reklama

"Menstruace působí mučivou bolest, chceme dovolenou," žádají vládu australské odbory

Řada australských odborů žádá federální vládu, aby zavedla volno pro ženy, kterým způsobuje těžkosti menstruační cyklus. Například Lana Goddmanová Tomsettová z odborů pro přepravu uvádí, že mnoho žen musí pracovat, zatímco čelí mučivým bolestem. Dovolenou si během periody mohou vzít ženy ve Španělsku, v Japonsku nebo v Indonésii.

Foto: iStock

"V roce 2022 musí mnoho žen zatnout zuby a tiše trpět na úkor svého zdraví a duševní pohody, aby vůbec mohly mít práci. Týká se to především odvětví, kde dominují muži," uvádí k iniciativě Lana Goddmanová Tomsettová a dodává, že ženy bolest, kterou způsobuje menstruace, schovávají. "Mnoho z nich se bojí hovořit o tom, jak jim je, i o symptomech, mezi než patří dlouhodobá bolest." Podle odborářky mají strach z reakce zaměstnavatele, který si pak může myslet, že budou každý měsíc ve stavu nemocných. O problematice informuje server LADbible.

Některé soukromé australské firmy už nárok na volno kvůli menstruaci zavedly, odborové organizace ale vědí, že prosadit dovolenou v rámci federálního zákona představuje výzvu. Stacey Schinnerlová z australských odborů pracujících (AWU) v Queenslandu se nechala slyšet, že bude náročné přimět muže, aby se takové diskuse vůbec zúčastnili. Systém se podle ní nicméně specifickým zdravotním potřebám žen bude muset přizpůsobit.

"Některé ženy takto trpí v průběhu celého pracovního života," vysvětluje Schinnerlová a vypočítává, že ženy čelí řadě problémů, které začínají první menstruací, pokračují během těhotenství a někdy i při komplikacích souvisejících s početím. Nesnáze mohou následně přetrvávat také v období kolem menopauzy. "Mužům je dopřána ničím nerušená existence, zatímco ženy musejí každý měsíc čelit traumatickým a velmi bolestivým zážitkům po celou dobu reprodukčního věku. Rády bychom z toho procesu vystoupily, ale nejde to." 

Data jsou děsivá

Tlak na nárok na tento typ volna zesílil napříč Austrálií poté, co Španělsko, coby první západní země, nabídla ženám během menstruace tři dny volna. Příkladem šlo také Japonsko, Jižní Korea a Indonésie, které tento typ odpočinku také zavedly.

Španělská ministryně pro rovnoprávnost Ángela Rodríguezová k uzákonění opatření uvedla: "O právech týkajících se zdraví a menstruace se nikdy nemluvilo a související data jsou děsivá. Jedna ze čtyř žen si nemůže vybrat ženské hygienické potřeby, protože na ně nemá peníze. Navrhujeme proto, ať jsou dispozici zdarma ve vzdělávacích a sociálních centrech. Je důležité ozřejmit, co to vlastně bolestivá menstruace je. Nejde o drobnou nepohodu, ale o vážné symptomy, jako je průjem, velké bolesti hlavy a horečka," uvedla také ministryně.

Video: Ať jsou menstruační pomůcky zdarma. Na úřad si taky nenesete toaletní papír, říká Anežka Michnová z organizace SdruŽeny. (19. 8. 2022)

Pomůcky by se měly dostat primárně k ženám, které na ně nemají. Ale měly by být zadarmo i ve veřejných budovách, míní Anežka Michnová ze SdruŽeny. | Video: Michael Rozsypal
"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama