reklama

Běhání nestačí, vhodné je další cvičení na protáhnutí, upozorňuje primářka

Stačí boty (dobré boty!) a můžete vyrazit. Je to tak snadné, a možná proto běhá čím dál víc lidí.

Foto: Thinkstock

Běhání je vítaným pohybem na (snad) čerstvém vzduchu, ale také velkou zátěží pro celý pohybový aparát. Co dělat a nedělat, aby pro kondici byl přínosem? 

"Kloubní chrupavka není schopná regenerace," upozornila například v rozhovoru primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Michaela Tomanová.

Je běh prospěšný pro naše klouby?

Při běhání jsou namáhány nejvíce klouby dolních končetin, hlavně kyčle, kolena a kotníky. Druhotně se však může problém vzniklý například v kotníku přenášet i na páteř. Při nadměrné či nerovnoměrné, dlouhodobé zátěži, může dojít k poškození kloubů i vazivových tkání.

Jak to poznám, když mě třeba ani nic nějak zvlášť nebolí - s určitým nepohodlím po běhu přece každý počítá předem.

Pokud si nejste jistí, zda vám určitý pohyb škodí či nikoliv, poraďte se se svým rehabilitačním lékařem nebo jiným odborníkem, který se touto problematikou zabývá. Pravidelný pohyb ale kloubům rozhodně prospívá. Díky němu se zlepšuje flexibilita a elasticita kloubního pouzdra, zpevňují se okolní svaly a vazy, kloub je stabilnější a odolnější.

Pokud mě po běhání bolí kolena, co dělám špatně?

Bolest kolen po běhu může mít různé příčiny. Možná jste byli jen nerozcvičení a neprotažení a vaše ztuhlé tkáně se přetížily. A to i tak, že mohly vzniknout mikrotraumata. Při běžeckém došlapu se musí naše tělo vyrovnat s tlakem, který je dvakrát až třikrát vyšší než naše hmotnost, takže došlap na tvrdý povrch není při běhu pro naše klouby a vazy úplně ideální. Pokud je to možné, snažte se spíše běhat na měkčím povrchu například na atletických dráhách či v lese, než po asfaltových silnicích. Velmi důležité je zvolit i správné kvalitní běžecké boty.

Existují lidé, kterým byste běhání raději nedoporučila?

Běhání by se měli úplně vyhnout ti, kdo jsou bezprostředně po operacích a úrazech kloubů dolních končetin. Pozor také na posilování a běh při počínající artróze. Kloubní chrupavka totiž není schopná regenerace a hrozí zde rychlejší rozvoj artrózy. Pokud bolesti přetrvávají, je třeba se poradit s oborníkem.

Speciálně ženy často trpí na osteoporózu, a to často právě ty extrémně štíhlé a křehké. Má běh vliv na osteoporózu?

Osteoporóza neboli řídnutí kostí je podle posledních průzkumů nižší u lidí, kteří jsou minimálně třikrát týdně v aktivním pohybu. Běh je jednou z možností, jak si uchovat správnou hustotu kostí.

Je ale přitom nutné zvolit nějakou speciální taktiku?

Zvolte si vždy takovou zátěž, abyste své tělo zbytečně nepřetížili, nemusíte vše zvládnout hned na začátku a dávat si neúměrné cíle, tím si spíše ublížíte. Zátěž si přidávejte postupně a přizpůsobujte ji momentálním možnostem vašeho těla. Není však dobré věnovat se jednostranně pouze běhu. Vhodné je zařadit i další cvičení, které pomůže posílit a protáhnout váš pohybový aparát.

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama