mozek je tvořen velkým množstvím buněk - neuronů, které mezi sebou komunikují pomocí elektrických signálů. Pokud jste někdy byli na vyšetření pomocí EEG, elektrické signály byly právě to, co měřily elektrody na vaší hlavě. Pro signály, které mozkové buňky v obrovském množství synchronizovaně produkují, se vžil název mozkové vlny.

Kdy jsme v pohodě a kdy v napětí?

Měření aktivity mozku při meditaci je téma, které spojuje dva obvykle oddělené tábory: vědu a výzkum se spiritualitou či vírou v duchovno. Překvapivé výsledky přineslo zkoumání amerického neurologa Dylana DeLosAngelese. Člověk v meditujícím stavu není ve speciální fázi spánku či letargie, jak se často předpokládá - naopak elektrické vlny jeho mozku vykazují vysokou míru aktivity. Tyto mozkové vlny jsou nazývány gamma. 

Existuje pět druhů mozkových vln:

  • Alfa: uvolněný bdělý stav. Typické pocity jsou klid a mír bez ospalosti nebo únavy. Při nich vznikají představy a kreativní řešení, člověk se při nich nejlépe učí.
  • Beta: normální bdělé vědomí, soustředění. Značí aktivitu, soustředění a logicko-analytické myšlení a řešení vnějších podnětů. Při vyšších frekvencích nastává napětí, projevuje se neklidem, stresem, zlostí nebo strachem. 
  • Gamma: nejvyšší kmitočet na kterém mozek funguje. Lidé při něm mohou zažít záblesky vhledu nebo nestandardního zpracování informací. Je to stav bytí "uvnitř", pocit, že máte moc udělat cokoliv.
  • Delta: hluboký spánek nebo stav hlubokého uvolnění. Tyto mozkové frekvence doprovázejí procesy obsahující tělesnou regeneraci.
  • Théta: hluboká relaxace a meditace, ale také lehký spánek nebo lucidní (bdělé) snění. Jde o podvědomí, kdy je mysl schopná hlubokého vhledu a pokročilé intuice.

Jste na lovu?

Podle toho, na jaké frekvenci elektromagnetická aktivita mozku operuje, se mění nastavení lidské mysli. "V průběhu dne vždy dominuje jedna z frekvencí mozkových vln. Žádná není dobrá nebo špatná - pomáhají nám zvládat konkrétní situace," vysvětluje psycholožka Petra Píšová.

foto2

Dobrou zprávou je, že naladění na mozkové vlny můžeme vědomě ovládat. Kofein a další povzbuzující nápoje jsou obvyklými prostředky, kterými zvyšujeme frekvenci až na hodnoty beta vln, když se potřebujeme soustředit na řešení problémů. "Pokud trávíme příliš času ve stresu, jsme příliš rozrušení a beta vlny v podstatě blokují aktivitu alfa vln. Takže toho nakonec moc nevymyslíme. Zajímavé je, že naši pravěcí předkové trávili na této mozkové frekvenci jen minimum času - vlastně jen při lovu," upozorňuje doktorka Píšová. 

Pomůže i písnička

Když chceme přepnout na odpočinkový režim, pomoci nám mohou techniky uvolňující stres za využití frekvence mozkových vln. Třeba když nemůžeme v noci usnout a cítíme se vystresovaní, jde pomocí hudby synchronizovat mozkové vlny na kmitočet, který odpovídá spánku. Mozkové vlny ovlivňuje také vůně. Například o čokoládě je známo, že dokáže mozek naladit na meditační vlny théta.

Přečtěte si: 6 věcí o mozku, které vědci zjistili v roce 2015

Základní cestou je trénování meditace. Ovlivnit a povzbudit ji můžeme také vnějšími podněty - například hudbou a zvuky stimulujícími mozkové vlny. Existuje celá řada za tímto účelem vytvořené relaxační hudby, která odpovídá dané frekvenci a pomůže e na ni přeladit. Možná dokonce máte oblíbenou písničku, kterou posloucháte, když se potřebujete uklidnit. Je pravděpodobné, že její součástí jsou tóny stimulující právě žádané mozkové vlny. Obdobným způsobem používáme často nevědomě i cvičení, dýchání a jógové cviky.

Co můžeme udělat hned?

Jak bylo zmíněno na začátku je ovšem důležité používat tyto vnější podněty účelově a okamžitě, když se cítíme ve stresu. Řadu současných situací zvládneme daleko lépe v kreativní fázi alfa vln, nebo na nižších hodnotách beta. Výjimku tvoří snad jen profesionální lovci bizonů - ti se bez určité hladiny stresu neobejdou.

Pro nás ostatní, kteří chceme dlouhodobě fungovat ve větší harmonii s naším tělem, je vhodným "startovacím balíčkem" kousek čokolády, příjemná hudba a uvědomění si sama sebe. Čokoláda Carla se  70% kakaa obsahuje hořčík, látku, kterou tělo ve stresu potřebuje doplňovat, její konzumace navíc stimuluje tvorbu hormonů serotoninu a dopaminu v mozku, které zmírňuji agresivitu a sklony k depresi.

Pokročilejší zájemci o vědomou kontrolu a pochopení procesů v mozku mohou nahlédnout například do knihy Getting Started with Neurofeedback od Johna N. Demose. A terapeutickou hudbu si poslechnete třeba na brainsync.com.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Stres v práci: Jak se nenechat semlít

Mohou vitamíny také škodit? Umělé ano

Jarní únava: Překonat ji nemusíte. Stačí zlikvidovat

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama