reklama

Balená, minerální nebo živá? Jak vybírat vodu v obchodě

Ve víně se dneska vyzná kde kdo. A co vy, vyznáte se ve vodě? Existují různé druhy a jsou vhodné pro různé příležitosti. Naučte se je!

Foto: Thinkstock

Horké léto pominulo a s ním i v supermarketech prázdné regály s balenou vodou. Teď už nebereme, co je, a můžeme se zamyslet nad tím, co opravdu chceme.

Ne každý si při nákupu nápojů uvědomí, jaké rozdíly mezi jednotlivými skleněnými či PET lahvemi s vodou vlastně jsou. Řada lidí se orientuje vyloženě podle ceny, toho, zda je voda perlivá, neperlivá nebo ochucená a možná jen tuší, že třeba "minerálka" má v sobě nějaké ty minerály. 

Etiketa je pramen informací

Oficiálně se balené vody dělí do čtyř kategorií, přičemž na etiketě výrobku musí být příslušná kategorie uvedena. Etikety pramenitých, minerálních a kojeneckých vod musí například obsahovat lokalitu, ze které voda pochází, název zdroje a údaje o složení. Najdete zde také expirační dobu či další pokyny, jako třeba nutnost uchovávat vodu v chladu či do určitého stupně teploty. Měly by zde být zaznamenány i technologické úpravy vody - třeba odželeznění, sycení oxidem uhličitým apod.

Balená pitná - jako z kohoutku

Úplně nejníže na pomyslném žebříčku stojí tzv. pitná balená voda, kdy si nepozorný zákazník v podstatě draze platí za plastový obal a obyčejnou vodu, podobnou té z kohoutku. Může být i mírně cítit po chloru.

Doporučujeme: Pijte vodu nalačno! Vyléčí až 1 000 různých nemocí

Jinými slovy to znamená, že tato voda mohla být upravována i chemicky a lze ji dodatečně obohacovat o minerální látky. To pak musí být uvedeno na obale.  Jistě, je zdravotně nezávadná, ale doma v kuchyni by ho vyšla mnohem levněji. Jako náhradní vodu ji lze doporučit zejména tehdy, když vám přestane téct voda nebo potřebujete vzít vodu třeba na chatu, kde není z čeho vařit.

Minerálka od slova minerál

Jinak je to u přírodních minerálních vod. Řada lidí používá výraz "minerálka" jako všeobecný název pro všechny balené vody, aniž by si uvědomovala rozdíl. Přitom minerální vody pochází z kontrolovaných a schválených podzemních zdrojů a pro jejich úpravu nesmí být použit žádný způsob, který změnil charakter jeho složení. Povolené je např. odželeznění, odsíření, UV filtrace nebo sycení oxidem uhličitým.

Tyto vody obecně obsahují významnější množství minerálních látek, z nichž často vyplývá jejich specifická chuť. Proto je nutné věnovat pozornost, jaký prvek je v dané minerálce zastoupen a myslet na zlaté pravidlo "všeho s mírou".

  • Pro každodenní pití jsou vhodné slabě mineralizované vody s obsahem minerálních látek do 500 mg/l.
  • Vody s vyšším obsahem by se měly kombinovat s jinými nápoji.
  • Vody s obsahem nad 1500 mg/l minerálních látek je vhodné konzumovat jen výjimečně.

Vody z podzemních pramenů

Velmi oblíbené jsou v poslední době pramenité vody, dříve také nazývané stolní. Jde o kvalitní a sledované vody z podzemních chráněných zdrojů, které mohou být rovněž upravovány pouze stanoveným způsobem. Některé prameny se tedy různě filtrují, zbavují síry, manganu, arzenu či železa a ozařují (to platí i pro minerální vody), aby se vyhovělo přísným kritériím a limitům, stanovujícím obsah dusičnanů a organických látek. Některé, jako Toma Natura, jedna z nejkvalitnějších vod podle zkoumání dTestu, nepotřebují úpravu vůbec žádnou a plní se do lahví v původní "živé" podobě.

Voda pro kojence

Kojenecké vody mají velmi nekompromisní limity na obsah nežádoucích látek a minerálů, které by mohly miminkům škodit. Obsah dusičnanů nesmí překročit 10 mg/l, sodíku 20 mg/l a minerálních látek nesmí být víc než 500 mg/l. Kojenecké vody rovněž nelze při výrobě nijak upravovat, maximálně se smí ozařovat UV paprsky, což ale musí být uvedeno na obalu.

Přečtěte si: Bublinky v nápojích: Škodí našemu zdraví nebo ne?

Kojenecké vody smí být jako ostatní balené vody syceny pomocí CO2, ale pokud obsah přesahuje 0,5 g/l, je voda pro kojence nevhodná a oxid uhličitý se musí odstranit varem.

Dobrá rada na konec

Při nákupu jakýchkoliv balených vod sledujte na etiketě datum spotřeby. Čím starší balená voda je, tím se zvyšuje riziko kvality. U minerálek se bohužel díky změnám ve vyhlášce nemusí uvádět celkový stupeň mineralizace a je proto potřeba pečlivější volba s ohledem na potřeby organismu. Pozornost také věnujte tomu, jak byly vody skladovány. Lahve kdesi u venkovního stánku vystavené teplu a slunečnímu svitu byste raději kupovat neměli. A na to myslete i u své vlastní vody, postavené celý týden na vašem pracovním stole.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Čím se doopravdy sladí limonády: Překvapení!

Nádory ledvin - tichý zabiják. Nejvíc jich je u Plzně

Luxujete v noci ledničku? Tady jsou rizika!

 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama