reklama
 

Bez tuku neotěhotníte, varuje gynekoložka

České ženy trápí problémy s menstruací. Potvrdil to dnešní on-line rozhovor s gynekoložkou.

Foto: Isifa/Thinkstock

České ženy trápí problémy s menstruací. Potvrdil to dnešní on-line rozhovor s gynekoložkou.

Na vaše dotazy tentokrát odpovídala gynekoložka MUDr. Blanka Vavřinkové z První české lékařské společnosti. Nejvíce otázek  se týkalo nepravidelnosti nebo dokonce úplného vymizení menstruačního cyklu.

Co jíst pro těhotenství?

I když se říká, že ženy v ČR jsou stále častěji obézní, dnešní dotazy naznačovaly opak.  "K pravidelné menstruaci je potřeba alespoň 10 % podkožního tuku," potvrdila MUDr. Vavřinková a  dodala, že přiměřená hmotnost a množství podkožního tuku je pro normální fungování reprodukčních orgánů opravdu důležité.  

Doporučujeme: Vedlejší účinky antikoncepce: O kterých se nemluví?!

Bez něj není možné ani otěhotnět, což je podle dotazů z dnešního on-line rozhovoru další velký problém, který pálí naše čtenářky. Na rozdíl od mnoha rádobyoborníků zkušená gynekoložka tvrdí, že pro otěhotnění na správném jídelníčku tolik nezáleží.

Každý problém raději vyšetřit u gynekologa

Velká část otázek směřovala na klimakterické obtíže. Vyplynulo z nich potvrzení faktu, že až 60 % českých žen nechodí pravidelně na gynekologické prohlídky. I když není třeba myslet hned na nejhorší, ženské zdraví si zaslouží pravidelné kontroly. Preventivní prohlídky jednou ročně neplatí pojišťovny jen tak zbytečně. Proč je nevyužít?

Proto i doktorka Vavřinková důrazně připomíná: "Každé špinění nebo krvácení mimi cyklus je třeba vyšetřit!"

V jejích odpovědích najdete dobré rady i k problematice antikoncepce či různých ženských  bolestí. Na všechny dotazy ce můžetze podívat do on-line rozhovoru dole pod článkem.

Náš odborník

MUDr. Blanka Vavřinková, CSc.

Gynekolog a porodník. Specializuje se na perinatologii - problematiku předčasného porodu, prenatální diagnostiku a rizikové těhotenství. Pravidelně publikuje v českém i zahraničním tisku, je autorem a spoluautorem tří monografií, kapitolami přispívá do monografií svých kolegů a pravidelně se aktivně formou přednášek či posterů účastní konferencí v tuzemsku i zahraničí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Test: Jaké vyšetření potřebujete a proč?

Hemofilie: kdy hrozí nákaza HIV

Dosáhněte svého i beze slov: Řeč těla

Vloupání na přehlídkové molo. Pařížskou komičku vykázala až Gigi Hadid | Video: Reuters/AP
reklama
reklama
reklama