reklama

Blíží se konec umělého oplodnění?

Bez darovaných pohlavních buněk - spermií nebo vajíček -  pro mnoho párů zhasne poslední možnost, jak mít vlastní dítě.  Kdo však jsou a odkud se berou dárci?

neplodnost
neplodnost | Foto: Isifa/Thinkstock

Bez darovaných pohlavních buněk - spermií nebo vajíček -  by pro mnoho párů zhasla poslední možnost, jak mít vlastní dítě.  Kdo však jsou a odkud se berou dárci?  

U nás nyní dobře funguje program anonymního darování pohlavních buněk, který je nezbytnou součástí léčby neplodnosti. Jenže s tím má být konec, což by navždy změnilo osudy tisíců lidí. K horšímu.

Likvidace léčby neplodnosti?

Česká republika však vážně zvažuje zrušení anonymity dárců. Dosud si neplodné páry mohly být jisté, že pokud využijí pro umělé oplodnění vajíčko či spermie od dárce, bude pro ně i jejich budoucího potomka navždy anonymní. V budoucnu by však rodiče měli být povinni dětem prozradit, kdo je jejich biologický otec nebo matka.

Doporučujeme: Umělé oplodnění i po padesátce?

Navrhovaná změna by zcela jistě vedla k ukončení dárcovských programů z důvodů nezájmu dárců, a tím k podstatnému zhoršení úspěšnosti léčby neplodnosti, upozorňují odborníci. Zákonodárci si před časem sice vyžádali názor odborné společnosti, ale připomínky nebyly zohledněny. 

Většina dárců, ale i dárkyň, kterých postupně rovněž přibývá, přiznávají, že pokud by věděli, že nezůstanou pro případné potomky anonymní, nikdy bych se do toho nepustili.

Anonymní dárci - jediná možnost

Představte si situaci. Je vám kolem čtyřicítky a najednou vám u dveří postupně zvoní deset - dvacet - třicet i víc dětí, které jsou výsledkem třeba dvacet let starého darování pohlavních buněk a nyní chtějí znát svého biologického rodiče.

Málokdo by byl ochoten se vyrovnat s tím, že se po nevyzpytatelně dlouhé době objeví nový potomek. Do rodinných vazeb by to vneslo spoustu problémů.

Čtěte také: Umělé oplodnění: Jen pro bohaté?

Už proto o anonymitu stojí i opačná strana - neplodní pacienti. Podle údajů až polovina párů se nesvěří ani svým příbuzným se skutečností, že mají problém s početím. Pokud využijí darované buňky, je to ještě mnohem víc. Pouze 5 % párů přizná, že své dítě mají z darovaných buněk. 

Přiznaná identita narušuje vztahy 

A co třeba při narození jakkoliv postiženého dítěte, což se i při špičkové prenatální péči může stát? "Velmi bych se obával zhoršení vztahů mezi dárkyní a příjemkyní. A to je jen jeden z důvodů, proč si myslím, že má darování pohlavních zůstat buněk anonymní," připomíná MUDr. Jan Šulc, vedoucí lékař Centra reprodukční medicíny GEST.

"Nejsme proti možnosti zavedení tzv. Open identity, tedy možnosti darovat vajíčka či spermie neanonymně, ale považujeme za zcela zásadní pokračování možnosti i anonymního darování," shodli se účastníci sympózia, které proběhlo před nedávnem v Brně. "Velmi diskutabilní se nám zdá také omezení darování na vznik maximálně osmi embryí," uvedl k tomu doktor Šulc. 

Vajíček na darování je stále málo 

O darovaná vajíčka byl zatím obrovský zájem. Třeba v Německu, Rakousku, Itálii, ale i ve Skandinávii je totiž dárcovství nelegální, a proto ženy odtud jezdí otěhotnět do ČR.

V zemích, kde není dárcovství anonymní, dárce prakticky nemají. "Celou léčbu zcela zlikvidovali. Takže ti, kteří ji potřebují, jezdí všude možně po světě, finančně se to prodražuje a pro mnohé je pak léčba nedostupná. Pacienti tam musí někdy čekat i několik roků. Přitom ženy stárnou a často pak rezignují. Situace u nás by byla stejná," varuje šéf brněnského centra Unica Zdeněk Malý.

A k zahraničním pacientům, kteří se obracejí na centra s anonymními dárci v cizině, by se tak připojili i Češi.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

S vajíčkem od kamarádky předběhnete frontu

Domácí krabičková dieta: Ušetří čas, peníze i zdraví

Horoskop na celý rok 2013: Máte se těšit, nebo bát?

  

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama